Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nie ustają próby nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. Sejm przyjął ustawę o budowie bariery

Sejm uchwalił dziś ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Ustawa trafi teraz do rozpatrzenia przez Senat. Projekt zakłada budowę bariery wzdłuż granicy państwowej w możliwie jak najkrótszym czasie.

Od kilku miesięcy na granicy polsko-białoruskiej trwa presja migracyjna. Liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje, pomimo dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów Straży Granicznej, pomocy żołnierzy Sił Zbrojnych RP i Policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji.

Codziennie służby udaremniają po kilkaset prób nielegalnego przekraczania granicy. Co więcej, służby białoruskie pomagają migrantom w przedostaniu się do Polski, a oprócz tego zatrzymywanie są na terenie kraju osoby pomagające nielegalnym imigrantom w transporcie do m.in. Niemiec. W ostatnim czasie przy granicy pojawiają się coraz większe grupy osób próbujące forsować siłą obecne zabezpieczenia.

Celem przegłosowanej ustawy jest określenie zasad realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Projektowane rozwiązanie będzie polegać na stworzeniu podstaw prawnych umożliwiających szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji. Zabezpieczenie granicy będzie obejmowało urządzenia budowlane wraz z infrastrukturą elektroniczną i telekomunikacyjną.

Formalnym inwestorem budowy bariery wzdłuż granicy państwowej będzie komendant główny Straży Granicznej, który będzie uprawniony do powołania pełnomocnika w tej sprawie. Do przygotowania i realizacji inwestycji zostanie także powołany zespół, w którego składzie znajdą się podmioty istotne dla całego procesu inwestycji.

W związku z presją migracyjną na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej, w przyjętej ustawie zaproponowano stworzenie mechanizmów, które umożliwią wybudowanie bariery w możliwie najkrótszym czasie. W związku z tym, ustawa w sposób kompleksowy reguluje te zagadnienia. Ze względu na wyjątkową pilność realizacji inwestycji, w kontekście istniejących zagrożeń na granicy państwowej, ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

(fot. MSWiA)

34 komentarze

 1. No to ktoś zarobi niezły kesz na tym płocie… Ciekawe który znajomy ministra

  • borysie budko to ty ?

   • piana ubita na sztywno...

    to na el. atomową już nie ma co liczyć…?

    • Ludzie obudź się!
     Tu nie chodzi o żadne zatrzymanie uchodźców czy kogokolwiek..!!! to polityka i ogromna kasa do przewalenia…
     Myślicie że przez granicę z Ukrainą albo Słowacją nikt nie przechodzi nielegalnie …?!?1 ale te uchodźce są już OK..!! tak jak te co rząd zwozi samolotami… aaaaaaaaahahahhahahhahaha
     Dlaczego społeczeństwo na to pozwala..?
     bo TV zryła im banie doszczętnie…!!!

  • 1,6 miliarda zł, a pokona go zwykła drabina, albo bezprzewodowe narzędzie do cięcia metalu za 100zł, tak jak wielki metalowy płot Trumpa. Jakoś publiczną kasę trzeba wyprowadzać. W tym samym czasie PiS sprowadzi przez Ukrainę czy samolotami setki tysięcy imigrantów, jak nie miliony bo rekord za rekordem imigracji bijemy co roku.

 2. Łukaszenka pewnie już zamówił w chinach 10 metrowe drabiny

 3. Pooglądajcie sobie filmiki z Gibraltaru i podobnych – nawet 20 metrowe przeszkody imigranci pokonują, albo się do nich strzela albo zabawa będzie na zawsze. Tak jak z koronawirusem zresztą, tylko teatrzyk żeby zająć plebs.

  • pamiętaj że w świetle polskiego prawa nielegalne przekroczenie granicy jest wykroczeniem, a za to jest jedynie mandat karny.

   • Art. 264. § 1. Kodeksu Karnego

    § 2. Kto wbrew przepisom przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

    § 3. Kto organizuje innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

  • Człowieku obudź się!
   Tu nie chodzi o żadne zatrzymanie uchodźców czy kogokolwiek..!!! to polityka i ogromna kasa do przewalenia…
   Myślisz że przez granicę z Ukrainą albo Słowacją nikt nie przechodzi nielegalnie …?!?1 ale te uchodźce są już OK..!! tak jak te co rząd zwozi samolotami… aaaaaaaaahahahhahahhahaha
   Dlaczego społeczeństwo na to pozwala..?
   bo TV zryła im banie doszczętnie…!!!

 4. Teraz NIK i niezależne media powinny wziąć to pod lupę. Żeby znowu któryś z ministrów czy kolesi z PiS nie zajumal kasy. Bo tu idzie o wielo milionowa inwestycje. Trzeba patrzeć im na ręce.
  Bo w przyszłości będzie dużo ich afer do rozliczenia.

 5. Kunna mać! Mur berliński powstał ponoć w jedną noc,a mieli tylko trabanty i wartburgi,a tu się pierniczą z dzikimi jak mamusia z gówniakiem! Ha! Tyyyle lat po wojnie, żenada i wstyd..

  • Mur Berliński wybudowali Rosjanie. I kto jest dzikim? Syria kiedyś byla bogatszym i otwartym państwem od Polski. Dzikusem i Polskim niecywilizowanym wiesniakiem jestes ty. Właśnie to udowodniłes.

   • Dorośnij to pogadamy.I wytrzyj buzię bo się zaplułaś.

    • no i na tak „silne” „argumenty” w tej dyspucie trudno odpowiedzieć…
     Witek ale ci TV zryła banie

     • Hy! Nie mam tv więc nie wiem co mi zryło banię.Może komentarze takie jak twoje.I coś się tak uwzięła na mnie?Idźże spać,albo grządki na działce skopać… Pa!

 6. Oby kiedyś ten sam los nie spotkał waszych dzieci. Żeby strażnicy nie wypychali waszych głodnych przerażonych płacących dzieci….
  . W noc w las w zimno.
  Ich zato Pan Bóg kiedys skara.

 7. dziękuję wyborcom pisu za wszechobecna drożyzne o nie refundowane leku na sma. paliwo po 6zl, upadku poczty polskiej, kopalni turów o dofinansowaniu TVP i trwam i o zadymę ze wszystkimi sąsiadami Polski dziękuję wam wyborcy pisu co zrobiliście z tym krajem

 8. Wszyscy co głosowali w sejmie przeciwko budowie muru zabierać wypłaty na utrzymanie uchodźców.

 9. O Borkosiu napiszcie z Youtuba, a nie ciągle wyliczanki, nie wiecie co się stało??? To Wam wytłumaczę

 10. I to jest plandemia. Mur może i jest potrzebny, ale będzie budowany jak defraudowane pieniądze ze szpitali tymczasowych, bez przetargów…