Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Najpierw silna śnieżyca oraz zawieje i zamiecie śnieżne, potem tęgi mróz poniżej -20°C w woj. lubelskim

Nie ulega wątpliwości, że wkraczamy w najchłodniejszą część stycznia. Już teraz dociera do nas mroźne powietrze arktyczne kontynentalne znad północnej Rosji. Szczególnie niskie wartości na termometrach zobaczymy w weekend oraz na początku przyszłego tygodnia. Na początku trzeciej dekady stycznia nadejdzie wyraźne ocieplenie spowodowane odbudową cyrkulacji atlantyckiej.

W nocy zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami oraz lokalnymi rozpogodzeniami. Tam gdzie chmur będzie niewiele, spodziewane są największe spadki temperatury. Na obszarze województwa lubelskiego prawdopodobne są opady śniegu o niewielkim natężeniu. Temperatura wyniesie od -18°C we wschodniej części regionu do -11°C na zachodzie regionu. Odczucie chłodu potęgować ma umiarkowany, okresowo silny wiatr z kierunków północnych do 40 km/h.

W sobotę Polska znajdzie się pod wpływem płytkiego, nurkującego układu niżowego znad Skandynawii. Przemieszczać będzie się on wraz z frontem okluzji chłodnej z północy na południe, przynosząc obfite opady śniegu. W kraju nie można wykluczyć burz śnieżnych. Na obszarze woj. lubelskiego będzie to niskie ryzyko.

Temperatura w sobotę wyniesie od -8°C do -5°C. Najchłodniej ma być we wschodnich powiatach woj. lubelskiego, najcieplej na zachodzie regionu. Zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite. W pierwszej części dnia możliwe krótkotrwałe. większe przejaśnienia. Jednak już przedpołudniem nad wschodnią Polskę nasunie się strefa opadów śniegu na froncie okluzji. Natężenie opadów ma być słabe i umiarkowane, okresowo silne. Szczególnie intensywne opady są prognozowane w godzinach popołudniowych i wieczornych. Wiatr ze zmiennych kierunków powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne do 50 km/h. Na drogach zrobi się niebezpiecznie. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w ciągu kilku godzin od 2 cm do 10 cm, co skutkować może utrudnieniami w ruchu drogowym.

Najpierw silna śnieżyca oraz zawieje i zamiecie śnieżne, potem tęgi mróz poniżej -20°C w woj. lubelskim

Opady śniegu w nocy z soboty na niedzielę utrzymają się w wielu regionach, chociaż z biegiem godzin i dalszą wędrówką niżu wraz z frontem na południe zacznie spływać coraz suchsze i chłodniejsze powietrze arktyczne kontynentalne z północnego-wschodu i opady ograniczą swój zasięg do powiatów centralnych i południowych. Termometry pokażą od -19°C na północnym-wschodzie, gdzie wystąpią rozpogodzenia do -7°C na południu. Najcieplej będzie w południowych powiatach, gdzie zalegać będzie zachmurzenie frontowe i występować mają opady atmosferyczne. Na pozostałym obszarze temperatura wyniesie od -12°C do -8°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresowo silny z północnego-wschodu do 40 km/h. Temperatura odczuwalna może wynieść z tego powodu poniżej -20°C.

W niedzielę zmniejszy się dynamika w pogodzie, gdyż nad Polską znajdzie się wyż. Tuż za frontem rozbuduje się układ wysokiego ciśnienia w suchym powietrzu. Centrum antycyklonu znajdzie się na pograniczu Polski i Litwy. Napływać będzie w dalszym ciągu chłodna masa arktyczno kontynentalna znad Rosji. Zachmurzenie ma być małe i umiarkowane. Na krańcach południowych niewykluczone są opady śniegu w pierwszej części dnia.

Najpierw silna śnieżyca oraz zawieje i zamiecie śnieżne, potem tęgi mróz poniżej -20°C w woj. lubelskim

Z powodu napływu mroźnego powietrza znad Rosji temperatura wyniesie od -15°C na północy regionu do -13°C na pozostałym obszarze woj. lubelskiego w najcieplejszym momencie dnia. Wiatr ma być słaby i umiarkowany z północnego-wschodu. Temperatura odczuwalna wyniesie nawet -23°C.

Prognozy numeryczne wskazują, że szczególnie chłodna będzie noc z niedzieli na poniedziałek, gdy wystąpią największe spadki temperatury od prawie 3 lat. Nałoży się na to kilka czynników. Brak chmur, bądź niewielkie zachmurzenie, słaby wiatr z uwagi na niewielką różnicę ciśnienia, jak i też czynnik adwekcyjny związany ze spływem powietrza arktycznego kontynentalnego znad Rosji.

Pomiędzy modelami numerycznymi można dostrzec duże różnice. Europejski model ECMWF prognozuje w woj. lubelskim temperaturę w przedziale od -27°C do -22°C. Najchłodniej może być na północy i północnym-wschodzie, ale w całym regionie według tego modelu temperatura obniżyć ma się poniżej -20°C. Nieco łagodniejszą wersję na noc z niedzieli na poniedziałek przedstawia niemiecki model ICON, sugerujący spadki temperatury w przedziale od -25°C do -19°C. Według amerykańskiego modelu GFS będzie to od -19°C do -16°C.

Spadki temperatury poniżej -20°C na pewno wystąpią. Temperatura prawdopodobnie nie zbliży się do -30°C. Są to wartości prawdopodobnie mocno zaniżone przez niektóre modele numeryczne. Dużo zależeć będzie od skali prognozowanych rozpogodzeń, siły wiatru oraz wychłodzonej masy arktycznej kontynentalnej. Najniższe wartości na termometrach zobaczymy w godzinach porannych w poniedziałek.

Najpierw silna śnieżyca oraz zawieje i zamiecie śnieżne, potem tęgi mróz poniżej -20°C w woj. lubelskim

W poniedziałek pozostaniemy jeszcze w masie znad Rosji. Nad zachodnią Polskę dotrze jednak front okluzji ciepłej. Utrzyma się podział w pogodzie na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód kraju. Będzie bezchmurnie w całym regionie ze względu na niewielką wilgotność powietrza. Temperatura wyniesie od -17°C do -15°C. Najchłodniej ma być w powiatach północnych, a najcieplej w centrum i na południu.

Prawdopodobnie w nocy z poniedziałku na wtorek spadki temperatury wystąpią poniżej -10°C w całym regionie. Mróz może być mniejszy niż w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Na początku trzeciej dekady stycznia temperatura będzie na lekkim minusie. Mogą pojawić się opady marznące, jak i też śniegu. Temperatura na plusie w woj. lubelskim prawdopodobnie od środy. Nocami jednak zdarzyć mogą się przymrozki.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualna temperatura w Polsce

Najpierw silna śnieżyca oraz zawieje i zamiecie śnieżne, potem tęgi mróz poniżej -20°C w woj. lubelskim

(fot. fanipogody.pl)

7 komentarzy

  1. Brawo. Szczegółowa i professionalna prognoza! 🙂

  2. Gęś na podwójnym smalcu ?

    W kraju nie można wykluczyć burz śnieżnych. Na obszarze woj. lubelskiego będzie to niskie ryzyko.

    Szkoda. Myslalem, ze ta bestia nie oszczedzi niczego. Mialem nadzieje, ze sypnie zawieje zmrozi i bedzie super. A tu znowu nadzieje zabite.

  3. Może jakaś ciuszko-dzielnia w LBN ? Bo mam same pantofelki i trampki..

  4. Bardzo dokładna prognoza. Tak trzeba zawsze. W okolicach Kraśnika teraz sypie, że szok.

  5. niemiłośnik łysego

    łysy inspirator musi uważać na fryzurę

  6. Oj, będzie się działo, oj będzie !!! Powiadam Wam zaprawdę… 😆

Z kraju