Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Minister rolnictwa spotkał się z protestującymi w Zosinie rolnikami. Długie i merytoryczne rozmowy (zdjęcia)

Kilka godzin trwały rozmowy rolników z ministerstwem rolnictwa Czesławem Siekierskim, jakie odbyły się dziś w Zosinie. Protestujący wskazali, iż pojawiło się światełko w tunelu.

W sobotę z rolnikami protestującymi przy przejściu granicznym w Zosinie spotkał się minister rolnictwa Czesław Siekierski. W rozmowach brało udział kilkadziesiąt osób, poruszane były główne problemy, z jakimi przyszło zmagać się rolnikom z naszego regionu i nie tylko. Po zakończeniu spotkania ogłoszono, że rozmowa była długa, jednak merytoryczna i tylko na argumenty.

Czesław Siekierski podkreślał, że rolnictwo przeżywa trudne chwile, przede wszystkim chodzi o opłacalność i utrzymanie produkcji. Wskazał, że nadmierne otwarcie, jakie zostało zaproponowane i wprowadzone przez Unię Europejską doprowadziło do trudnej sytuacji rolników w krajach graniczących z Ukrainą. Zaznaczył też, że polskie rolnictwo nie wytrzyma konkurencji z Ukrainą, gdzie każdy wie jakie są tam ziemie i skala produkcji. Do tego nie ma tam tych wszystkich standardów i wymogów, jakie zostały nałożone na polskich rolników.

– Rozmawiamy z Unią Europejską i z rolnikami. Rozmawiamy z Ukrainą na szczeblu ministerialnym i w grupach roboczych aby ustalić warunki wymiany handlowej. Oczywiście najprościej byłoby zamknąć granicę. Jednak Polska miała w ubiegłym roku w bilansie handlowym 6 mld euro nadwyżki. W rolnictwie import z Ukrainy wyniósł 1,7 mld euro a eksport z Polski na Ukrainę ponad 1 mld euro. To nie wygląda tak źle, jednak problem jest w tum, że nie mamy pełnej kontroli nad tranzytem – mówił minister.

Z kolei sekretarz stanu Stefan Krajewski wskazał, że z problemów, jakie należy jak najszybciej rozwiązać, to wywiezienie polskiego zboża, jakie rolnicy mają w swoich magazynach oraz wykreślenie tych wszystkich irracjonalnych zapisów Zielonego Ładu. Musi on być dostosowany do potrzeb rolników, a nie odwrotnie. Do tego dochodzi jak najszybsze wypłacenie środków pomocowych, gdyż rolnicy niebawem muszą zaczynać wiosenne prace a to kosztuje.

– Ceny środków produkcji są bardzo wysokie, a rolnicy nie mają żadnego wpływu na to po ile sprzedają swoje produkty i stąd oczekują pomocy ze strony Unii Europejskiej i budżetu krajowego – stwierdził Czesław Siekierski dodając, że jego zdaniem Unia Europejska powinna partycypować w pokryciu części kosztów, które się wytworzyły z powodu trwającej od dwóch lat wojny w Ukrainie i napływie produktów rolnych. Przypomniał, że Ukraina w sensie rynkowym jest już w Unii Europejskiej przez co niekontrolowany napływ produktów zdestabilizował rynki rolne, zwłaszcza w Polsce i krajach graniczących z Ukrainą.

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że w poniedziałek jedzie do Brukseli na posiedzenie unijnej rady ministrów ds. rolnictwa, gdzie przedstawi postulaty złożone przez rolników.

Minister rolnictwa spotkał się z protestującymi w Zosinie rolnikami. Długie i merytoryczne rozmowy (zdjęcia)

Minister rolnictwa spotkał się z protestującymi w Zosinie rolnikami. Długie i merytoryczne rozmowy (zdjęcia)

34 komentarze

 1. Prawdziwy Polak

  Szczury przynajmniej mają wybór. Jak żrą trutkę to mają trupią czaszkę przed ryjem. Jak w 45. Nas się zapewnia, że pomagamy braciom

 2. Pogonimy lewactwo i pełowskie szumowiny .

 3. Gdzie peło tam długi i dno won z Polski złodzieje

 4. Ciekawe, kiedy zaczną wpływać pozwy do Sądów od organizatorów blokad o odszkodowania dla właścicieli firm transportowych, co stracili stojąc w korkach na blokadach zamiast rozwozić towar.

  • Kuba oni stoją z nami. W wielu miejscach popierają rolników. Nie każdy jest antypolakiem jak Ty.

   • Ja też popieram, ale nie utrudniajmy przez tak długi okres czasu życia innym mieszkańcom i pracownikom.

 5. Sprzedawczyki u władzy Polska w ruinie.

 6. Nikt nie rozmawia z EU Tusk wycofuje pozwy przeciw Unii odnośnie polityki klimatycznej..!!

 7. Krym byl i powinien być zawsze Rosyjski, taka prawda!!! Putin walczy o swoje

 8. Rolnicy glosowalisvie na niego to teraz go na taczke a nie rozmowy smieszne ktore nic wam nie dadzą myslicie wogole cokolwiek

Dodaj komentarz

Z kraju