Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Na podstawie fikcyjnych dokumentów legalizowali cudzoziemcom pobyt w Polsce

Grupa obywateli Ukrainy w sposób nielegalny pomagała cudzoziemcom legalizować pobyt na terytorium Polski. Cztery zatrzymane osoby najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie.

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej 20 grudnia 2018 r. zatrzymali czworo obywateli Ukrainy.

Zatrzymanie miało związek z podejrzeniem legalizowania przez nich, na podstawie fikcyjnych dokumentów, pobytu na terytorium Polski innym obcokrajowcom.

Jak wyjaśnia por. Dariusz Sienicki rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, przestępcy działali od 2016 r., wykorzystując do tego celu już istniejące, bądź też celowo zakładane szkoły policealne. Mechanizm działania grupy, polegał na uzyskiwaniu dla potrzeb cudzoziemca, dokumentów poświadczających zamiar podjęcia przez niego nauki oraz fakt posiadania wymaganych środków finansowych.

Tak przygotowane fikcyjne materiały, były następnie podstawą do ubieganie się przez obcokrajowca o uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce. W toku prowadzonych czynności ujawniono również fakt wyłudzenia przez osoby zatrzymane, znacznych środków finansowych w formie dotacji w związku z założeniem i prowadzeniem szkoły policealnej.

Śledczy na chwilę obecną ustalili, że zatrzymani podczas przestępczej działalności zyskali korzyści majątkowe w wysokości nie mniejszej niż 350 tys. zł. Grupa zalegalizowała, w opisywany sposób, pobyt na terytorium Polski dla co najmniej 140 cudzoziemców.

Zatrzymani najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(fot. NOSG)

5 komentarzy

  1. Więcej wpuszczajcie ich do Polski, dawajcie dofinandowania, stypendia itp. Dziś ukr próbował przemycić przez granicę elementy haubicy. Wcześniej przemyt kałacha i innej broni. Jak tak dalej pójdzie to Obrona terytorialna nie pomoże jak się zacznie jazda w całej Europie.

    • Spytaj w ZUS albo przedsiębiorców w kraju czy chcą takiego zakazu. Ruszyli polską gospodarkę tak jak Polacy angielską. Ludzi do pracy już brakuje i będzie brakować jeszcze bardziej. Kogo byś chciał tu widzieć? Pakistańczyków?

  2. Dobrze gadasz kolego ja sam.znam.pewna ukrainska 23 letnia prostytutke ktora siedzi w kraju jako nielegal i jakos nikt jej nie rusza

  3. Wiele ,, szkół ,, tak ma ale przecież to z państwowych to po co sprawdzać.