W naszym regionie przybędzie kolejne miasto. Tego chcieli mieszkańcy

Od przyszłego roku w województwie lubelskim będzie o jedno miasto więcej. Chciała tego zdecydowana większość mieszkańców. Zmiana ta pozwoli na rozwój jak też uzyskiwanie dodatkowych środków finansowych.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2016 roku w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, jak też nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy, od 1 stycznia 2017 roku Rejowiec ponownie stanie się miastem. Starania o przywrócenie praw miejskich rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku. Władze gminy postanowiły poddać projekt konsultacjom społecznym, aby dowiedzieć się, jak pomysł przyjmują mieszkańcy. Wyniki pokazały jasno, że zdecydowana większość powiedziała tak. Na 5410 uprawnionych do głosowania wzięło w nim udział 3755 osób, czyli 69,41 proc. Aż 89,8 proc. osób opowiedziało się za nadaniem Rejowcowi statusu miasta.

Oznacza to, że od przyszłego roku do grona 46 miast w naszym województwie dołączy kolejne. Dzięki temu władze Rejowca liczą na dalszy rozwój a także pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych m.in. na inwestycje. Warto pamiętać, że w przeszłości Rejowiec był już miastem. W 1547 roku król Zygmunt I Stary nadał przywilej lokacyjny i prawo używania nazwy Rejowiec. Jednak 12 stycznia 1870 roku w ramach represji caratu po upadku powstania styczniowego prawa miejskie zostały utracone.

Rejowiec będzie kolejną miejscowością z naszego regionu, której przywrócono prawa miejskie. Od 1 stycznia b.r. zgodnie z decyzją Ministra Administracji i Cyfryzacji, wydanej na podstawie wniosków od rad gmin, przybyły w naszym województwie trzy miasta. Jest to Urzędów w powiecie kraśnickim, Lubycza Królewska w powiecie tomaszowskim oraz Siedliszcze w powiecie chełmskim. Wszystkie z nich posiadały już w przeszłości prawa miejskie, jednak w wyniku różnych zawirowań historycznych je utraciły.

(fot. UG)
2016-08-12 09:16:52

Zobacz również

1 komentarz

 1. Oczywiście że będzie rozwój kosztem mieszkańców , wzrosną podatki od gruntu czynsze mieszkaniowe i opłaty targowe, na początek a potem sfora urzędników.
  Gratulacje.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7816zł -0.43%
  • GBP 5.2474zł 0.46%
  • EUR 4.5474zł -0.02%
  • CHF 4.1348zł 0.17%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja