Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańców Lublina czeka podwyżka opłat za wodę i ścieki. MPWiK wprowadza nowy cennik

Zatwierdzona została podwyżka opłat za wodę i ścieki dla mieszkańców Lublina. Zapłacą oni 11,28 zł za metr sześcienny. Kwota ta będzie obowiązywała przez rok, w kolejnym znów wzrośnie.

Wody Polskie zatwierdziły kolejny już wniosek Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie dotyczący zmiany taryfy dla zbiorowego zaopatrzenie w wodę i odprowadzania ścieków z terenu miasta. O wprowadzenie nowego cennika starano się od dłuższego czasu, jednak Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Lublinie odrzucał kolejne składane propozycje.

MPWiK podwyżkę tłumaczy to zmianą warunków ekonomicznych w kraju, w tym wzrostem o kilkaset procent kosztów energii elektrycznej oraz zagospodarowania osadów ścieków. Przy czym Prezes Zarządu spółki Sławomir Matyjaszczyk zapewnia, iż nowe taryfy chronią interesy mieszkańców miasta, a równocześnie zapewniają ciągłość i bezpieczeństwo funkcjonowania firmy.

– Decyzja zatwierdzająca Taryfy chroni interesy mieszkańców miasta i równocześnie umożliwia spółce bezpieczną działalność, przy stale rosnących kosztach jej prowadzenia. Co istotne, Lublin wciąż pozostaje miastem o najniższym poziomie cen za wodę i ścieki w grupie podobnych, dużych miast w Polsce – dodaje Sławomir Matyjaszczyk.

Obecnie mieszkańcy Lublina płacą 9,82 zł za metr sześcienny dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków. Od 12 stycznia będzie to 11,28 zł. Oznacza to podwyżkę o 15 proc. Przy czym, jak wskazuje spółka, stawka ta ma obowiązywać tylko przez pierwszy rok. W drugim ma wynieść 11,68 zł, a w trzecim 11,73 zł. Jak wskazano, średnio statystyczny mieszkaniec Lublina zużywa około 2,9 m3 wody miesięcznie, więc zapłaci więcej o ok. 4 zł. W przypadku czteroosobowej rodziny mowa tu już o 16 zł.

40 komentarzy

 1. czy wzrosły wam wynagrodzenia o 15% ?
  a o ile wzrosły w MPWiKu ?

 2. A to dopiero popoczątek bo teraz ja

 3. Pańcia malowana

  Nie no bez komentarza.

 4. ceny i tak są chore, ale jak średnio mieszkaniec zużywa 3m3 miesiecznie. to raptem 3000L, tyle to ja zużywam na samo mycie się, a gdzie reszta, woda do picia, mycie rąk, zębów, jakieś obiady, sprzątanie, podlewanie kwiatów

 5. Kto jest właścicielem MPWiK?
  Czy izraelska firma TAHAL- będąca właścicielem Wód Polskich – ma udziały też w lubelskiej firmie ⁉️
  Śmierdzi mi to ściekami…

 6. Niedługo będzieta się myć w rynsztokach albo modlić się o deszcz. Trzeba było się uczyć do roboty chodzić, a nie brać ochlapa i przed tv cały dzień. Teraz placzeta a jeszcze niedawno wasz Pan taki dobry był bo rozdawał na lewo i na prawo i dziwi mnie że dawał ciągle tyle samo i nikt nie widział że dookoła wszystko podrożało. średnio na głowę przy normalnym rozsądnym użytkowaniu 3 M3 na osobę/miesiac to daje kwotę 34 zł w zaokrągleniu. Jak jest 4 osobowa rodzina to 136 zł/m. Drogo , a jakoś kablówka nie drogo, hoddogsy codziennie z plaza i mała latte też niedrogo gotowce do żarcia z dyskontów, szesciopaczek full i wagon bakunow taksoweczki też ok tylko woda drogo. Niestety życie to pasmo ciągłych wyborów a życie u nas zwłaszcza, albo rybki albo pipki. Nie stać cię na wszystko to wybierz to co jest dla ciebie najważniejsze. Myj zęby w kubku wody a nie w zlewie, bierz prysznic a nie 400 litrów w wannie, rusz d..e z przed tv i zobacz czy nie masz przecieków w kranach, kiblu. Zlicz sobie na wodomierzu miesięczne zużycie. Ale szlachta zawsze miała tak że żyła na bogato to jak z tym tankowaniem mam gdzieś ile paliwo kosztuje ja i tak za 50 leje, dopiero przychodzi refleksja jak wlewasz za 50 i Wacha w baku kończy ci się za zakrętem taka mentalność i rozumowanie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Z kraju