Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Można ją obejrzeć, idąc pieszo lub jadąc ścieżką rowerową. Galeria Saska znów zaprasza na atrakcyjną wystawę „na płocie” (zdjęcia)

Przemieszczając się po nowym chodniku wzdłuż ogrodzenia Ogrodu Saskiego, można oglądać wystawę 58 klimatycznych fotografii. Najlepiej wybrać się tu na spacer wieczorem, gdy w świetle lamp nabiera ona dodatkowego uroku.

Usytuowana wzdłuż Al. Racławickich Galeria Saska zlokalizowana jest na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego. Lublinianie już przed laty przyjęli niezwykle ciepło to przedsięwzięcie. Podobnego zdania są również odwiedzający miasto turyści. Galeria Saska kontynuuje działalność Galerii na Płocie, która funkcjonowała w tymże miejscu od 2014 roku. Od roku 2015 organizatorem wszystkich wystaw jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a galeria zmieniła nazwę, ciągłe poszerzając ofertę kulturalną miasta.

Obecna wystawa, zatytułowana „Człowiek wobec sacrum”, poświęcona jest twórczości Andrzeja Ziółkowskiego, który zajmuje się fotografowaniem stosunkowo niedawno, gdyż od 2005 roku. Artysta przez 20 lat pracował w międzynarodowym koncernie elektronicznym w Singapurze. Tam też zafascynowała go barwna różnorodność Azji Południowo-Wschodniej. W trakcie jednej z jego peregrynacji fotograficznych po Indiach wpadła mu w ręce książka napisana przez Bede Griffithsa, angielskiego benedyktyna, a zatytułowana „Universal Wisdom” („Wieczysta mądrość religii świata”).

Andrzej Ziółkowski – czytamy na stronie internetowej organizatora wystawy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – zainspirowany duchowym testamentem tego chrześcijańskiego mnicha „wyjścia poza ograniczenia kulturowe wielkich religii i znalezienie mądrości oraz filozofii, które pogodzą różnice i odsłonią jedność leżącą u podstaw ich różnorodności” – przemierzył kraje Azji Południowo-Wschodniej: Indie, Nepal, Singapur, Wietnam i Tybet. Fotograf starał się uchwycić uniwersalny wymiar ludzkiej duchowości, bez względu na religijną przynależność.

Prezentowana lublinianom wystawa jest owocem fotograficznych i duchowych peregrynacji autora, który prowadzi swego odbiorcę od hinduizmu, buddyzmu i taoizmu poprzez sikhizm oraz islam do judaizmu i chrześcijaństwa.

Wydarzenie współfinansuje Urząd Miasta Lublin, a kuratorem galerii jest Leszek Mądzik. Ta otwarta przestrzeń wystawiennicza w jednoznacznie pozytywnym aspekcie wpływa na wizerunek miasta, demonstrując jego stałe ukierunkowanie nie tylko na kulturę i dialog, ale na dialog kultur. Cztery lata temu, w roku 700-lecia Miasta Lublina, galeria wyposażona została w nową iluminację. Dzięki temu prezentowane w tym miejscu ekspozycje są świetnie widoczne również po zmierzchu. Wystawa została zrealizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin. Potrwa do 19 września br.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

 

2 komentarze

  1. Gapcie się rowerzyści na obrazy jadąc ścieżką rowerową. Po co uważać na drogę i otoczenie, obrazy ważniejsze, a rada redakcji jak zywkle cenna, a już najbardziej dla Frania.

  2. Promocja imigracji z Azji Południowo-Wschodniej.