690 680 960

Nie ustają pożary w rolnictwie. Płoną ścierniska i maszyny rolnicze (zdjęcia)

Każdego dnia nawet po kilkanaście razy strażacy gaszą pożary ściernisk, maszyn rolniczych czy też zboża na pniu. Niekiedy dochodzi też do celowych podpaleń.

Okres żniw to również czas wytężonej pracy strażaków. Każdej doby tylko w naszym regionie notowanych jest nawet po kilkanaście przypadków pożarów zboża na pniu, ściernisk, słomy oraz maszyn rolniczych. W większości ogień wywoływany jest przez pracujące maszyny, których używają rolnicy. Kombajny jak też prasy do słomy często pracują od świtu do nocy, maszyny się rozgrzewają, ulegają też awariom. Wystarczy wtedy iskra, czy to z instalacji elektrycznej, tłumika, czy też z zatartego łożyska, aby wysuszona słoma stanęła w płomieniach. Ogień następnie szybko rozprzestrzenia się obejmując okoliczne pola oraz same maszyny.

W sobotę na jednym z pól w Nowogrodzie w powiecie łęczyńskim w trakcie pracy zapaliła się prasa do belowania słomy. Na miejscu interweniowała straż pożarna z OSP Nowogród i PSP Łęczna, łącznie 8 strażaków. Rolnik zdążył odczepić maszynę od ciągnika dzięki czemu płomienie się nie rozprzestrzeniły. Pożar został szybko ugaszony. Niebezpiecznie było też przed południem, kiedy w rejonie Niedrzwicy Dużej zapaliło się ściernisko. Płomienie zbliżały się już do kompleksu leśnego. Na szczęście strażakom udało się ugasić pożar nie dopuszczając do zapalenia się lasu.

W tym samym czasie strażacy z Markuszowa i Kalenia gasili płonące ściernisko w miejscowości Góry. W tym przypadku jako pierwsi do akcji ruszyli mieszkańcy, którzy zdołali opanować sytuację i pożar nie zdołał się rozprzestrzenić na większy obszar. Spłonęło ok. 30 arów ścierniska. Nie brakuje jednak również podpaleń. Jak nas poinformowano, strażacy notują również sytuacje, że ogniem objęte są bele słomy, które nie zostały jeszcze zabrane z pola. W tego typu przypadkach przyczyną pojawienia się ognia jest jego celowe podłożenie.

Nie ustają pożary w rolnictwie. Płoną ścierniska i maszyny rolnicze (zdjęcia)

Nie ustają pożary w rolnictwie. Płoną ścierniska i maszyny rolnicze (zdjęcia)

Nie ustają pożary w rolnictwie. Płoną ścierniska i maszyny rolnicze (zdjęcia)

Nie ustają pożary w rolnictwie. Płoną ścierniska i maszyny rolnicze (zdjęcia)

Nie ustają pożary w rolnictwie. Płoną ścierniska i maszyny rolnicze (zdjęcia)

(fot. nadesłane – Kamil, Krzysztof, OSP KSRG Markuszów)

7 komentarzy

 1. Regularny serwis się kłania, a raczej jego permanentny brak. Spora część rolników myśli, że i ten sezon bez serwisu, choćby podstawowego, sprzęt przecież da radę, a potem kolejny i kolejny. A potem tego typu obrazki i lament związany ze stratami finansowymi i nie tylko.

 2. Wypisujesz czystą teorię, zapoznaj się również z praktyką. Rób serwis opon to nigdy kapcia nie złapiesz, rób doszkalanie z przepisów ruchu oraz techniki jazdy to nigdy stłuczki nie będziesz miał.

 3. @Bławat @jan – Proszę nie ograniczać i nie spłaszczać mojej wypowiedzi. Nigdzie nie napisałem, że jeśli serwis będzie miał miejsce, to i wypadków/przypadków nie będzie. Przecież wiadomym jest, iż jeśli oddam rower do serwisu przed sezonem, to nie dostanę gwarancji, że łańcuch mi nie spadnie. Zwyczajnie chodzi mi o przegląd własny (jeśli ktoś ma realne pojęcie, tudzież kwalifikacje) i/lub w serwisie przed każdym sezonem, by maksymalnie ograniczyć tego typu historie. Zwyczajnie mam pewną wiedzę na ten temat i stąd mam informacje, że wielu użytkowników sprzętu rolniczego po prostu o niego nie dba i żyje „z sezonu na sezon”, a maszyny nieużytkowane pomiędzy sezonami tracą swoją żywotność – jak każdy sprzęt nieużytkowany.

  • Posiadamy dwie nowe prasy, pomimo codziennej dwu godzinnej obsługi przed wyjazdem na pola, maszyny się psują. Serwisanci średnio co 4 dni są bo nie jest to niezawodny sprzet. Jeśli ktoś nie zadba codziennie z rana to jednego dnia nie przepracuje.

 4. Prasa pracuje np 10 h dziennie. Przed wyjazdem jest wszystko ok po przeglądzie. Pod wpływem pracy zużywa się np łożysko i taka sytuacja jest nie do uniknięcia. To są maszyny do ciężkiej pracy, inaczej się zużywają niż auto, rower. Przyczyny pożaru mogą być różne np iskra z wydechu, wjazd autem z rozgrzanym katalizatorem na ściernisko.

 5. to proste komuś się nie chce robić a płacą wszyscy, jakby sprzedał te gospodarke i poszedł na zebry to było by to samo ino bez ciśnień

Kursy walut

 • USD 4.0202zł 0.73%
 • GBP 5.0656zł 0.47%
 • EUR 4.3382zł 0.34%
 • CHF 4.5982zł 0.64%

Polub nas