Niebawem na tory wyjadą wakacyjne pociągi. Będą kursować do atrakcyjnych turystycznie miejscowości

Jak co roku w wakacje na tory wyjadą sezonowe pociągi do wielu atrakcyjnych miejscowości turystycznych w Polsce. Pasażerowie będą mogli dotrzeć m.in. na Roztocze i Pojezierze Łęczyńsko -Włodawskie. W innych regionach zaś do Ustki, Łeby, w Bieszczady, Beskidy, Sudety, a także polskie i dzięki odpowiednim skomunikowaniom, w słowackie Tatry.

Z roku na rok wzrasta liczba pasażerów podróżujących koleją. Wpływ na to ma coraz bardziej nowoczesny tabor, kolejne wprowadzane udogodnienia dla pasażerów, jak też uruchamianie nowych połączeń. W ubiegłym roku kolej przewiozła ponad 310 milionów pasażerów, co oznacza wzrost o 2,22% względem roku poprzedniego.

Liderem pasażerskich przewozów kolejowych jest spółka Polregio. Jednym z ważniejszych dla tego przewoźnika okresów są wakacje. W ubiegłym roku w lipcu i sierpniu z oferty spółki skorzystało ponad 13,5 mln pasażerów, co dało wzrost o 650 tys. pasażerów względem 2017 roku.

Nic więc dziwnego, że również w nadchodzące wakacje Polregio zaplanowało uruchomienie wielu sezonowych połączeń do miejscowości, które są szczególnie atrakcyjne wśród turystów. Dzięki temu podróżni będą mogli dotrzeć m.in. do nadmorskich kurortów, a także do malowniczych obszarów Pojezierza Mazurskiego, Podlasia, Polesia, Kotliny Kłodzkiej, w Tatry, Sudety, Beskidy i Bieszczady. W naszym województwie będzie to Roztocze i Jezioro Białe koło Włodawy.

Od 22 czerwca do 1 września kursować będą codzienne pociągi z Lublina do Bełżca. Pojadą one przez Świdnik, Trawniki, Rejowiec, Krasnystaw, Zawadę, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Józefów i Susiec. W weekendy jeden z kursów zostanie wydłużony do Jarosławia na Podkarpaciu. W soboty i niedzielę wrócą także pociągi z Chełma do Włodawy oraz z Zamościa do Rzeszowa.

W województwie podlaskim w każdy weekend oraz w długie weekendy uruchomione zostaną dwie pary pociągów na malowniczej trasie z Białegostoku do Walił przez teren Puszczy Knyszyńskiej. Ponadto w lipcu pojadą dodatkowe kursy na folkowe imprezy plenerowe w pobliżu stacji Waliły: „Basowiszcza” i „Siabrowska Biasieda”, a także we wrześniu – w Sokolu Białostockim na „Święto Grzyba”. Pociągi będą też kursowały po nieobsługiwanej przez 15 lat linii Hajnówka – Siemianówka prowadzącej nad Zalew Siemianówka, zwany też Jeziorem Siemianowskim.

W województwie świętokrzyskim będzie weekendowe połączenie Kielc z Sandomierzem oraz Kielce – Busko Zdrój. Pociągi wyjadą też na trasę Ostrowiec Świętokrzyski –
Wrocław przez Kielce – Częstochowę Stradom – Lubliniec – Opole. Na Podkarpaciu zaplanowano weekendowe połączenia na trasach Rzeszów – Zamość Wschód, Rzeszów – Sandomierz, Rzeszów – Medzilaborce (Słowacja), Sanok – Medzilaborce (Słowacja) i Jarosław – Lublin. Jeżeli chodzi o Pomorze uruchomione zostaną wakacyjne połączenia na trasach Gdynia/Słupsk – Ustka i Gdynia/Lębork – Łeba . Będzie też więcej połączeń z Gdyni na Półwysep Helski.

W województwie warmińsko – mazurskim będzie kursował pociąg Olsztyn – Braniewo, który dowiezie podróżnych w okolice Zalewu Wiślanego. W każdą niedzielę pasażerowie dojadą też do Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury skąd odbywać się będą loty do bułgarskiego Burgas. W łódzkim w weekendy będą uruchamiane połączenia z Łodzi Kaliskiej do Spały. W zachodniopomorskim rozpoczną kursowanie sezonowe połączenia Koszalin – Mielno Koszalińskie, dodatkowe połączenie ze Szczecina do Kołobrzegu przez Białogard i zwiększona liczba połączeń na linii Sławno – Darłowo.

Z Kołobrzegu do Koszalina codziennie będzie kursować dodatkowa para pociągów, a na linii kolejowej Szczecin – Świnoujście, jak co roku, pociąg przyśpieszony „Błękitny”. W weekendy i święta dodatkowa para pociągów pojedzie na trasie Szczecin – Świnoujście, Szczecin – Kamień Pomorski i Poznań – Koszalin. W województwie małopolskim połączenia zostaną skomunikowane z pociągami Kolei Słowackich z Muszyny do stacji Plaveč i Poprad-Tatry.

(fot. Polregio)

Zobacz również

3 komentarze

  1. A coś normalnego
    Pędolino do Warszawy przez Dęblin kiedy ??

  2. Dojadą do Nałęczowa?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Kiermasz rękodzieła Klubu Twórców Ludowych w Puławach
Kiermasz Produktów Regionalnych w Janowie Lubelskim
Festiwal Folkloru w Janowie Lubelskim
Najbardziej kolorowa impreza zawita do Lubartowa
W Biłgoraju odbędzie się Zlot Kapel Podwórkowych