690 680 960

Na granicy polsko-białoruskiej ruszyła budowa zapory. Koszt konstrukcji to 1,6 mld złotych (wideo)

We wtorek w rejonie granicy polsko-białoruskiej rozpoczęła się zapowiadana budowa zapory. Konstrukcja stanie na długości 186 km, a jej koszt to 1,6 mld złotych.

– Ruszyła budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej. Dzisiaj Straż Graniczna przekazała place pod budowę wykonawcom. To największa inwestycja budowlana w historii Straży Granicznej. Długość bariery to 186 km, koszt jej budowy – 1,6 mld zł – poinformowała Straż Graniczna.

Zapora powstanie wzdłuż granicy z Białorusią. Będzie mierzyła 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na druga stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery).

– System będzie zbudowany z kilku linii ochrony. Pierwszą stanowić będzie bariera fizyczna w postaci solidnego i masywnego ogrodzenia, którego nie będzie można sforsować przy użyciu narzędzi, drabin czy desek. Kolejną linią ochrony w systemie zabezpieczającym granicę będą kable detekcyjne, sygnalizujące ruch poruszającego się obiektu. W kolejnej linii zostaną umieszczone kamery z funkcją wykrywania ruchu – wyjaśniała w listopadzie 2021 r. zastępca komendanta Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska.

Roboty budowlane wykonują firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Prace na granicy odbywać się będą równolegle na czterech odcinkach. Z kolei w Siedlcach produkowane są stalowe przęsła, będące podstawowymi elementami zapory. Wykonuje je konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks.

(fot. wideo SG)

27 komentarzy

  1. I tak się pogarsza aspekty ekonomiczne w głupim kraju. Podpucha na zacofanych działa najlepiej.

    • Każdy kilometr zapory pozwala na zluzowanie kilku żołnierzy zatrudnionych pozaetatowo, np: WOT.

  2. Dla tych co wiecznie krytykują proponuję jedną noc spędzić na pilnowaniu tego co nam tutaj wschodni sąsiedzi przywieźli i na pewno docenią tę obecną concertinę i zamarzą o solidnym i nowoczesnym płocie odgradzającym od tej cywilizacji dobroduszności. Zawsze można krytykować że albo za drogo albo dlaczego nie ma ale wszystko co dobre a na pewno bezpieczeństwo musi mieć swoją cenę.

  3. Nie ma na leczenie, nie ma dla lekarzy, nauczycieli, a mur za miliard i 600 milionów będzie… brawo pisuary. Zaraz będą kolejne miliardy na odgrodzenie się od wrogich Niemców i upierdliwych Czechów, a będzie tunel do Putina żeby kaczor oddał kraj pod władanie w ramach walki z Unią. Cały postęp Polski roztrwonią i wrócimy do średniowiecza, Czarnek już rozpoczął wdrażanie ciemnogrodu w szkołach.

  4. Zwolennicy pisiorow są biedni i lubią być dym***” w d …. I dla tego na nich głosują…idźcie się 5 dawka zaszczepić i emeryturę Rydzykowi oddać….jeszcze ot to!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej