Możliwe wezbrania rzek i podtopienia. Mieszkańcy regionu otrzymują SMS-owy Alert RCB

W związku z intensywnymi opadami deszczu do mieszkańców regionu rozsyłany jest SMS-owy Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W ciągu najbliższych godzin należy spodziewać się wezbrania rzek w woj. lubelskim.

Mieszkańcy woj. lubelskiej na swoje telefony otrzymują ostrzeżenie od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa związane z intensywnymi opadami deszczu, które mogą prowadzić do gwałtownego wezbrania rzek oraz ewentualnych podtopień.

– Uwaga! Dzis, w nocy i jutro (23/24.08) intensywne opady deszczu. Mozliwe gwaltowne wezbrania rzek. Przygotuj sie na ewentualne podtopienia – brzmi komunikat w SMS-ie.

Podobne ostrzeżenia otrzymali użytkownicy aplikacji RSO, gdzie umieszczane są różnego rodzaju komunikaty, w tym ostrzeżenia meteorologiczne oraz hydrologiczne i mapka prezentująca stan wód na najistotniejszych wodowskazach polskich rzek.

– W obszarach występowania prognozowanych opadów deszczu, szczególnie na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, lokalnie mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich i podtopienia. Punktowo, w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych – czytamy w ostrzeżeniu Regionalnego Systemu Ostrzegania.

Obecnie prognozowane są opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadu od 40 mm do 70 mm, lokalnie 80 mm.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

2 komentarze

  1. A gdzie był alert jak tydzień temu we wtorek pomiędzy 03.00-05.00 wiatr z deszczem wespół hulali na całego po Lublinie i okolicach.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!