Wtorek, 16 lipca 202416/07/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy znów wyjdą na ulice. Przed laty spacerowali sprzeciwiając się w ten sposób telewizyjnej propagandzie

Tysiące ludzi wyszło na ulice w proteście przeciwko kłamliwej propagandzie władz w telewizji. W ten sposób, przed laty, mieszkańcy Świdnika stawili opór wobec komunistycznej władzy. Jutro odbędą się obchody rocznicy tego wyjątkowego wydarzenia.

We środę 5 lutego odbędą się obchody kolejnej rocznicy świdnickich spacerów. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 19 przy pomniku poświęconemu temu wydarzeniu, który znajduje się na placu przy fontannie. Potem uczestnicy uroczystości przejdą ulicą Niepodległości, tak samo jak 38 lat temu, kiedy to mieszkańcy Świdnika pokazali, jak w pokojowy sposób zaprotestować przeciwko komunistycznej propagandzie.

Początek protestów mieszkańców Świdnika miał miejsce 5 lutego 1982 roku. Wtedy to o godzinie 19.30 w geście sprzeciwu wobec kłamliwej propagandy szerzonej przez kontrolowaną przez komunistyczne władze telewizję, ludzie zaczęli wychodzić na ulice. Akcja została zainicjowana przez działaczy podziemnej „Solidarności” w tym mieście, a nietypową formę protestu wymyślił Jan Kaźmierczak, trener bokserów ze świdnickiej Avii, działacz NSZZ “Solidarność”, a potem podziemnej opozycji.

Informacja błyskawicznie trafiła pocztą pantoflową do wszystkich mieszkańców. Gdy rozpoczynało się główne wydanie Dziennika Telewizyjnego, mieszkańcy opuścili swoje mieszkania i skierowali się na ulicę Sławińskiego (obecnie Niepodległości). Tą główną ulicą miasta, a najważniejsze tuż pod oknami komendy milicji, mieszkańcy spacerowali chodząc w tą i z powrotem.

Oczywiście nie spodobało się to władzom, jednak mogła ona tylko bezradnie patrzeć na nieprzebrane tłumy na ulicy. Choć usiłowano wprowadzać różnego rodzaju restrykcje, mieszkańcy nie poddawali się, wiedząc że milicja praktycznie nic nie może im zrobić. Wiadomość o tym spektakularnym proteście zaczęła się rozszerzać na cały kraj a nawet świat. Z podziwem pisano o nim nawet w Stanach Zjednoczonych. Spowodowało to, że inne miasta wzięły przykład ze Świdnika i ich mieszkańcy również zaczęli wychodzić na ulice.

Władza została jednak tak urażona, że postanowiła zrobić wszystko, żeby zakończyć to, co stało się dla niej wielkim ciosem. Po blisko tygodniu, w Świdniku, jedynym mieście w Polsce, została przesunięta godzina milicyjna z 22 na 19. Na ulice wyjechały czołgi a także liczne oddziały ZOMO. To spowodowało, że w obawie przed krwawymi rozruchami, za namową świdnickiego księdza Jana Hryniewicza, 11 lutego mieszkańcy ostatni raz zorganizowali spacer. Jednak nie zrezygnowali z protestu. Wystawiali przodem do okna włączone telewizory i zapalali świece.

W ramach obchodów rocznicy tego wyjątkowego wydarzenia o godz. 19.30 w sali kameralnej Centrum Kultury odbędzie się koncert Bartłomieja Kurowskiego „Dla Świdnika”. Obchodom towarzyszy również wystawa „586 dni stanu wojennego”, którą do 14 lutego będzie można oglądać w holu kina Lot. We wtorek 11 lutego odbędzie się gra uliczna „Świdnicki Spacer”. Jest to międzyszkolna gra historyczna dla świdnickiej młodzieży. Z kolei na piątek 14 lutego, na godz. 10.30 zaplanowano koncert Bartasa Szymoniaka dla młodzieży ze świdnickich szkół „Pamiętamy”. Odbędzie się on w sali widowiskowej Centrum Kultury.

(fot. UM Świdnik/archiwum)

39 komentarzy

 1. A jak TVN?? Janusze z buraczanego grodu…

 2. Kiedyś ludzie mieli ideały … Teraz kredyt w banku na mieszkanie na 30 lat 😀

 3. Nie trzeba wychodzić z domu wystarczy wyłączyć TVN.

 4. Precz z komuną.

 5. Jaką rocznicę? Przecież w tych czasach mamy apogeum: TVPis, Radio Maryja. Za komuny wszyscy wiedzieli że telewizja publiczna kłamie, ale dzisiaj wiele osób traktuje to jako świętą prawdę, a przecież większość co oni podają to fake newsy, plotki i kłamstwa.

  • Indolencja umysłowa jest wynikiem karmienia łajnem przez m.in. TVNazi czy GW. Macie tak już sprane umysły, że nie jesteście w stanie racjonalnie myśleć i odróżniać „faktów”. I na takich was pupilków liczą PO-KODziarze, wystarczą, że rzucą ci karmę i wszystko wchłoniesz.

   Jeszcze żebyś tylko podał argumenty, bo na razie to tylko powtarzasz puste frazesy za innymi jak wytresowana tvn’owska papuga albo jesteś zwykłym trollem. Ile ci płacą?

   • kupiłeś juz wazelinę na numerek z prezesem , on cały czas dochodzi i dojśc nie może

    • a głodnemu stale jedzenie na myśli :)) wnoszę po komentarzach, że u Ciebie spory zapas owej wazeliny stale pod ręką 😉

 6. „Polak” zapamiętaj sobie że nie jesteś anonimowy pisząc komentarz

 7. Przecież większość mieszkańców Świdnika to ***

 8. komuna wróciła hura !!
  i miała w tym też udział dzisiajsza solidarność nie myliś z tą starą legendarną

Z kraju

Sport