Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Nie miał właściwego oznakowania autokaru. W ruch poszła wkrętarka

W trakcie kontroli autokaru okazało się, że nie miał on właściwego oznakowania. Pojazdem podróżowały dzieci na wycieczkę szkolną. Przy policjantach tabliczka została przykręcona wkrętarką. Po przystosowaniu pojazdu do jazdy, dzieci pojechały w dalszą drogę.

– Bezpieczne dotarcie młodzieży i dzieci na zorganizowany letni wypoczynek jest priorytetem nie tylko dla ich rodziców opiekunów, ale także dla policjantów. Troszcząc się o to, aby najmłodsi podróżowali sprawnym technicznie autokarem, przeprowadzamy kontrole tego typu pojazdów. Sprawdzamy poziom płynów eksploatacyjnych, zużycie bieżnika opon, sprawność świateł, funkcjonowanie systemów kierowania oraz wyposażenie pojazdu w gaśnicę, czy trójkąt ostrzegawczy, a także właściwe oznakowanie pojazdu. Przedmiotem kontroli są również posiadane przez kierowcę uprawnienia, dokumenty pojazdu oraz stan jego trzeźwości – relacjonuje aspirant sztabowy Edyta Krystkowiak z hrubieszowskiej Policji.

W trakcie jednej z takich kontroli mundurowi zwrócili uwagę na autokar, którym podróżowały dzieci na wycieczkę. Pojazd nie posiadał odpowiedniego oznakowania, mianowicie tabliczki informującej, że przewozi dzieci.

– Policjanci wezwali kierowcę do dostosowania autokaru do jazdy. Kierowca niewiele myśląc, przy pomocy jednego z rodziców dzieci, chwycił za wkrętarkę i przymocował tablicę do auta. Kierowca autokaru z przymocowaną w ten sposób tabliczką wyruszył z dziećmi i opiekunami w podróż na wyczekiwaną wycieczkę – dodaje aspirant sztabowy Edyta Krystkowiak.

Mundurowi zachęcają do zgłaszania kontroli autokarów. Po takiej kontroli mamy pewność, że nasze pociechy wyjadą na wakacje sprawnym technicznie pojazdem, a wiozący ich kierowca jest trzeźwy i z odpowiednimi uprawnieniami. Kontrolę może zgłosić Policji organizator wyjazdu, rodzice lub opiekunowie.

– Jeśli nauczyciel lub rodzic mają podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może znajdować się pod wpływem alkoholu – nie powinien zgadzać się na wyjazd. Wezwany na miejsce policyjny patrol zweryfikuje podejrzenia – wyjaśnia aspirant sztabowy Edyta Krystkowiak.

21 komentarzy

 1. Jedną!?

  Prawo o ruchu drogowym – Art. 57. 1 Pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży
  w wieku do 18 lat oznacza się Z PRZODU I Z TYŁU kwadratowymi tablicami barwy
  żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. W warunkach niedostatecznej
  widoczności tablice powinny być oświetlone, chyba że są wykonane z materiału
  odblaskowego. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany włączyć światła awaryjne
  podczas wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży.

 2. pewnie nigdy dzieci wczesniej nie wiózł i nie wie jakie sa przepisy w tej sprawie

 3. Tabliczka jest ważniejsza od hamulców.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport