Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Najpierw mrozy i opady śniegu, teraz roztopy. Meteorolodzy wydali ostrzeżenie

Dla całego województwa lubelskiego wydane zostało ostrzeżenie o roztopach. Na razie nic nie wskazuje, aby mogło to spowodować podtopienia, jednak stan wód w rzekach może zacząć powoli wzrastać.

Po ataku zimy, jaki miał miejsce w ostatnim czasie, zaczęło się robić cieplej. To spowodowało topnienie śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał właśnie ostrzeżenie pierwszego stopnia przed roztopami. Obowiązuje ono do Wigilii.

Jak tłumaczą meteorolodzy, prognozy wskazują na wzrost temperatury powietrza do 4°C. Dlatego też pokrywa śnieżna będzie topnieć, a spotęgują to jeszcze spodziewane opady deszczu. Śniegu ma ubywać w tempie nawet do 5 mm na dobę.

Ostrzeżenie dotyczy wszystkich powiatów, jednak w zamojskim, hrubieszowskim i biłgorajskim do tego dochodzą opady marznące dzisiejszej nocy mogą pojawić się opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.

(fot. lublin112)

17 komentarzy

 1. Na terenach wiejskich ziemia pod śniegiem nie jest zamarznięta,będzie wsiąkać.W miastach … Bul… Bul… Bul…

 2. Ziemia pod śniegiem nie zamarzła więc z powodzeniem chłonie wodę.

 3. Skoro już nie pada od kilku dni śnieg, to może służby miejskie ogarnęłyby wreszcie zaspy z osiedlowych uliczek. Na Hirszfelda, Połanieckiej, Sapiehy ruch jak na miesteczku, a wszystko jednopasmowe, bo albo zapchane zaparkowanymi pojazdami, albo zwężone od zasp. Ale po co odsnieżać, trzeba czekać na wiosnę… Tylko na co te podatki płacą mieszkańcy Lublina, skoro są w gorszej sytuacji niż przyjezdni z prowincji?

  • Służby zamówiły odwilż

  • Paw. -Do tych roszczeniowych żalów, narzekań i płaczu w obie garście, dodaj jeszcze receptęna więcej pieniędzy na te czynności, których się domagasz.
   A trawestując tekst pewnej piosenki moczymordy Stuhra (starszego): „Jęczeć każdy może, chociaż to każdy robi jak może, jeden lepiej, inny gorzej”.

  • A co za różnica czy śnieg czy samochód nieprawidłowo zaparkowany blokuje? No chyba że i ty na drodze pożarowej chcesz zaparkować?

 4. Jak to ostrzeżenie? Przecież od wielu wielu lat dobrobytu mamy w Polsce tzw „MAŁĄ RETENCJĘ” którą zabezpiecza nas przed skutkami roztopów;) nad którą to pieczę trzymają wody polskie 😉 więc opady a później roztopy to manna z nieba ;);)

 5. Wy mi tu nie p...

  Najpierw mrozy i opady śniegu, teraz roztopy – nowy powód do płaczu w obie garście.
  I jak tu wszystkim dogodzić…

  • Gondol Jerzy z Nadwisły

   Jak dodać do tego zmartwienie, że ziści się marzenie niektórych i Tusk obejmie władzę to macie przechlapane w tej Waszej Ojczyźnie. 😆

 6. Bo gdzie peło tam długi i dno.

 7. 5mm na dobe, czyli przy założeniu że zaległa go ok 30 cm, to 60 dni zajmie ,żeby się roztopił , zakładając warunki atmosferyczne na dzisiejszym poziomu.Brednie cedzi albo instytut albo dziennikarz.

  • Zalecamy doczytać na temat pokrywy śniegowej i procesu topnienia śniegu…to, że dziś pokrywa ma 40 cm, a jutro będzie miała 20 cm, nie oznacza, że śnieg stopniał…to może inaczej, jest 40 cm śniegu, po którym przejeżdża ratrak i zostaje 20 cm. Czy śnieg stopniał? Nie, zmieniła się jego gęstość.

 8. To skoro zmieniła się jego gęstość to dalej będzie go ubywało w tempie 5mm/dobe? Najpierw piszecie czy też powielanie informacji o ewentualnych podtopieniach związanych z topnieniem śniegu w zatrważającym tempie 5mm na dobę, póżniej wchodzicie na poziom akademickiej .

 9. Ok wasz ratrak może przejechać nawet dwukrotnie w tym samym miejscu, jeszcze bardziej zagęścić śnieg i doprowadzić jego warstwe do grubości 10 albo nawet 5 cm ,to dalej podana wartość ubytku dobowej pokrywy śnieżnej sprawi ,że będzie on topniał przez co najmniej 10 dni, co raczej podtopieniami nie grozi.

 10. Przecież dwa dni temu mówili, że będzie mróz i gołoledź.

Wiadomości z info112