Niebezpieczne burze przejdą w poniedziałek przez województwo lubelskie. Możliwe duże szkody

W poniedziałek w regionie należy spodziewać się gwałtownych zjawisk burzowych. Zagrożeniem będą silne porywy wiatru, opady gradu i intensywnego deszczu.

W poniedziałek pogodę w Polsce kształtuje niż o imieniu „AXEL” z pogranicza niemiecko-czeskiego. Przemieszczać ma się on z niewielką prędkością na północny-wschód. Z południowego-wschodu i południa napływać ma w dalszym ciągu ciepła i niestabilna masa powietrza.

Na termometrach zobaczymy od 22°C do 25°C. Spodziewany jest rozwój gwałtownych burz, jakie mogą spowodować szkody. Szczególnie groźny będzie silny wiatr od 70 km/h do 100 km/h, ulewne opady deszczu, prowadzące nawet do rozległych podtopień. Wystąpią również opady dużego gradu o średnicy od 2 cm do 4 cm. Ponadto spodziewana jest bardzo duża ilość wyładowań atmosferycznych. Istnieje niskie prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej związanej z mezocyklonem burzy superkomórkowej. W poniedziałek zjawiska burzowe będą groźniejsze niż te, które lokalnie przechodziły w niedzielę na obszarze województwa lubelskiego.

Dzisiejsze warunki będą sprzyjać powstawaniu burz superkomórkowych oraz struktur wielokomórkowych. Całkiem prawdopodobne jest po południu powstanie rozległego układu burzowego obejmującego przeważający obszar województwa lubelskiego. Pierwsze burze mogą powstać już około godziny 13 na południu województwa lubelskiego. Rozwój chmur burzowych możliwy jest lokalnie także w innych częściach regionu.

Już około godziny 14 na południu regionu zaczną tworzyć się silne komórki burzowe, niektóre przybierając postać superkomórek burzowych z dużym gradem. Pierwsza rozległa strefa burz może powstać w pasie od Kraśnika po Tomaszów Lubelski. W jej obrębie tworzyć będą się następne chmury burzowe z groźnymi zjawiskami towarzyszącymi. Najprawdopodobniej między godz. 15 a 17 silna strefa burz dotrze m.in w rejon Puław, Lublina, Piask, Krasnegostawu i Chełma.

Należy zachować szczególną ostrożność na trasie poniedziałkowych burz. Prawdopodobne są bardzo duże sumy opadów od 10 mm do 60 mm, prowadząc do lokalnych podtopień. W chmurach burzowych występować będą bardzo silne prądy zstępujące. Dlatego porywy wiatru lokalnie osiągną od 70 km/h do 100 km/h, powodując duże szkody.

W kolejnych godzinach nad województwem lubelskim może uformować się rozległy system burzowy w formie mezoskalowego układu konwekcyjnego z wbudowanymi w jego obrębie burzami superkomórkowymi. Następnie gwałtowne burze obejmować będą następne powiaty województwa lubelskiego. Zwłaszcza na północ od Lublina, prowadząc lokalnie do szkód. Dopiero późnym wieczorem sytuacja zacznie się stabilizować, ale burze zanikną dopiero w pierwszej części nocy.

Podsumowując, poniedziałkowy dzień może przynieść rozwój burz o sile nawałnic. Warunki panujące w troposferze sprzyjać będą silnym, punktowo niszczącym wiatrom konwekcyjnym, ulewnym opadom deszczu do 60 mm, możliwe są dlatego rozległe zalania. W burzach superkomórkowych wystąpią opady dużego gradu o średnicy od 2 cm do 4 cm. Istnieje niskie prawdopodobieństwo trąby powietrznej. Chmury przemieszczać mają się z południa, południowego-wschodu na północ i północny-zachód z prędkością około 70 km/h.

Ryzyko gwałtownych burz ocenia się dziś na 90%.

Bieżące położenie gwałtownych burz możecie śledzić tutaj

Najnowsze wieści pogodowe

 

 

(fot. lublin112.pl, mapy.meteo.pl)

Zobacz również

8 komentarzy

 1. Warto wspomnieć, że grafika nie należy do copywriterów zwanymi Fani Pogody tylko Polscy Łowcy Burz. Taka redakcja jak lublin112 powinna to wiedzieć. Sam alert wydali PŁB a u Was słowa nie ma o tym. Nieładnie.

  • Grafika jest podpisana, wystarczy przeczytać, a nie pisać głupie uwagi. Poza tym ostrzeżenia piszą dla nas Fani Pogody, a nie Polscy Łowcy Burz, po trzecie nikt nie ma monopolu na prowadzenie strony o pogodzie, jak też na pisanie prognoz pogodowych w oparciu o dostępne dane na radarach pogodowych. Proszę sobie hejtować na innej stronie, bo to robi się nudne.

  • „Znawca” już z rana musiał ulżyć sobie w komentarzu. Szkoda, że ma małą wiedzę na temat pogody i zasad współpracy i współdziałania serwisów pogodowych. Tacy najbardziej mnie śmieszą, siedzą za anonimową woalką internetu i się popisują niemądrymi wpisami.

   • Mam większą wiedzę niż te dwie sztuki Fanów Pogody razem wzięte. Nie sposób jest przeredagowywać informacje innych portali. A Ty kolego jak coś Cię śmieszy, to od dzisiaj nie patrz w lustro, internetowy chuliganie.

 2. Szkoda, że jesteś anonimem i pod naszym adresem kierujesz takie oskarżenia. Prognoza została w całości opracowana przez nas. Przez ponad 10 lat zgłębialiśmy wiedzę, aby móc skutecznie prognozować pogodę i burze. Bawią nas takie komentarze, że spisaliśmy prognozę od Polscy Łowcy Burz. Powiemy Ci anonimowy Czytelniku portalu lublin112 lepiej. Dzisiejsze prognozy konsultowaliśmy z członkami stowarzyszenia Skywarn Polska. Może Cię to zdziwić, ale mamy ze sobą bardzo dobre relacje i wspólnie łowimy burze i analizujemy prognozy.

  Spojrzenie na tak groźne dane, jakie są przedstawiane przez modele wymaga konsultacji z innymi osobami, które są nawet jeszcze bardziej doświadczone niż my, ale o burzach pewnie wiesz tyle co przeciętny Kowalski, który uważa, że jak na jego ulicy bądź w mieście nie było burzy, to w regionie na pewno nie przechodziły silne zjawiska konwekcyjne.

  Pozdrawiamy, Fani Pogody

  • Tak z ciekawości, dużą macie sprawdzalność ? Nie bardzo lubię grad i nie wiem czy się szykować… obszar Lublin.

  • Nigdy nie napisałem i nigdy nie twierdziłem, że da się burzę określić co do ulicy. Nie wiem skąd te Wasze chore urojenia. Skoro nazywacie się Fanami Pogody, to coś o tym powinniście wiedzieć, że pojedynczą komórkę burzową można zawęzić do kilku kilometrów. Nie, nie mówimy tu o superkomórce, która może obejmować pół Polski. Pojedyncza komórka nie powstaje na całej Lubelszczyźnie jak są w Waszych prognozach: „Burze w regionie”. Tak to może sobie napisać każdy. Ja dzisiaj sobie napiszę, że na Lubelszczyźnie spadnie deszcz. I mam 100% sprawdzalności. Tak się można bawić w nieskończoność 😉

   • Nie ma obowiązku czytania prognoz na naszej stronie. Chce Pan sobie podyskutować z Fanami Pogody może Pan się z nimi spotkać. Ewentualnie można założyć swoją stronę o pogodzie i tam dawać upust swojej wiedzy.
    Pozdrawiamy

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7145zł 0.08%
  • GBP 5.2607zł 0.6%
  • EUR 4.5176zł 0.18%
  • CHF 4.0959zł -0.72%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”