Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Muzeum w Kozłówce rozpoczęło nowy sezon. Po zimowej przerwie znów można zwiedzać pałac Zamoyskich

Rozpoczął się tegoroczny sezon turystyczny w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Pałacowe wnętrza zostały zimą dokładnie wysprzątane, pojawiło się też trochę nowości.

Od wtorku 5 kwietnia, po zimowej przerwie, znów dostępne dla zwiedzających jest Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Pierwszą osobą, która odwiedziła pałacowe wnętrza, była turystka, która przyjechała z miejscowości Rewal w województwie zachodniopomorskim. W tym sezonie nie zabraknie też nowości. Ekspozycja została powiększona m.in. o historyczną kopię obrazu Zamoyski pod Byczyną. Oryginał wisiał nad bufetem w pałacowej Jadalni do 1944 r., kiedy to wraz z innymi zbiorami został z pałacu wywieziony i zaginął bez śladu. W Pokoju Myśliwskim ustawiono zaś okazałych rozmiarów płaskorzeźbę z przestrzenną sceną Polowanie.

W maju udostępniona zostanie wystawa lamp naftowych, która ma nawiązywać do roku Ignacego Łukasiewicza, jaki został ustanowiony przez Parlament w 200. rocznicę urodzin oraz 140. rocznicę śmierci wynalazcy i pioniera przemysłu naftowego. Wśród nowości ekspozycyjnych znajdą się też sztućce deserowe i sałatkowe, zestawione z innymi elementami nakrycia stołu. Będzie też można obejrzeć obfitość pałacowego stołu pod względem mnogości i różnorodności zastawy dopasowanej do konkretnych dań.

Coroczna przerwa zimowa w Muzeum w Kozłówce trwała od początku grudnia. W tym czasie prowadzone były intensywne prace porządkowo-konserwatorskie w przestrzeniach ekspozycyjnych. Do tego dochodzą wielkie porządki, aby eksponaty w nienagannej kondycji mogły cieszyć oczy zwiedzających. Równocześnie z pracami porządkowymi prowadzono działania profilaktyczno-naprawcze w południowej części Galerii Sztuki Socrealizmu. Dzięki tym zabiegom możliwe było lekkie przearanżowanie przestrzeni ekspozycyjnej i pokazanie nowych obiektów. Zimę wykorzystano też do przeprowadzenia inwentaryzacji muzealiów.

Muzeum w Kozłówce rozpoczęło nowy sezon. Po zimowej przerwie znów można zwiedzać pałac Zamoyskich

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

2 komentarze

  1. Pieczychlebek Garncarz

    W tym roku pewnie padnie rekord.

  2. Nigdy nie lubiłem tam bywać. Pojadę znów,sprawdzę czy mi przeszło.

Z kraju