690 680 960

Miliony na szpitale tymczasowe. W niektórych placówka pacjentów można policzyć na palcach jednej ręki

Grube miliony wydane i nadal wydawane są na szpitale tymczasowe w całym kraju. W niektórych placówkach można policzyć pacjentów na palcach jednej ręki. Tylko w grudniu funkcjonowanie lubelskiego szpitala tymczasowego kosztowało SPSK1 ponad 1 mln złotych. Szpital do 31 stycznia przyjął 15 pacjentów.

Powstanie lubelskiego szpitala tymczasowego kosztowało podatników ok. 30 mln zł. Sama adaptacja wnętrz to koszt 15 mln zł. Liczbę pacjentów przebywających w jednym momencie w placówce zorganizowanej w hali Targów Lublin można liczyć na palcach jednej ręki. Pracuje w nim 125 osób, a koszty miesięczne utrzymania placówki to kilka mln złotych.

– Przez nieudolność włodarzy z PiS szpitale tymczasowe, które miały leczyć pacjentów zarażonych Covid-19 świecą pustkami. Nie dość, że spóźnione, to jeszcze słono przepłacone. Niecały tysiąc najlżej chorych obsłużonych za ponad 600 milionów – alarmuje Hanna Gill-Piątek, posłanka Polski 2050.

Piątek zapytała urzędy wojewódzkie o koszty działalności szpitali tymczasowych.

– W odpowiedziach wojewodów widać, jak bardzo nieefektywnie wydawane są pieniądze na walkę z epidemią. Tam, gdzie szpital urządzono w hali wystawienniczej czy centrum konferencyjnym, jak Łodzi czy Katowicach, koszty są po prostu astronomiczne – informuje Hanna Gill-Piątek.

„Ogrom marnotrawstwa i nieudolności”

W Dolnośląskim tylko na najem Centrum Kongresowego wydano 6,6 mln zł. Mimo to dotychczas nie udało się tam przyjąć żadnego pacjenta. W Podlaskiem na organizację szpitala tymczasowego poszło 9,3 mln zł. Również tu nikogo się nie leczy. Pewną pociechą jest udostępnienie tego miejsca na punkt szczepień. Również w innych miastach szpitale tymczasowe pełnią tę rolę, ale podstawowej już nie – nie leczą zarażonych groźnym wirusem Ale na organizację szpitali poszły gigantyczne sumy. Na dostosowanie Hali EXPO Krakowie wydano 35 mln zł, a zmiana funkcji hali MTP w Poznaniu pochłonęła 27 mln zł, a Netto Areny w Szczecinie – 13 mln złotych.

Szpitale tymczasowe powstawały zbyt późno

– Eksperci mówią zgodnie, że szpitale tymczasowe powinny być przygotowane latem zeszłego roku. Było przecież jasne, że grozi nam kolejna fala pandemii. Na ten rozwój wypadków przygotowały się kraje UE. Ale nie Polska. Dopiero 27 października, został opublikowany dokument „Ogólne wytyczne w zakresie przygotowania i uruchomienia szpitali tymczasowych w obiektach wielofunkcyjnych: arenach, stadionach, centrach kongresowych, centrach wystawienniczo-targowych, w związku z pogorszeniem się sytuacji epidemicznej wirusa SARS-CoV-2 w Polsce” – dodaje Hanna Gill-Piątek.

Placówki mogły leczyć pacjentów tylko z lekkimi objawami, więc nie odciążyły szpitali. Ale projekt pochłonął masę publicznych pieniędzy. Na jego organizację przeznaczono już 600 mln złotych. Dodatkowo dochodzą koszty za każde „wolne” czy „zajęte” zgłoszone łóżko w takim szpitalu. Jeżeli łóżko jest w gotowość do przyjęcia chorego, jego koszt to 822,43 zł/dobę za łóżko zwykłe i 3773 zł za łóżko respiratorowe, wreszcie 18 299 złotych za każdy dzień pracy izby przyjęć. Gdy na łóżkach leżą chorzy, stawki za leczenie są o kilkaset złotych wyższe. A cały personel zatrudniony w szpitalach tymczasowych otrzymuje pensję w wysokości 200% wynegocjowanej stawki brutto w umowie o pracę lub częściej umowie cywilnoprawnej.

Mimo pustek w szpitalach tymczasowych wojewodowie ich nie zamykają w obawie przed kolejną falą pandemii. Dzieje się to kosztem oddziałów z „niecovidowymi oddziałami”, które stały się dysfunkcyjne i odpowiedzialnie za dramatyczne wysokie liczby zgonów, najwyższe od czasów zakończenia II wojny światowej.

Koszty szpitala tymczasowego w Lublinie

Koszty – przygotowanie infrastruktury i zakup wyposażenia – 14 985 004,58 zł. brutto, przywrócenie infrastruktury do stanu pierwotnego – 937 579,19 zł brutto, koszt używania elementów wyposażenia Targów Lublin S.A. – 704 334,90 zł. brutto (miesięcznie).

Pozostałe koszty

– czynsz najmu – 14 694,52zł. netto za każdy rozpoczęty dzień najmu,
– opłaty z tytułu obsługi – 3 765,00 zł. netto za każdy rozpoczęty dzień najmu,
– wszelkie opłaty za energię elektryczną według wskazań licznika oraz stawki uiszczanej dostawcy przez Targi Lublin S.A.,
– opłaty z tytułu dostarczania wody i odprowadzania ścieków według wskazań licznika oraz stawki uiszczanej dostawcy przez Targi Lublin S.A.,
– opłaty za usługi przesyłowe (ciepło) według wskazań licznika oraz stawki uiszczanej dostawcy przez Targi Lublin S.A.,
– opłaty za ciepło według wskazań licznika oraz stawki uiszczanej dostawcy przez Targi Lublin S.A.,
– opłaty abonamentowej za ciepło według stawki uiszczanej dostawcy przez Targi Lublin S.A.,
– opłaty z tytułu Odśnieżania terenu zewnętrznego — w wysokości 165,00 zł netto, za każdą godzinę odśnieżania, według zapotrzebowania i liczby godzin wykonanej usługi,
– opłaty z tytułu odśnieżania dachów wchodzących w skład Przedmiotu najmu w wysokości 1,85 zł. netto za m 2 powierzchni dachu, według faktycznego wykonania,
– opłaty z tytułu Serwisowania infrastruktury — w wysokości 393.922,00 zł netto za każdy pełny miesiąc, płatne proporcjonalnie do liczby dni, w których umowa była świadczona,
– opłaty z tytułu Sprzątania terenu zewnętrznego — w wysokości 360,00 zł netto za każdy dzień wykonywania usług Sprzątania terenu zewnętrznego,
– opłaty z tytułu Ochrony — w wysokości 2.520,00 netto za każdą rozpoczętą dobę,
– opłaty z tytułu zagospodarowania odpadów komunalnych oraz dzierżawy pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych, zgodnie z Umową,
– czynsz najmu z tytułu wynajmu elementów wyposażenia szczegółowo określonych w Załączniku nr 4 do Umowy oraz opłaty z tytułu zapewnienia Internetu w łącznej wysokości 11.910,75 zł netto za każdy pełny miesiąc.

Aneks 1 

Aneks nr 1 do umowy z dnia 9 listopada 2020 r. sporządzony 4 grudnia 2020 r. pomiędzy Targami Lublin S.A. a Wojewodą Lubelskim – dotyczy wykonania dodatkowych prac w celu dostosowania infrastruktury do potrzeb szpitala tymczasowego, koszt – 2 398 869 zł, zakupu części wyposażenia szpitala tymczasowego, koszt – 162 069,35 zł i wykonania dezynfekcji obiektu po ustaniu funkcjonowania szpitala tymczasowego, koszt – 64 189,90 zł.

Aneks nr 2 

Aneks nr 2 do umowy z dnia 9 listopada 2020 r. sporządzony w Lublinie w dniu 28 grudnia 2020 r. pomiędzy Targami Lublin S.A. a Wojewodą Lubelskim – dotyczy przygotowania infrastruktury do potrzeb szpitala tymczasowego, koszty – 196 541 zł.

W szpitalu tymczasowym zatrudnionych jest 125 osób. Do 31 stycznia 2021 roku szpital tymczasowy przyjął 15 pacjentów.

(fot. TL)

41 komentarzy

  1. Ile to sasinów wyjdzie w przyliżeniu?

  2. O co wam chodzi

    I oto chodzi

  3. Marnotrawstwo naszych pieniędzy to specjalność tych darmozjadów i nierobów w garniturach ,zwanych politykami

  4. Kto bogatemu zabroni. Jest plandemia.

  5. A ja chcę podziękować redakcji za ten artykuł. Pytałem pod każdym niemal postem na temat tego „szpitala” ilu obsłużył pacjentów. I mam odpowiedź. Jest drożej niż się spodziewałem. Skala złodziejstwa przekroczyła rubikon. Można już wszystko. Społeczeństwo już nic im nie zrobi . Bo jest na kolanach. A co odważniejsi to tylko głowę podnoszą. Pandemia sprzyja dyktatorom.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

II Festyn Rodzinny w Niebrzegowie
Dożynki gminne w Siemieniu. Zagrają Energy Girls, Malibu i News
Potańcówka przy fontannie
Milejowski Koncentrat Smaków czyli dożynki gminno parafialne
Piknik rodzinny w Osowie