690 680 960

Na miejskim Geoportalu są już dostępne zdjęcia lotnicze Lublina z 1983 roku

W ramach Systemu Informacji Przestrzennej Lublina , do portalu Porównywarka dołączyły zdjęcia lotnicze Lublina z 1983 roku. W planach jest m.in. opracowanie kolejnych warstw.

W ramach podpisanego w lutym porozumienia o współpracy między Urzędem Miasta Lublin a Instytutem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS do Geoportalu i Porównywarki map dołączyły zdjęcia lotnicze Lublina z 1983 roku. Dwie warstwy opracowane przez pracowników naukowych Katedry Geomatyki i Kartografii są dostępne w ramach Systemu Informacji Przestrzennej Lublina w portalu Porównywarka. Można tam również znaleźć mapę ewidencyjną miasta z 1928 roku oraz zdjęcia lotnicze z 1944 przetworzone do ortofotomapy. Są też fotografie z lat 1973, 1983, 1997 oraz 13 ortofotomap po roku 2000.

Jak wyjaśnia Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju, Lublin posiada duży potencjał, zarówno jeśli chodzi o zasoby, jak i aktualne możliwości techniczne w udostępnianiu wszelkich danych przestrzennych. Jest to możliwe dzięki różnym projektom oraz współpracy z lubelskim środowiskiem naukowym. Stworzona w ten sposób Porównywarka jest niezwykle praktycznym i interesującym narzędziem pozwalającym na porównywanie map i zdjęć lotniczych z różnych okresów funkcjonowania miasta.

Jeżeli chodzi o sam System Informacji Przestrzennej Lublina, to gromadzone są w nim dane geodezyjne, geograficzne, planistyczne i wszystkie inne, które mają swoje odniesienie w przestrzeni miasta. System składa się obecnie z czterech modułów: map 2D i 3D, e-usługi oraz Porównywarki. W planach jest m.in. opracowanie kolejnych warstw, w tym zdjęć lotniczych z lat 50. i 70. oraz map z archiwum Wydziału Geodezji.

(fot. UM Lublin)

15 komentarzy

 1. Studętkom jezdem, to se tak myślem, że;

  Wpisałam do wyszukiwarki: „Porównywarka”, wyskoczyły mi porównywarki, głównie ubezpieczeń i OC,AC.
  Lublina ani widu, ani słychu.

 2. Napisać o geoportalu i nowych warstwach nie podając nawet odnośnika i nie podpowiadając ludziom jak sobie to można podejrzeć…

  Usuń spacje–>
  [***]

 3. Dokładnie, temat bardzo ciekawy bo uwielbiam takie porównania, ale informacja w artykule nic nie warta. Geoportal nie jest zbyt intuicyjny i wielokrotnie udawało mi się włączyć takowe porównania z różnych lat jednak po paru miesiącach przerwy znów potrzeba sporo czasu by odnaleźć tą funkcję i ją uruchomić.

 4. A może jakiś link…!!!

  • A po co? Nielegalnym torem rowerowym w Starym Gaju, przy rezerwacie Stasin, też się nie interesują.

 5. Tak jak poprzednicy, pytam. Gdzie jest link?

  https: // lublin . eu/ lublin/ sipl/

 6. Był u mnie ale zrobiono z niego:
  [***]

  shorturl . at / oNWY8

 7. Super!
  Czyli za 40 lat dowiemy się, jak wygląda Lublin dzisiaj?

  • Babcia emerytka

   Taaa, jak dożyjemy 😆

  • Za 40 lat Ukraińcy będą na podstawie zdjęć Lublina pełnych niebiesko żółtych flag udowadniali, że to od zarania dziejów były ich ziemie. 😁

Kursy walut

 • USD 3.9769zł -0.83%
 • GBP 5.0142zł -0.36%
 • EUR 4.3543zł -0.41%
 • CHF 4.512zł -0.5%

Polub nas