Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

„Należy wspomóc rolników w tym słusznym proteście”, „Nie możemy być obojętni na to, co dzieje się w lubelskim rolnictwie” (wideo)

W piątek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego odbyła się konferencję prasowa z udziałem radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego oraz przedstawicieli protestujących rolników. Konferencja była poświęcona m.in. wnioskowi o zwołanie nadzwyczajnej Sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie tragicznej sytuacji w rolnictwie.

– Podczas ostatniej sesji sejmiku prosiłem Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Ochrony WSI o zwołanie komisji i sesji takiej, która poświęcona by była tym tragicznym sytuacjom, jaka dzisiaj dotyka polskich rolników. Szczególnie rolników z naszego województwa. I nie doczekaliśmy się niestety tej sesji, dlatego wystąpiliśmy z grupą radnych i po rozmowach z rolnikami, by zwołać sesję nadzwyczajną, na którą zaprosilibyśmy pana wojewodę, służby mu podległe, inspekcje, związki zawodowe, rolników i ten problem w jakiś sposób przynajmniej starali się odciążyć, przynajmniej niektóre problemy rozwiązać. Należy wspomóc rolników w tym słusznym proteście. Myślę, że samorząd województwa, chociaż bezpośrednio nie podlegają mu te służby, które odpowiadają za granice, ma wiele instrumentów, które mógłby uruchomić i wiele inicjatyw podjąć na rzecz protestujących rolników. Dlatego składamy wniosek dzisiaj o zwołanie sesji nadzwyczajnej w jak najszybszym terminie. Będę o to prosił pana przewodniczącego chociażby w poniedziałek – powiedział Sławomir Sosnowski.

Głos w sprawie zabrała również m.in. radna Bożena Lisowska.

– Szanowni Państwo, jako Samorząd Wojewódzki Województwa Lubelskiego nie możemy być obojętni na to, co dzieje się w lubelskim rolnictwie. Ja także w ubiegłym tygodniu dwukrotnie apelowałem do Zarządu Województwa i do pana marszałka o powołanie specjalnego zespołu doraźnego z udziałem ekspertów wszystkich służb, ponieważ sytuacja w rolnictwie jest bardzo skomplikowana. Oczywiście część tych kryzysów to są następstwa wojny i problemów na granicy wschodniej, ale to jest tylko element tego skomplikowanego położenia rolników, którym znaleźli się dlatego, że przez 8 lat rząd Prawa i Sprawiedliwości ich nie słuchał. Dialog, który był prowadzony, był pozorowany. Komisarz europejski ds. rolnictwa pochodzący z PiS-u wyraźnie mówił, że „Zielony Ład” to jest w stu procentach zgodna polityka z polityką rolną PiS. W tej chwili właśnie postulaty nie tylko uszczelnienia granicy wschodniej, ale także komplikacji bez zasadnych utrudnień w sprawowaniu gospodarki rolnej, właśnie wynikające z polityki rolnej, którą nadzorował komisarz pan Janusz Wojciechowski, powodują, że nasi rolnicy znajdują się w tragicznym położeniu. Dlatego, panie marszałku, wzywamy pana do tego, aby pan rozpoczął dialog z rolnikami, aby pan zrozumiał ich sytuację, aby pan wykazał minimum zrozumienia i zaprosił ich na sesję, aby z poziomu samorządu także wspierać, rozwiązywać ich problemy. W odpowiedzi na moją interpelację, w odpowiedzi na moje zapytanie o zwołanie zespołu doraźnego, pan marszałek miał czelność publicznie powiedzieć, że pan Kołodziejczak kręci się wokół rolników, a mamy swojego człowieka w Brukseli. Jest nim premier Donald Tusk. Ale panie marszałku, pan sprawuje władczość na samorządem województwa lubelskiego. Pan ma wiele narzędzi, którymi może pan dysponować, aby wesprzeć naszych rolników. Dlatego popieram wniosek kolegów klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, aby na tej sesji nadzwyczajnej wesprzeć naszych lubelskich rolników, po pierwsze ich wysłuchać i próbować rozwiązać ich problemy na poziomie, jakimi dysponuje samorząd województwa – powiedziała Bożena Lisowska.

22 komentarze

 1. Ale chyba z tym do rządzącej koalicji p.Tuska.Trochę tak na swojch wyszło.

 2. Spokojnie jeszcze miesiąc i się wezmą za robotę w polu i przestaną blokady robić.

  • Jaki masz problem człowieku? Sprawdzasz w internecie lub nawet na lublin112 gdzie blokady będą i wybierasz inną trasę… jestem za rolnikami, jeśli poprzez blokadę dróg wywalczą dla NAS lepsze warunki – wyjedziemy z tego chorego pomysłu pakietu „Fit for 55” to jest to sukces dla Wszystkich obywateli.

 3. A co do tej pory te pisdzielce robiły? Prezes zabraniał to cicho siedzieli jak mateuszek-kłąmczuszek polskie rolnictwo orał!

 4. na Nogrodzką rolnicy

 5. jak nie staniemy razem z nimi wszyscy ramie w ramie bez podzialow to doopa z tego. a po nas przyjda po nich. kowid i ua to tylko geopolityka, wystarczy wyjsc umyslem poza wlasne podworko i widac wszystko jak na dloni. wczoraj tu jakis pan bartosz polecal ksiazke ukrainska szachownica, tam wszystko jest dlaczego jest jak jest.

 6. Oni tak będą mówic przed kamerami i reporterami: ” należy”, ” musimy”, a i tak póżniej mają to gdzieś.

 7. nie kryty krytyk

  co zrobił lubelski ratusz dla rolników przez te 2 ostatnie lata w których nas zalewało ziarno z ukrainy???
  oprócz bohaterskich słów wsparcia XD

 8. Panie Sosnowski, panu się role sejmiku z rolą rządu pomyliły. Sejmik nie ma w tej kwestii żadnych narzędzi. Ma je natomiast rząd, a przede wszystkim pańscy koledzy z EPP z panią przewodniczącą KE, która właśnie gościła w Polsce. Dlaczego nie zaproponował jej spotkania z polskimi rolnikami. To właśnie ona najwięcej może. Ano nie było takiej propozycji, bo wy nic nie możecie, bo wam zabraniają. I mają was tylko za maszynkę do głosowania.

Dodaj komentarz

Z kraju