690 680 960

Najbliższej nocy warto spojrzeć w niebo. Czeka nas niebiański spektakl

W nocy z 12 na 13 sierpnia warto spojrzeć w niebo. Wszystkich miłośników astronomii czeka piękny spektakl na niebie. Jeśli pogoda dopisze będzie można podziwiać piękne maksimum roju Perseidów, zwanych również Łzami św. Wawrzyńca.

W tym roku Perseidy są obserwowane na niebie już od 17 lipca i miłośnicy astronomii będą mogli je podziwiać aż do 24 sierpnia. Jeden lub dwa meteory na godzinę można było zobaczyć na początku tego okresu, następnie liczba wzrasta do około pięciu, dziesięciu na godzinę na początku sierpnia. Maksimum przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia o godz. 3 UTC, a liczba obserwowanych meteorów wyniesie do 6-15 w czasie 2-3 minut. Trudno zaobserwować kilkadziesiąt meteorów w ciągu godziny, a powodem będzie świecący Księżyc, dobę po pełni, będący fazie Księżyca garbatego ubywającego.

Do obserwacji nie trzeba posiadać żadnych specjalistycznych przyrządów. Warto jednak pamiętać, że im mniej świateł wokół, tym widoki będą efektowniejsze. Dlatego warto wybrać się poza miasto. Podczas okresu występowania roju radiant (punkt, z którego „rozbiegają się” drogi meteorów) przemieszczał się będzie przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Odnalezienie gwiazdozbioru Kasjopei na niebie nie jest zadaniem szczególnie trudnym. Doprowadzi do niego przedłużenie odcinka łączącego Gwiazdę Polarną z ostatnią gwiazdą dyszla Wielkiego Wozu.

Perseidy obserwowane są od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są „Łzami świętego Wawrzyńca”, wiążąc datę 10 sierpnia z dniem jego domniemanej męczeńskiej śmierci. Nazywają się Perseidami, ponieważ meteory wydają się pochodzić z konstelacji Perseusza. Jednak w rzeczywistości są one spowodowane zderzeniami atmosfery Ziemi z gruzami pozostawionymi przez kometę Swift-Tuttle .

Perseidy były obserwowane od tysięcy lat, ale to Giovanni Schiaparelli w 1862 roku zdał sobie sprawę z powiązania komet z deszczami meteorów. Średnia prędkość meteorów z roju Perseidów wynosi 58 kilometrów na sekundę (to 208526 kilometrów na godzinę!). Powietrze przed meteorem jest zgniecione i podgrzane do tysięcy stopni Celsjusza. Mniejsze meteory odparowują i zostawiają jasny ślad, ale większe meteory mogą eksplodować jako kule ognia lub dotrzeć do powierzchni Ziemi.

(fot. pixabay.com)

2 komentarze

  1. No, jest szansa pooglądać ładne pioruny i chmury 🙂

Kursy walut

  • USD 4.3043zł -0.47%
  • GBP 5.3177zł -0.23%
  • EUR 4.6801zł -0.1%
  • CHF 4.698zł -0.07%

Polub nas