Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na Lubelszczyźnie spadło najwięcej śniegu w Polsce. I wciąż pada

Pokrywa śnieżna na Lubelszczyźnie ma od 26 do 31 cm. To najwięcej w kraju jeżeli chodzi o województwa. Dla porównania w niektórych regionach śniegu są śladowe ilości.

Nad Lubelszczyznę dotarły kolejne opady śniegu. W większości są one o słabym lub umiarkowanym natężeniu i jak wskazują meteorolodzy, nie spowodują one znacznego przyrostu pokrywy śnieżnej. A ta w naszym regionie jest największa w Polsce. Oczywiście z wyłączeniem terenów górskich.

Jak wskazują dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najwięcej śniegu spadło na Kasprowym Wierchu. Tam pokrywa śnieżna wynosi 79 cm. Na drugim miejscu jest tzw. polski biegun zimna, czyli rejon Suwałk, gdzie śniegu jest 36 cm. Trzecie miejsce to Zamość. W tym przypadku pokrywa śnieżna ma 31 cm.

Jednak jeżeli chodzi o województwa, to właśnie Lubelszczyzna przoduje pod tym względem. W naszym regionie urządzenia wskazują od 26 do 31 cm pokrywy śnieżnej. Podobna sytuacja występuje jeszcze jedynie na Podkarpaciu, głównie za sprawą terenów górzystych czyli Bieszczad.

Dla porównania w województwach wielkopolskim czy kujawsko-pomorskim śniegu spadły śladowe ilości. Cała zachodnia część kraju to od 0 do kilku centymetrów białego puchu.

(fot. lublin112)

14 komentarzy

  1. W Zamościu najwięcej spadło śniegu, dlatego też od teraz Zamość powinien być stolicą województwa albo kraju!

Wiadomości z info112