Wtorek, 05 marca 202405/03/2024
690 680 960
690 680 960

Nie daj się oszukać na fałszywe ogłoszenia o inwestycjach

Na portalu Facebook od zatrzęsienia jest fałszywych ogłoszeń z informacjami o możliwości inwestycji przynoszących szybkie zyski. Ofiary tego typu działania oszustów tracą oszczędności, a także przekazują swoje dane, które mogą być potem użyte przez przestępców.

Wszystko zaczyna się od zaciekawienia użytkownika bardzo opłacalną inwestycją. Przestępcy wykorzystują do tego bardzo wiele schematów. Wśród nich można wyszczególnić np. fałszywe wpisy użytkowników lub reklamy na serwisach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, albo też masowo rozsyłane wiadomości spam do użytkowników.

Reklamy opisują platformy inwestycyjne za pomocą których można rzekomo inwestować w kryptowaluty lub akcje firm. Częstym zabiegiem uwiarygadniającym inwestycje jest korzystanie z wizerunku znanych osób oraz podszywanie się pod istniejące portale biznesowe lub znane firmy.

Nie daj się oszukać na fałszywe ogłoszenia o inwestycjach

Aby zainwestować swoje pieniądze, użytkownik musi wypełnić na stronie specjalny formularz kontaktowy.

Nie daj się oszukać na fałszywe ogłoszenia o inwestycjach

Po podaniu wymaganych danych kontaktowych, przedstawiciel firmy oferującej te fałszywe inwestycje kontaktuje się telefonicznie z zainteresowanym i nakłania do zainwestowania przez wykonanie przelewu. Zazwyczaj są to na początku niskie kwoty. Fałszywa platforma jest tak zaprogramowana, aby zawsze pokazywała wyraźnie wzrosty zainwestowanych pieniędzy. Ma to na celu zachęcenie użytkownika do inwestowania coraz to większych kwot.

Oczywiście platforma do inwestowania nie jest prawdziwa, a przelane pieniądze nie zostały zainwestowane, lecz przelane na konto przestępców.

Co zrobić w przypadku, gdy wyłudzono dane logowania do bankowości internetowej?

W przypadku, gdy oszust uzyska dostęp danych logowania konta bankowości internetowej, zalecamy podjąć następujące kroki:
– jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem,
– zmienić hasło do bankowości internetowej,
– jeżeli doszło do wyłudzenia środków finansowych, zgłosić ten fakt w najbliższym komisariacie Policji.

(fot. pixabay.com, źródło CERT)

5 komentarzy

  1. Pomyślałem, że piszą o PPK. Ale chyba dali sobie już z tym spokój. Równie dobrze jak wyciągać zarobione pieniądze (czyli jedyne prawdziwe), można sobie pieniądze wydrukować. Ale wtedy to jest tylko zadrukowany papier.

  2. Norsk Arisk Black Metal

    „Szybki i łatwy zysk” to ZAWSZE przekręt. Polski ciemnogród niestety nawet 10 lat po aferze Amber Gold nie przyswoił sobie tej wiedzy.

  3. Mnie w ostatnich dniach atakują boty z ofertą fotowoltaiki, dziennie po kilkanaście razy , raz kierunkowy 81, 91, 17, 18 itd. Precz z waszymi ofertami. Dziekuje nie zadłużam się . Zastanawia mnie tylko kto im sprzedał moj numer tefonu

Z kraju

Polityka i społeczeństwo