Najpierw stoi kamera, później radiowóz. Warto zatrzymywać się przed znakiem STOP

W poniedziałek w naszym regionie przeprowadzona została akcja „Bezpieczny przejazd kolejowy”. Były to wspólne działania funkcjonariuszy policji i Straży Ochrony Kolei.

Poniedziałkowa akcja prowadzona była od godziny 6:00 do 22:00. Funkcjonariusze policji i Straży Ochrony Kolei bacznie obserwowali, jak kierowcy zachowują się, podczas pokonywania przejazdów kolejowych. Przede wszystkim, czy zatrzymują się przed znakiem STOP. Do tego typu działań od dłuższego czasu wykorzystywany jest specjalny pojazd. Nieoznakowane, niczym niewyróżniające się auto, wyposażone jest w maszt z kamerą, którą można też zamontować na specjalnym statywie i ustawić w każdym dogodnym miejscu.

– Wzmożone działania ukierunkowane były na bezpieczeństwo na strzeżonych i niestrzeżonych przejazdach kolejowych. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei zwracali uwagę na właściwe zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych w rejonach skrzyżowań dróg i torów oraz przypominali przepisy dotyczące zasad poruszania się w takich miejscach – wyjaśnia st.sierż. Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Jak wyjaśniali nam niedawno kolejarze, w przypadku, kiedy przy przejeździe stanie radiowóz, każdy kierowca grzecznie zatrzymuje się przed torami. Kiedy radiowóz odjedzie, sytuacja wraca do normy, czyli niektórzy dojeżdżając do przejazdu nawet nie zerkają, czy nie nadjeżdża pociąg. Tymczasem najczęstszą przyczyną wypadków w rejonach torów i przejazdów kolejowych jest lekceważenie przepisów o ruchu drogowym. Szczególnie groźne są próby pokonywania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem, ignorowanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych, omijanie zamkniętych półrogatek, czy przejeżdżanie pod zamykającymi się zaporami. Problem ten dotyczy nie tylko kierowców, lecz także osób, które poruszają się pieszo.

Jak zaznaczają funkcjonariusze, tego typu akcje będą kontynuowane.

DSC06875DSC06876

(fot. lublin112)
2018-03-06 20:00:20

27 komentarzy

  1. A dziś po południu na ulicach Lublina też była jakaś akcja? Widziałem dwa radiowozy w towarzystwie zatrzymanych samochodów (Solidarności, w dwóch różnych miejscach) oraz kolejne dwa w ruchu.

  2. znak STOP to świętość ważniejsza od Chrystusa … i basta !!!!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Uroczyste poświęcenie wozu bojowego w Żabnie
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
W najbliższą sobotę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się „Potańcówka”
Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy