Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy zyskają nowe bezpieczne przejście przez linię kolejową. Budowa kładki ruszy w najbliższych dniach

Z udziałem przedstawicieli starostwa, miasta, ministerstw infrastruktury i aktywów państwowych oraz PKP podpisano dziś w Lubartowie umowę na budowę kładki nad linią kolejową. Prace mają się rozpocząć w ciągu kilku najbliższych dni.

We wtorek w Starostwie Powiatowym w Lubartowie podpisana została umowa na budowę kładki pieszo-rowerowej nad torami, która połączy osiedla Królów i 3 Maja. Przejście wraz z infrastrukturą towarzyszącą ma powstać pomiędzy przystankami Słowackiego a Lipowa łącząc al. Zwycięstwa i ul. Spacerową. W tej okolicy nie ma nigdzie w pobliżu bezpiecznego przejścia przez szlak kolejowy, a mieszkańcy korzystają z dzikich przejść co stwarza spore zagrożenie. Wszystko dlatego, że m.in. jest tam ograniczona widoczność gdyż linia biegnie po łuku.

Podpisy na umowie złożyli Zastępca Dyrektora Regionu Centralnego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe Daniel Boruchalski oraz Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Diag-Most Grzegorz Kędzierski. Jak wskazano, dzięki kładce mieszkańcy Lubartowa zyskają nowe bezpieczne przejście przez linię kolejową na drugą stronę miasta. Nowy obiekt nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, lecz również ułatwi komunikację w mieście.

Kładka będzie miała 51 metrów długości i będą z niej mogły również korzystać osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się. Z jednej strony wejście z poziomie gruntu zapewni chodnik, z drugiej, gdzie jest spadek, znajdą się schody i pochylnia. Całość zostanie również oświetlona.

– Umowa na wykonanie kładki w Lubartowie to zwieńczenie kilkunastoletnich starań i apeli mieszkańców osiedli Królów Polskich oraz 3 Maja. Wsłuchując się w głosy społeczności lokalnych modernizujemy polską kolej, czyniąc ją bezpieczniejszą i bardziej przystępną dla wszystkich. Inwestycja połączy dwie rozdzielone części miasta i z pewnością przyczyni się do rozwoju tego rejonu Lubartowa. Wszystko to dzięki efektywnemu wykorzystywaniu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 – powiedział Piotr Kaliszewski, asystent wiceministra infrastruktury.

Budowa nowej kładki jest częścią większego projektu, a dokładnie rewitalizacji linii kolejowej nr 30 na odcinku Lubartów-Parczew. Na ten cel przeznaczono ponad 90 mln zł netto, a całość jest współfinansowana ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020. Koszt budowy samej kładu wyniesie około 6,9 mln zł. Obiekt ma być gotowy do końca wakacji.

Mieszkańcy zyskają nowe bezpieczne przejście przez linię kolejową. Budowa kładki ruszy w najbliższych dniach

(fot. SP Lubartów)

12 komentarzy

  1. Jak ja przez to koniem przejadę.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo