Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nie będzie zakazu umieszczania banerów wyborczych przy ulicach Lublina

Jeden z radnych zwrócił się do prezydenta Lublina o wprowadzenie zakazu umieszczania banerów wyborczych w pasach drogowych miejskich ulic. Wiadomo już, że nie ma szans na tego typu rozwiązanie.

W trakcie kampanii wyborczej do ostatnich wyborów do Sejmu i Senatu, wyborcze banery ustawiano dosłownie w każdym możliwym miejscu. Szczególnie bardzo duża ich ilość znajdowała się przy ulicach. Kierowcy skarżyli się, że ograniczają im widoczność, co niejednokrotnie stwarzało zagrożenie w ruchu drogowym. Podobna sytuacja była przy przejściach dla pieszych, gdzie banery potrafiły zasłaniać oczekujące na możliwość przejścia przez jezdnię osoby. O ile sztaby wyborcze najczęściej dość szybko reagowały i po zgłoszeniach o tego typu sytuacjach przestawiały swoje nośniki, to jednak wywołało to dyskusję co do wprowadzenia zmian dotyczących umieszczania tego typu konstrukcji w pasach drogowych.

Radny rady Miasta Lublin Bartosz Margul zwrócił się do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka o całkowite zakazanie ustawiania reklam wyborczych przy miejskich ulicach. Jako przykład podał wprowadzony kilka lat temu zakaz umieszczania plakatów na przystankach, słupach oświetleniowych i barierkach przy ulicach, co przyniosło wymierne korzyści dla estetyki miasta. Swój pomysł argumentował m.in. tym, że wpływy finansowe od legalnie postawionych reklam wyborczych są nieporównywalnie niskie w porównaniu do negatywnych skutków wywołanych przez ogół postawionych materiałów. Co więcej bardzo trudne ma być również dochodzenie należnych opłat i kar od komitetów wyborczych, gdyż te niedługo po wyborach są rozwiązywane.

– Podczas ostatniej kampanii wyborczej duża ilość materiałów wyborczych umieszczona została bez pozwoleń i należnych miastu opłat. w czym wyrażamy prym wiedli kandydaci z list PiS. Przez dwa miesiące miasto było oszpecone przez tysiące siatek z banerami, co zostało negatywnie odebrane przez wielu mieszkańców miasta. Widok taki nie był również właściwy dla Lublina w końcówce sezonu turystycznego i nie sprzyja naszym aspiracjom, by stawać się coraz popularniejszym miejscem dla turystów – argumentował swoją propozycję Bartosz Margul.

Tymczasem wiadomo już, że nie ma możliwości, aby tego typu zakaz wprowadzić. Zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk tłumaczy, iż przepisy ustawy o drogach publicznych dopuszczają umieszczanie reklam w pasach drogowych dróg publicznych za zezwoleniem zarządcy drogi i stosowną opłatą. Przesłanką odmowy wydania zezwolenia na umieszczenie reklamy w pasie drogowym jest spowodowanie zniszczenia lub uszkodzenia drogi i jej urządzeń, zmniejszenie jej trwałości czy też zagrożenie bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz niespełnianie ustawy warunków dla reklamy emitujących światło. Banery wyborcze przygotowane na potrzeby kampanii są nośnikami informacji wizualnej, także wpisują się w ustawową definicję reklamy. Wprowadzenie zakazu umieszczania reklam wyborczych w pasach drogowych na terenie Lublina, stanowiłoby więc uprzywilejowanie dla wybranych form reklamy np. billboardów.

(fot. archiwum)

7 komentarzy

  1. Jeżeli „łby” znikną z billboardów to ludzie nie będę wiedzieli na kogo głosować. Wygrywa ten kto więcej billboardów wykupi.

  2. Zapamiętam wam to – zapomnijcie moim głosie.
    Te reklamy ewidentnie zagrażają bezpieczeństwu. I niech pan zastępca nie rznie głupa – to nie to samo, co stojące wysoko i na solidnej konstrukcji bilbordy. Po prostu dbacie o własny interes i macie mieszkańców w d…

  3. Ręka,rękę myje.Mam nadzieję że Żuk zakończy te swoje rządy kolesiostwa i ktoś to w przyszłości rozliczy.

  4. Wylał swoją frustrację po przegranych wyborach swojemu koledze z klubu – to się nazywa prawdziwa hipokryzja ! Tak Panie Bartoszu jak jest napisane w artykule większość plakatów wyborczych była kandydatów PiS i może sobie Pan tłumaczyć że dlatego wygrali wybory ! Niech Pan zobaczy na zdjęcie kogo plakat wyborczy uniemożliwia jazdę po ścieżce rowerowej – oraz utrudnia przejście chodnikiem matce z wózkiem czy inwalidzie poruszającym się o kulach ! Hipokryzja hipokryzja i jeszcze raz hipokryzja !

  5. Jeżeli chodzi o tego pana który spocząl na drodze rowerowej, to osobiscie dwa razy do niego dzwonilam, że jego billboard leży przewrócony na chodnik na ul. Lubelskiej w Puławach. Oczywiście olał to. Zgłosiłam to straży miejskiej w Puławach – efekt ten sam.

  6. Pamiętam jak ileś lat temu był w Łęcznej wypadek właśnie przez bilbord wyborczy, wypadek był niestety śmiertelny. Przez te ileś lat był spokój z tym problemem. Teraz w tym miejscu jest rondo i mniejsze szansę na podobny wypadek w tym miejscu…

  7. ja nie wiem co za durnie głosują na tych którzy wydają grubą kasę w te banery. serio uważacie że taki jeden czy drugi który nakupi dziesiątki tysięcy banerów, i jeżeli wygra to będzie dobrze?? czyli będzie dobrym gospodarzem bo wywalił 300 tysięcy albo i znacznie więcej na banery?? wyrzuca kasę w błoto a po wyborach nawet nie ma kto tego ściągać ale głosujcie na mnie ja wam dam najwięcej. skoro dla niego nie jest problemem wywalić kase w błoto to nie bedzie dobrym gospodarzem, a wy ciemna masa lecicie bo kupił baner. jak by gołą du..e pokazał na banerze też byście wszyscy lecieli że chcecie pocałować bo na banerze była.