Będą zmiany w dowodach osobistych

Od sierpnia 2021r. w elektronicznym dowodzie osobistym zamieszczone będą odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu osobistego powróci także podpis posiadacza.

Zmiany w dowodach osobistych przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Administracji przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Przyczyną zmian jest konieczność dostosowania przepisów ustawy z dn. 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.

Najważniejsze zmiany jakie muszą dokonać państwa członkowskie Unii Europejskiej to przede wszystkim wprowadzenie do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej, czyli odcisków palców. Konieczne będzie odwzorowanie odcisku palców w urzędzie. Już dziś składając wniosek o paszport taka procedura jest przeprowadzana.

Przepisy unijne zobowiązują również do uzupełnienia warstwy graficznej dowodu o podpis posiadacza, a także o wprowadzenie dowodu z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisku palców. Niektóre z dotychczasowych regulacji się nie zmienią – dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 i 10 lat. Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy, aby oddać odciski palców, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników.

Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do wdrożenia nowych wzorców dowodów do sierpnia 2021 r.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

24 komentarze

 1. i tak powoli punkt po punkcie plan elit jest realizowany … niedlugo bedziecie uwiezieni jak bydlo tak jak w Chinach

 2. Zydoglobaliści NWO

  Zydoglobaliści NWO chcą wiedzieć o każdym wszystko.
  „Nasze” lokalne pacynki zawsze wykonują ich polecenia.
  Chcą mieć Twoje pełne DNA (juz zbierają), tęczówki, odciski, numery id, telefon, karta platnosci, skype, fb, itd. Wszystko ląduje w jednym cyfrowym pliku na serwerach w usa, israel, uk, szwajcaria.
  Microsoft-NWO juz buduje olbrzymie centrum obliczeniowe i archiwum danych w W-wie za blisko 1 mld $$. Moravicek chwalił się w maju, br.

 3. A Chińczycy i googlemają już nasze wszystkie dane bo skanery linii papilarnych są w każdym telefonie i na to się każdy zgadza…

 4. Oczym wy ludzie mówicie ?sami umieszczacie wszystkie możliwe informacje o sobie w necie a np na portalach społecznościowych a biadolicie o jakiś śmiesznych odciskach ….

  • „Oczym wy ludzie mówicie ?sami umieszczacie wszystkie możliwe informacje o sobie w necie a np na portalach społecznościowych a biadolicie o jakiś śmiesznych odciskach ….”
   Ktoś Cię mocno okłamał, każąc Ci umieszczać PRAWDZIWE informacje o sobie „…w necie a np na portalach społecznościowych…”
   Niestety cechy biometryczne są nie do podrobienia (oficjalnie) i chcąc, nie chcąc musisz podać prawdziwe. 🙂

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie
Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu