Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy regionu skarżą się na zapach spalenizny. To dym znad Ukrainy

Od kilku dni otrzymujemy informacje o tym, że w powietrzu czuć zapach spalenizny. Wiele osób jest zaniepokojonych, czy w okolicy nie doszło do większego pożaru. Tymczasem okazuje się, że to dym znad Ukrainy.

Nasi czytelnicy od kilku dni informują o zapachu spalenizny, jaki jest wyczuwalny w powietrzu. Ponieważ woń ta nie ustępuje, wiele osób jest zaniepokojonych, czy gdzieś w okolicy nie doszło do większego pożaru. Podobne zgłoszenia zaczęły napływać również do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie.

Okazuje się, że rzeczywiście problem istnieje. Aparatura badawcza zanotowała podwyższone stężenie pyłu PM10, dwukrotnie jego wartość przekroczyła nawet poziom dopuszczalny wynoszący 50 µg/m3. W poniedziałek 12.09 jego stężenie wynosiło 51,6 µg/m3 a w miniony piątek 54 µg/m3. Wartości te stanowiły maksymalnie 18% poziomu alarmowego. Z kolei stężenia gazów były podwyższone, jednak ich poziom był znacznie niższy od wartości dopuszczalnych.

Nieprzyjemny zapach ma pochodzić od naszych wschodnich sąsiadów, dokładnie z terenu Ukrainy, gdzie płoną torfowiska. – W wyniku wspomnianych zdarzeń powietrze nasycone jest charakterystycznym zapachem palących się torfowisk, odczuwanym głównie rano i wieczorem. Utrzymująca się w pierwszej połowie września upalna pogoda spotęgowała te zjawiska – wyjaśnia Alicja Roguska z Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ Lublin.

Podobna sytuacja występowała już w sierpniu ub. roku. Wtedy to w obwodzie brzeskim na Białorusi płonęło około 100 ha torfowisk a wiatr kierował dym nad teren naszego regionu.

(fot. belta.by)
2016-09-20 20:34:39
.

14 komentarzy

 1. W tamtym roku bylo tak samo

  • To nie z Ukrainy to mój sąsiad segreguje śmieci na dwie frakcje
   Te co się palą w dzień i te co się palą w nocy
   Dlatego wieczorami dym gryzie bardziej.

 2. racja, w tamty mroku było to samo, ale teraz nie trwa to kilka dni jak piszecie w artykule, tylko jakies dobre 3tygodnie, aktualizujcie informacje, bo to nie jest śmieszne jak piszeie troszkę bzdury….
  zajmijcie się tym na poważnie…aż dziecko mi się dusi….

  • @metalmaniak
   A gdzie w materiale jest napisane, że trwa to od kilku dni? „Od kilku dni otrzymujemy informacje” nie oznacza że dym jest wyczuwalny od kilku dni, zwłaszcza, że wyraźnie również pisze, iż już w ubiegły poniedziałek aparatura zanotowała znaczne wartości pyłów.

   Kłania się czytanie ze zrozumieniem.

   Pozdrawiam
   red.

 3. Juz raz z ukrainy przywiało jakies 30 lat temu, i dalej zaciaga z tamtej strony.

 4. Nie dość że przyjeżdżają kupują kartę stałego pobytu w ambasadzie to automatycznie dostają 500 + to jeszcze trują nas dymem. Won.

 5. Niech się truja

 6. Renata Owies-Chabeta

  Stamtąd ino syf, kiła i mogiła.

 7. Zapraszam do Milejowa. Smród dymu znad Ukrainy to nic w porownaniu z zapachem ktorym raczy nas miejscowa oczyszczalnia sciekow.

 8. Torfowiska się palą od tylu lat jak co roku o tej porze (a może śmiecie spalają na wysypisku bo się nie mieszczą) wolna Ukraina POZDRAWIAM

Z kraju

Polityka i społeczeństwo