Najpierw stoi kamera, później radiowóz. Warto zatrzymywać się przed znakiem STOP

W poniedziałek w naszym regionie przeprowadzona została akcja „Bezpieczny przejazd kolejowy”. Były to wspólne działania funkcjonariuszy policji i Straży Ochrony Kolei.

Poniedziałkowa akcja prowadzona była od godziny 6:00 do 22:00. Funkcjonariusze policji i Straży Ochrony Kolei bacznie obserwowali, jak kierowcy zachowują się, podczas pokonywania przejazdów kolejowych. Przede wszystkim, czy zatrzymują się przed znakiem STOP. Do tego typu działań od dłuższego czasu wykorzystywany jest specjalny pojazd. Nieoznakowane, niczym niewyróżniające się auto, wyposażone jest w maszt z kamerą, którą można też zamontować na specjalnym statywie i ustawić w każdym dogodnym miejscu.

– Wzmożone działania ukierunkowane były na bezpieczeństwo na strzeżonych i niestrzeżonych przejazdach kolejowych. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei zwracali uwagę na właściwe zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych w rejonach skrzyżowań dróg i torów oraz przypominali przepisy dotyczące zasad poruszania się w takich miejscach – wyjaśnia st.sierż. Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Jak wyjaśniali nam niedawno kolejarze, w przypadku, kiedy przy przejeździe stanie radiowóz, każdy kierowca grzecznie zatrzymuje się przed torami. Kiedy radiowóz odjedzie, sytuacja wraca do normy, czyli niektórzy dojeżdżając do przejazdu nawet nie zerkają, czy nie nadjeżdża pociąg. Tymczasem najczęstszą przyczyną wypadków w rejonach torów i przejazdów kolejowych jest lekceważenie przepisów o ruchu drogowym. Szczególnie groźne są próby pokonywania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem, ignorowanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych, omijanie zamkniętych półrogatek, czy przejeżdżanie pod zamykającymi się zaporami. Problem ten dotyczy nie tylko kierowców, lecz także osób, które poruszają się pieszo.

Jak zaznaczają funkcjonariusze, tego typu akcje będą kontynuowane.

DSC06875DSC06876

(fot. lublin112)
2018-03-06 20:00:20

27 komentarzy

 1. Zapraszam na przejazd w Bogdance. Mijanka pomiędzy szlabanami to norma.

  • Górnicy spieszą się do domu i dzieła się z policja wynagrodzeniem na pomiarowym odcinku drogi, pościgi wyprzedzanie na trzeciego i cała reszta wykroczeń młodych roli jest nagminne. Zwolnienie trochę sami nie jesteście. Więcej policji w tym miejscu.

 2. Brawo! Wreszcie przyda wam sie ten specjalistyczny pojazd do czegoś bo do tej pory służył głównie jesli nie jedynie do karania palących na dworcu a że dworzec w remoncie to trzeba znależć inne żródło zarobkowe .

  • Jeżeli są palanci łamiący przepisy (bo może nie są w stanie pojąć co one znaczą i po co są) to właśnie należy ich karać i też mówię: brawo!

   • Rozumiem,taka praca.Szkoda tylko że w pociągach nie jest bezpiecznie,że pasażerowie są nagminnie usypiani i okradani wtedy nie ma SOKistów.Jak złodzieje ukradną 5 kilometrów torów to SOKiści są zajęci wypisywaniem mandatów za zapalenie papierosa.Specjalistyczny wóz kosztował pewnie milion zakupiony do wlepiania mandatów.Brawo Kulsony.

 3. Ja widziałem ten samochód dobre 2 tygodnie temu na przejeździe w Zemborzycach. Chyba pilnował tych co wjeżdżają za rogatki jak miga czerwone… ale głowy nie dam. 100 metrów dalej zaparkowana ‚suka’ Sokistów w bocznej uliczce…

 4. Problemem jest także kręta linia kolejowa, stworzona specjalnie dla pociągów pancernych. Na niektórych, niestrzeżonych przejazdach, pociąg jest widzialny w ostatniej chwili.

 5. Zaraz będzie apel w mediach z prośbą o zwrot kamery bo im ktoś zajuma jak kanapki będą jedli w tym busie 😉

 6. Widziałem to cudo na turystycznej i wlasnie sie dziwilem co to. Pewnie testowali bo tam znaku STOP nie było. No i mamy kolejny przykład wynikający z artykułu. Jest radiowóz, zatrzymują się. Nie ma radiowozu jest kamera i jadą i jest mandat zapewne. Po co stawiać oznakowany radiowóz jak można zarobić tą zabawką pare groszy? A jak naprawde ktoś wjedzie pod pociąg to co da ta kamera? Nie lepiej, żeby stał tam radiowóz oznakowany w tym czasie? I tak za nasze podatki i tak. Ja wole radiowóz!

  • aha, zatrzymujesz sie bo widzisz radiowóz a tak to hulaj dusza piekła nie ma – powinieneś oddać prawko zanim kogoś zabijesz

 7. Ciekaw jestem jakie teorię wymyślą nasi cudowni kierowcy tłumacząc się z nie zatrzymania.
  1. Że on bułki ludziom wiezie i nie będzie tracił czasu na zatrzymywanie się.
  2. Że wystarczy tylko zwolnić, bo zatrzymanie się jest niebezpieczne, bo samochód może zgasnąć na torach itp. Tłumaczenie podobne do nie zapinania pasów – nie zapinam, bo tak bezpieczniej.
  3. Że wiezie chorą córkę do szpitala.
  4. Panienki będą się tłumaczyć, że nie zauważyły: znaku stop/przejazdu. – w takie tłumaczenie niestety wierzę. Podczas jazdy można robić ciekawsze rzeczy niż patrzenie się na drogę, np w telefon.
  5. Nikt mi nie płaci za zatrzymywanie się – to tłumaczenie mojego ulubieńca, który (jak to się kilkukrotnie chwalił) zaoszczędzam 14000PLN rocznie na przejeżdżaniu na czerwony, na nieustępowaniu pieszym, na jeździe pod prąd ekspresówką i coś tam jeszcze.

  Ciekaw jestem statystyk. Ilu się zatrzymało. Ilu trzymało telefon przy uchu. Czy jakiś rowerzysta się zatrzymał?

 8. a co z remontem balladyny ?

 9. Widziałem ten samochód tydzień temu na przejeździe na tzw. Obwodnicy Lubartowa… sprawdzają czy ludzie zatrzymują się na stopie? Ciekawe. Tylko tam nie ma stopu.

  • Też widziałem i przejechałem normalnie z racji tego że jest to przejazd z zaporami, sygnalizacją i bez znaku STOP. Z naprzeciwka kierowca widząc kamerę dał mocno po hamulcach nie patrząc, że na plecach ma tira. Czujność kierowcy tira i pewnie dystans między pojazdami uratował sytuację. Ciekawe ile takich nagłych hamowań jeszcze było.

 10. Żadnej korzysci ani nauki taka akcja nie przyniesie ,takze jako „akcja prewencyjna ” skuteczność zerowa …jedynie kasa za mandaty

 11. A dziś po południu na ulicach Lublina też była jakaś akcja? Widziałem dwa radiowozy w towarzystwie zatrzymanych samochodów (Solidarności, w dwóch różnych miejscach) oraz kolejne dwa w ruchu.

 12. znak STOP to świętość ważniejsza od Chrystusa … i basta !!!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6765zł -0.58%
  • GBP 4.9565zł 0.01%
  • EUR 4.4732zł -0.13%
  • CHF 4.1241zł -0.29%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL
  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej