Na przystankach pojawiły się specjalne naklejki. Mają chronić ptaki przed uderzeniem w szybę (zdjęcia)

Mają chronić ptaki przed uderzeniem w szybę. W Puławach na kilkunastu wiatach przystankowych umieszczono naklejki przypominające sylwetkę ptaków drapieżnych. Miejsca te wybrano nieprzypadkowo.

W Puławach na niektórych wiatach przystankowych umieszczone zostały naklejki przypominające sylwetkę ptaków drapieżnych w locie. Zostały one naklejone na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich. Ma to na celu zabezpieczenie szklanych lub lustrzanych powierzchni wiat, przed rozbijaniem się o nie, lecących często z dużą prędkością ptaków.

Jak wskazują naukowcy, najwięcej ptaków traci życie właśnie w wyniku zderzenia się z szybą lub innymi szklanymi elementami. Przyjmuje się, że na 100 ptaków, które giną na skutek działalności człowieka, 8 zabijają pestycydy, 9 samochody, 11 koty, 15 linie energetyczne, zaś ponad 50 właśnie rożnego rodzaju szklane powierzchnie. Dlatego umieszczane na nich symbole drapieżników mają odstraszać ptaki, dzięki czemu unikną one kolizji z szybami.

Na razie naklejki pojawiły się na 18 wiatach przystankowych. Znajdują się one w strefie podmiejskiej, gdzie mieszkańcy zgłaszali kolizje ptaków z dużą powierzchnią szklaną. Zadanie realizowane było w ramach programu ekologicznego „Zapraszamy Ptaki do Puław”.

(fot. UM Puławy)

15 komentarzy

 1. Dlaczego ginięcie ptaków na skutek działalności człowieka zalicza się też koty? Taki kot co w domu siedzi to nawet kulawej myszy nie złapie, a do tych dzikich to co człowiek ma wspólnego?

  • Bo niestety jest gatunkiem introdukowanym, który dawniej na naszych terenach nie występował, a pojawił się za sprawą człowieka. Prawda jest taka, że domowe koty czasem polują tylko dla zabawy. Czasem jest to wręcz pożyteczne, kiedy redukują liczbę tak zwanych latających szczurów w miastach. Właśnie dlatego są tak znienawidzone przez „gołębiorzy: 😀

   • Ludzki gatunek to szczyt hipokryzji… totalnie niszczy środowisko, giną masowo dziesiątki gatunków ale naklejeczki pójdą (znajomy przy okazji zarobi… ale nie o tym) i czyściutkie sumienie…
    Jeden z wielu przykładów: pojawia się trochę więcej komarów i chemia, chemia chemia… a jerzyki, jaskółki, nietoperze itp ptactwo żywiące się owadami lerzą stadami po krzakach… ale wtedy cichutko o tym… tego nie widzimy bo grunt że komary „załatwione”… i przy okazji wiele innych pożytecznych owadów zapylających…

  • Dokładnie to samo od razu mi przyszło na myśl 🤔

 2. Gęsto narysowane linie poziome, pionowe lub kropki ułatwiają ptakom unikać szyb, ale sylwetki drapieżników już nie. Wystarczy wyguglować „birds windows prevent”.

  • Nie zgodzę się – kiedyś niemal codziennie rano znajdowaliśmy małe ptaszki leżące przed firmą (duże szklane tafle), po naklejeniu sylwetek ptaków praktycznie przestało się to zdarzać. Może wzory geometryczne są skuteczniejsze, nie wiem, ale te ptaki też odnoszą skutek.

   • Algorytm tutaj nie pozwala wrzucać odnośników do innych stron, więc wklejam fragment artykułu (wyrwany z birdlife kropka org:)
    „Common myths to avoid
    Black stickers are the most visible: This is incorrect. Windows often look dark from the outside, so black silhouettes do not create enough contrast. In fact, imprints of bird collisions have often been found right beside black stickers. Instead, go wild with colour – especially red and orange shades, which have been proven to be more effective than blue and green.
    The outline of a bird of prey will scare off smaller birds: It sounds like a good idea, but sadly, this is a myth. There has been no evidence that birds are scared away by stickers shaped like birds of prey.
    One sticker per window is enough: Not true. Birds are accustomed to flying through very small spaces, such as gaps between branches, so they may still attempt to fly into a window with one sticker. Instead, we recommend that stickers are placed 10 – 15 centimetres apart. Use the “palm area rule”: if the gap is bigger than the palm of an adult’s hand, a bird may still attempt to fly through. That said, any stickers at all are better than none.
    Stickers go on the inside of the window: False. If you are able to, stick them on the outside of the glass, where they are far better at breaking up reflections.
    Window stickers are ugly: Not at all! There are countless different designs that you can try: schools have even held competitions to create the most beautifully-decorated local bus stop.”

 3. Każdy unicestwiony jastrząb, może zmienić niekorzystny bilans na ocalone.

 4. Mój tata jeździ lanosem na LGBT

 5. po pierwsze nikt nigdy nie liczył procentowego udziału poszczególnych sfer działalności człowieka w zgonach ptactwa.
  po drugie firma produkująca naklejki jest pewnie powiązana rodzinnie z decydentem miejskim – wydrukowanie takich naklejek na zwykłej drukarce i rozklejenie na przystankach to pół dnia roboty, a z kilkanaście tysięcy wpadło.
  po trzecie – bardzo chciałbym zobaczyć rejestr zgłoszeń mieszkańców o kolizjach ptactwa „z dużą powierzchnią szklaną”.

  niedługo zaczną strachy na wróble w środku miasta rozstawiać, co by się ptaszki nie pozabijały. dla kotów będą wszystkie drzewa odgradzali siatką, żeby na nie nie właziły. tylko na tępych ludzi jeszcze nie ma sposobu…

  • W tym kraju mamy takie ,,wały,, i buble na takie kwoty że lepiej odpuść ptaszkom. Dzieciom się spodoba a i parę istnień uratuje. Nie wszystko się kręci wokół ludzi, mamony. Każdy chce żyć, nawet kartofel w piwnicy 🙂

 6. Naklejki drapieznikow, rośnie konkurencja dla sępów i pand, pan da, pan da na browara

 7. Warto przyjrzeć się działalności fundacji Szklane Pułapki. Już dawno udowodniono, że nieruchome, ciemne sylwetki ptaków drapieżnych nie są skutecznym zabezpieczeniem. Najlepiej działają białe kropki lub pasy rozmieszczone w odpowiedniej odległości – dają lepszy kontrast. Tyle wiat przystankowych PKP w naszym województwie zostało zabezpieczonych poprawnie, dlaczego nie mogli się na tym wzorować?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dzień Dziecka gminy Radzyń Podlaski w Paszkach Dużych
Szlakiem Dobrej Zabawy, czyli impreza z okazji Dnia Dziecka
Kazimierski Dzień Dziecka
Warsztaty, spotkania, zajęcia oraz Dzień Dziecka. Wszystko to w bibliotece w Świdniku
Piknik rodzinny w Księżpolu