Wtorek, 25 czerwca 202425/06/2024
690 680 960
690 680 960

Najpierw marznące opady, potem krótka odwilż w regionie. Czeka nas też powrót mrozu i śniegu

We wtorek w drugiej części dnia na froncie ciepłym mogą pojawić się opady marznące powodujące gołoledź. Niebezpieczne opady w wielu powiatach na wschodzie regionu mogą utrzymywać się przez całą noc z wtorku na środę, aż do godzin porannych. Dziś w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od -4°C do -1°C. Utrzyma się zachmurzenie chmurami piętra niskiego. Zdarzyć mogą się przelotne opady śniegu.

Prawdopodobnie najpierw opady powodujące gołoledź pojawią się na zachodzie regionu około godziny 16. Z biegiem czasu będą przemieszczać się na wschód, obejmując przeważający obszar woj. lubelskiego. Szczególnie wieczorem oraz w nocy kierowcy powinni zachować ostrożność, gdyż na drogach może być bardzo ślisko. W drugiej części nocy wraz ze wzrostem temperatury, pojawić mogą się mgły adwekcyjne ograniczające widzialność do 200-400 metrów. Termometry wskażą od -2°C do 1°C. Z każdą godziną temperatura ma rosnąć, ale opady mżawki i słabego deszczu oraz mokrego śniegu będą występować przy wychłodzonym podłożu przez dłuższy okres czasu.

Środa przyniesie odwilż na wschodzie. Zachmurzenie będzie jednak duże i całkowite. Występować mają mgły adwekcyjne, które spowodowane mają być napływem cieplejszego powietrza nad wychłodzone podłoże. Zima termiczna wycofa się na kilka dni, a średnia dobowa temperatura ma być typowa dla przedzimia. Termometry pokażą od 2°C do 4°C w najcieplejszym momencie dnia.

Kolejne dni w Polsce będą przypominać jesień niż zimę, chociaż w piątek ponownie pojawić mogą się opady śniegu spowodowane napływem chłodniejszego powietrza. Wcześniej temperatura przez całą dobę będzie dodatnia, ale dominować ma zachmurzenie duże i całkowite. Nie zabraknie także mgieł. Szczególnie intensywnych poza obszarami miejskimi.

Ocieplenie będzie krótkie. Już w weekend pojawić mogą się następne opady śniegu, zdarzy się także lekki mróz. Przyszły tydzień przyniesie na ogół temperaturę całodobową poniżej zera. Wraz z nadejściem kalendarzowej zimy powróci także termiczna zima. Niczym nadzwyczajnym nie będą także opady śniegu o zróżnicowanym natężeniu. Chłodna zapowiada się cała trzecia dekada grudnia. a miejscami święta przynieść mogą na obszarze woj. lubelskiego pokrywę śnieżna i mróz. Wkrótce podamy więcej informacji o skali ochłodzenia na ostatnie dni 2021 roku.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualna temperatura w Polsce

(fot. fanipogody.pl)

3 komentarze

  1. Mogą pojawić się opady marznące powodujące gołoledź, powiadacie…
    To dobrze bo szrotmistrze, lekarze, grabarze, a nawet „cołaskabiorcy” czekają na klientów.
    A przecież to też ludzie, z czegoś muszą żyć.

    • Masz rację. Grabarz na ciebie czeka. Może jeszcze przed świętami? Skoro tak tego pragniesz?

  2. Ludzie wreszcie po wielu, wielu latach jest szansa na piękne zimowe święta! Bez błota, deszczu a z białym skrzypiącym pod butami śniegiem. Czy to nie jest optymistyczne i piękne? No pewnie trzeba będzie wolniej jeździć, ale będzie mniej wypadków i pewnie wielu przeżyje. Tak więc surcum corda!