Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Na obszarze całego kraju wprowadzono stopień alarmowy ALFA-CRP

We wtorek wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o wprowadzeniu na terenie całego kraju pierwszego stopnia alarmowego CRP (ALFA-CRP). Będzie on obowiązywał od dzisiaj do 28 lutego.

– W celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP) na terenie całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od dziś (15 lutego 2022 r.) od godz. 23:59 do 28 lutego 2022 r. do godz. 23:59 – czytamy w komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Stopień wprowadził Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

(fot. pixabay.com\ilustracyjne)

12 komentarzy

  1. Teraz legalnie Pegasus będzie monitorował obywateli i to wszystkich 😀

Z kraju

Polityka i społeczeństwo