Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Miejsce, które zachwyca nawet arabskich szejków i amerykańskie gwiazdy rocka. To wszystko w naszym regionie (zdjęcia)

Na ponad 70 hektarach stoi kilkadziesiąt drewnianych budynków, pochodzących z dawnych czasów. Wszystko to nad starorzeczem Bugu i wśród zielonych pagórków. Warto tam zajrzeć, nawet przejeżdżając w pobliżu.

Tuż obok Janowa Podlaskiego, na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełomu Bugu”, znajduje się wyjątkowe miejsce, które zachwyca odwiedzających, jak też sprawia, że chętnie do niego wracają. Mowa o uroczysku Zaborek, które jego właściciele określają mianem miejsca, w którym arabscy szejkowie ze smakiem wcinają cepeliny, a amerykańskie gwiazdy rocka dopytują o placuszki z serem i rodzynkami i sadzą dęby. I mają w tym wiele racji.

Uroczysko zajmuje teren 70 hektarów. Początkowo znajdował się tam tylko mały, stary spichlerz. Gospodarze przez lata ustawili kolejnych kilkadziesiąt obiektów. Nie są to jednak zwykłe budynki. Każdy z nich jest drewniany, pochodzi z dawnych czasów i ma swoją historię. Wśród nich są prawdziwy wiatrak, o którym wszyscy zapomnieli, porzucona przez kogoś leśniczówka, niejedna wiekowa chata, a nawet kościół. Ten ostatni pochodzi z lat 1923 – 26 i został przeniesiony z miejscowości Choroszczynka w powiecie bialskim.

Nad starorzeczem Bugu, wśród zielonych pagórków znajdują się również: tzw. Bielony Dworek, czyli pamiętający czasy powstania styczniowego dworek szlachecki, plebania z 1844 roku pochodząca ze Starej Wsi, plebania z 1888 roku z Czemiernik, chałupa z Hołowna, kopia carskiej dróżniczówki z okolic Hajnówki, do tego liczne drewniane kapliczki, kuźnia, spichlerz czy też piwnica dworska. Starej architektury jest tam tyle, że stworzono mapę, która ułatwia poruszanie się po uroczysku.

Gospodarze, czyli Lucyna i Arkadiusz Okoniowie, wiele obiektów udostępniają również turystom. Zostały one zaadoptowane jako miejsca noclegowe. Przez lata w Zaborku gościło wiele znanych i sławnych osób. Nocowali tam arabscy szejkowie, którzy przyjeżdżali na słynną aukcję koni arabskich w Janowie Podlaskim, Charles „Charlie” Robert Watts perkusista zespołu „The Rolling Stones” i jego żona Shirley Watts, oraz wiele innych. Niektórzy z nich zasadzili tam dęby, które stanowią teraz pamiątkę po ich wizycie.

UWAGA: Obecnie teren, gdzie znajduje się Uroczysko Zaborek, objęty jest stanem wyjątkowym. Dlatego też wizytę w tym miejscu można planować dopiero, kiedy sytuacja w pobliżu granicy z Białorusią wróci do normy.

(fot. Tadeusz Kierych)

3 komentarze

  1. Piękne miejsce to prawda… Ale z tym zwiedzaniem to tak na wyrost. Większość terenu do dyspozycji tylko gości hotelowych a w ostatnim czasie także restauracja.

  2. Po pierwsze The Rolling Stones pochodzą z Wielkiej Brytanii, po drugie Hołowno, a nie Chołowno

  3. Zdjęcia ładne, ale czemu forma prezentacji jest taka archaiczna ?
    Kontrolka ImageSlider (czyli klikanie strzałeczkami lewo/prawo w celu przewijania zdjęć) to standard na stronach www.
    A tutaj trzeba klikać przycisk „Następna strona” co powoduje przeładowanie całej strony, strona nieprzyjemnie miga – jaki był cel tej operacji ?
    Tylko proszę nie pisać, że chodzi o jakość zdjęć, portal służy do szybkiego przeglądu zdjęć o niskiej rozdzielczości, a nie jako serwer do pobierania fotek hd na tapetę.

    Rozumiem, że to jakiś chwilowy zabieg, zanim ten doświadczony programista wróci z urlopu i wstawi ten ImageSlider ?

Z kraju