Mieszkańcy znów wyjdą na ulice. Przed laty spacerowali sprzeciwiając się w ten sposób telewizyjnej propagandzie

Tysiące ludzi wyszło na ulice w proteście przeciwko kłamliwej propagandzie władz w telewizji. W ten sposób, przed laty, mieszkańcy Świdnika stawili opór wobec komunistycznej władzy. Jutro odbędą się obchody rocznicy tego wyjątkowego wydarzenia.

We środę 5 lutego odbędą się obchody kolejnej rocznicy świdnickich spacerów. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 19 przy pomniku poświęconemu temu wydarzeniu, który znajduje się na placu przy fontannie. Potem uczestnicy uroczystości przejdą ulicą Niepodległości, tak samo jak 38 lat temu, kiedy to mieszkańcy Świdnika pokazali, jak w pokojowy sposób zaprotestować przeciwko komunistycznej propagandzie.

Początek protestów mieszkańców Świdnika miał miejsce 5 lutego 1982 roku. Wtedy to o godzinie 19.30 w geście sprzeciwu wobec kłamliwej propagandy szerzonej przez kontrolowaną przez komunistyczne władze telewizję, ludzie zaczęli wychodzić na ulice. Akcja została zainicjowana przez działaczy podziemnej „Solidarności” w tym mieście, a nietypową formę protestu wymyślił Jan Kaźmierczak, trener bokserów ze świdnickiej Avii, działacz NSZZ “Solidarność”, a potem podziemnej opozycji.

Informacja błyskawicznie trafiła pocztą pantoflową do wszystkich mieszkańców. Gdy rozpoczynało się główne wydanie Dziennika Telewizyjnego, mieszkańcy opuścili swoje mieszkania i skierowali się na ulicę Sławińskiego (obecnie Niepodległości). Tą główną ulicą miasta, a najważniejsze tuż pod oknami komendy milicji, mieszkańcy spacerowali chodząc w tą i z powrotem.

Oczywiście nie spodobało się to władzom, jednak mogła ona tylko bezradnie patrzeć na nieprzebrane tłumy na ulicy. Choć usiłowano wprowadzać różnego rodzaju restrykcje, mieszkańcy nie poddawali się, wiedząc że milicja praktycznie nic nie może im zrobić. Wiadomość o tym spektakularnym proteście zaczęła się rozszerzać na cały kraj a nawet świat. Z podziwem pisano o nim nawet w Stanach Zjednoczonych. Spowodowało to, że inne miasta wzięły przykład ze Świdnika i ich mieszkańcy również zaczęli wychodzić na ulice.

Władza została jednak tak urażona, że postanowiła zrobić wszystko, żeby zakończyć to, co stało się dla niej wielkim ciosem. Po blisko tygodniu, w Świdniku, jedynym mieście w Polsce, została przesunięta godzina milicyjna z 22 na 19. Na ulice wyjechały czołgi a także liczne oddziały ZOMO. To spowodowało, że w obawie przed krwawymi rozruchami, za namową świdnickiego księdza Jana Hryniewicza, 11 lutego mieszkańcy ostatni raz zorganizowali spacer. Jednak nie zrezygnowali z protestu. Wystawiali przodem do okna włączone telewizory i zapalali świece.

W ramach obchodów rocznicy tego wyjątkowego wydarzenia o godz. 19.30 w sali kameralnej Centrum Kultury odbędzie się koncert Bartłomieja Kurowskiego „Dla Świdnika”. Obchodom towarzyszy również wystawa „586 dni stanu wojennego”, którą do 14 lutego będzie można oglądać w holu kina Lot. We wtorek 11 lutego odbędzie się gra uliczna „Świdnicki Spacer”. Jest to międzyszkolna gra historyczna dla świdnickiej młodzieży. Z kolei na piątek 14 lutego, na godz. 10.30 zaplanowano koncert Bartasa Szymoniaka dla młodzieży ze świdnickich szkół „Pamiętamy”. Odbędzie się on w sali widowiskowej Centrum Kultury.

(fot. UM Świdnik/archiwum)

Zobacz również

39 komentarzy

 1. Polski Związek Kołnierzy Wymiętych

  Szkoda, że mieszkańcy Świdnika (i nie tylko Świdnika) nie są tak skorzy to protestowania przeciwko obecnej propagandzie sączącej się z TVPiS, która jest tak siermiężna i nachalna, że ta PRL-owska to przy niej szczyt finezji wyrafinowania.

  • Brałem udział w tych spacerach. Nasz protest był skierowany na jedyną w tych czasach TV.
   Teraz mam wybór i tyle w temacie.

   • jeszcze zastanawiasz się co wybrać, a może prezydencik ci pomoże po wczorajszym podpisaniu ustawy o robieniu sie co się chce w sądach?

    • Prezydenta to możesz cmoknąć w trąbę po-wska łajzo z wypranym przez TVN24 i GW mózgiem

     • hehehe, powiem tu cytatem bimmera, śmiać mi się chce teraz z was dziady. Jak sie mówiło wcześniej, ostrzegało, to klapki na oczach wszyscy mieliście, rzucili wam ochlapy, polecieliście na nie i wybraliście sobie swoją „cudowna” władzę. To teraz nie płaczcie, że ta władza robi sobie co chce i nie obchodzi ich zdanie narodu, a to jest dopiero początek. Tak jak nikt się was nie pytal czy chcecie mieć zamknięte sklepy w niedziele, tak nikt się nie zapytał o sądy i tak samo będzie jeszcze nie jeden raz w wielu innych przypadkach. Ci którzy już przejrzeli mają teraz ból tyłka, a reszta dopiero zacznie mieć jak ich też zrobią w trąbę.

     • qwerty śmierdzący piskorzu teraz i ty bedziesz miał problemy bo zrobia z prawem i sądami co zechcą. jak ci sąsiad wjedzie w szkodę w twoją zapyziałą lepiankę to sondt zrobi co zechce a twoje odwołanie gooofno da. ale widocznie jest to trudne do zrozumienia dla ciebie jaskiniowcu z konopielki

     • Ustawa nie dotyczy: ” robieniu sie co się chce w sądach?” – swoją drogą ani tu gramatyki ani sensu..ale -ok 🙂 Ustawa dotyczy końca totalnej bezkarności sędziów – a od tego, że w końcu zaczną ponosić odpowiedzialność za swoje czyny i słowa nikogo poza nimi i ich rodzinami głowa nie rozboli – a wręcz przeciwnie.
      A tak zupełnie na marginesie – dla geniuszy politycznej zawieruchy :)) – tak na prawdę, chodzi o uniemożliwienie po pezetpeerowskim dziadkom wyboru kolejnego radcy prawnego zachodniej firmy na prezesa SN. ..coby znowu takiej zawieruchy nie było. Drugiej stronie chodzi o uniemożliwienie zgłoszenia kandydatury na Prezesa SN przez sędziów spoza obecnego układu – stąd naginanie prawa aby wymazać dwie izby SN… Dziwi poniektórych, że nie skazano żadnego ubeka, dziwi że takie cyrki się na salach rozpraw dzieją? dziwią surrealistyczne wyroki? dziwi, że jakiś sędzia kradnie lub bierze łapówkę? – to przejrzyjcie życiorysy w SN.

    • Świdnik wieś z której PRL zrobiła rozwijające się miasto… Produkowali kilkadziesiąt śmigłowców rocznie i kilka tysięcy motocykli WSK… Każdy miał prace i miasto się rozwijało… Dziś pozostały symbole… i rosnące zadłużenie… !!!

  • To ze jest siermiężna to się zgodzę, ale przez wszystkie lata przed PiSem propaganda była bardziej wyrafinowana (czyt. skierowana do innej grupy odbiorców) stąd też zaraziło się nią całkiem inne środowisko. Owa propaganda pozostała , siermiężna i w inny sposób toporna w TVNie i bardziej delikatna w Polsacie. Masz wybór – przełącz program, demokracja polega na ścieraniu się różnych punktów widzenia, a nie obecności jedynie tego który akurat tobie pasuje.

   • Ale abonament RTV płacić muszę, chyba że w ogóle mam wyrzucić telewizor. TVPIS niech sobie robi propagandę, ale nie za moje pieniądze tylko za swoje partyjne złotówki.

  • Gdyby nie ten TVPiS, to nikt by nie wiedział co tak naprawdę te PO-KODowskie ścierwa wyrabiają, bo nikt inny o tym nie odważy się beknąć. Masz już skrzywioną psychikę od TVNazi jak za minionych czasów od DT. To są właśnie mistrzowie propagandy wraz z SB’eckimi metodami w praniu waszych umysłów. Ta PRL’owska TV to przy TVN jedynie egzema. Cóż, prawda boli i jednych i drugich bez wyjątku, ale prędzej uwierzę TVP’isowi niż jakiejś uzależnionej i finansowanej zewnętrznie telewizji.

   Ale przynajmniej wszyscy są zadowoleni bo i jedni i drudzy podają to, czego jedni i drudzy nie podają! Tyle.

 2. Mam nadzieję że jak będą dojeżdżać na obchody to przy zmianie kierunku jazdy włączą kierunkowskaz! To jeden z nielicznych regionów w Lbn gdzie potrafi się odróżnić to dzikie plemię! Brak słów na drogach… „LSW”. A co do protestu, gdzie koniunktura tak zagrają… Oby w końcu kierunki zgrały, podobno wiara czyni cuda, niestety przyzwyczajenia już nie!

 3. no to najwyższy czas żeby znowu zacząć chodzić o 19.30…

 4. Fajnie. Tylko teraz jest jeszcze większa propaganda z tym że nikt już nie protestuje. Łatwiej jest człowieka oszukać niż udowodnić mu że został oszukany.

 5. Coś mi się wydaje że wkrótce takie wyjścia staną się nieco popularniejsze 🙁
  Bo zozdawać trzeba z głową.

 6. A już myślałem że chcą to powtórzyć protestując przeciw obecnej propagandzie TVPIS.

 7. Pies jak nie ma co robić to co robi? Spaceruje?

 8. TV dla ogłupiałych

  Obecny poziom ogłupiania, manipulacji i handele, jaki ma miejsce w obecnej TV jest NIE do przełknięcia dla normalnego człowieka. Okres TV w PRL to był renesans przy obecnej zalewającej fali marksizmu kulturowego.

 9. Ówczesna propaganda przy tej dzisiejszej, to prawda objawiona.

 10. To nie są obchody wspominkowe. Po prostu historia zatoczyła koło.

 11. A jak TVN?? Janusze z buraczanego grodu…

 12. Kiedyś ludzie mieli ideały … Teraz kredyt w banku na mieszkanie na 30 lat 😀

 13. Nie trzeba wychodzić z domu wystarczy wyłączyć TVN.

 14. Precz z komuną.

 15. Jaką rocznicę? Przecież w tych czasach mamy apogeum: TVPis, Radio Maryja. Za komuny wszyscy wiedzieli że telewizja publiczna kłamie, ale dzisiaj wiele osób traktuje to jako świętą prawdę, a przecież większość co oni podają to fake newsy, plotki i kłamstwa.

  • Indolencja umysłowa jest wynikiem karmienia łajnem przez m.in. TVNazi czy GW. Macie tak już sprane umysły, że nie jesteście w stanie racjonalnie myśleć i odróżniać „faktów”. I na takich was pupilków liczą PO-KODziarze, wystarczą, że rzucą ci karmę i wszystko wchłoniesz.

   Jeszcze żebyś tylko podał argumenty, bo na razie to tylko powtarzasz puste frazesy za innymi jak wytresowana tvn’owska papuga albo jesteś zwykłym trollem. Ile ci płacą?

   • kupiłeś juz wazelinę na numerek z prezesem , on cały czas dochodzi i dojśc nie może

    • a głodnemu stale jedzenie na myśli :)) wnoszę po komentarzach, że u Ciebie spory zapas owej wazeliny stale pod ręką 😉

 16. „Polak” zapamiętaj sobie że nie jesteś anonimowy pisząc komentarz

 17. Przecież większość mieszkańców Świdnika to ***

 18. komuna wróciła hura !!
  i miała w tym też udział dzisiajsza solidarność nie myliś z tą starą legendarną

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9121zł -0.46%
  • GBP 4.9186zł -0.3%
  • EUR 4.3859zł -0.1%
  • CHF 4.0635zł -0.95%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online