Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Na twoim telefonie pojawił się taki SMS? Najlepiej go usuń

Mieszkaniec powiatu tomaszowskiego padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna dostał SMS-a z informacją o niedopłacie za paczkę. Następnie niepotrzebnie kliknął w link i podał swoje dane. Po chwili z konta 34-latka zniknęło ponad 6 tys. złotych.

Do policjantów z Tomaszowa Lubelskiego w poniedziałek zgłosił się 34-letni mieszkaniec gminy Józefów. Mężczyzna przekazał, że padł ofiarą oszustwa, w wyniku którego stracił z konta bankowego ponad 6 tys. złotych.

Mężczyzna otrzymał na telefon wiadomość SMS, z której wynikało, że paczka którą zamówił została wstrzymana z tytułu niedopłaty 2,50 zł. Do wiadomości dołączony był link, w który 34-latek kliknął sądząc, że w ten sposób zapłaci zaległość, ponieważ akurat czekał na przesyłkę.

Następnie został przekierowany na fałszywą stronę bankowości internetowej, gdzie wpisał swoje dane i wygenerował kilka kodów BLIK. Oszuści przechwycili te dane i wypłacili z konta 34-latka ponad 6 tys. złotych.

Pamiętajmy! Jeśli otrzymamy SMS-a informującego o zaległości i mamy wątpliwości czy wiadomość jest autentyczna, skontaktujmy się z usługodawcą i potwierdźmy, czy faktycznie mamy jakieś zadłużenie. Pamiętajmy również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas płatności online. Nie korzystajmy z linków pochodzących z niepewnych źródeł.

(fot. pixabay.com\Policja)

7 komentarzy

  1. o to franio na pewno będzie klikał w takie linki, mamusia go nie nauczyła, ojciec go tylko lał w łep i wyrosło to co wyrosło

  2. Takie oszustwa należy zgłaszać na stronie CSIRT NASK (redakcJa mogłaby dołączyć link).

  3. Kolejny użytkownik podesłanego linku???

  4. To czym ameba zamawiała. dorożką xD

  5. Za przedmówcą, podejrzane Linki, numery telefonów z których te linki przychodzą należy zgłoszać do CERT POLSKA
    Link do ZGŁOŚ INCYDENT, [ h t t p s : // incydent. cert. pl / #! / lang=pl ] (oczywiście bez zbędnych spacji)
    Szybko weryfikują czy dany link jest autentyczny, lub jakie niesie zagrożenia, zgłaszający otrzyma wiadomość zwrotną o zarejestrowaniu incydentu jak i jego statusie.

  6. Natychmiast przekierować taki SMS do CERT. Ja już im parę zgłoszeń wysłałam. Teraz mam spokój. A numer do analityków CERT mam wpisany w kontaktach. Warto.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo