690 680 960

Miasto prosiło radnych, aby w końcu zgodzili się na podwyżkę opłat za wywóz odpadów. Ci po raz trzeci powiedzieli nie

Władze miasta wskazują, że utrzymanie obecnej ceny za gospodarowanie odpadami pociągnie za sobą ograniczenia w inwestycjach czy też organizowanych wydarzeniach. Radni zadecydowali jednak, że podwyżki nie będzie.

Puławscy radni już po raz trzeci opowiedzieli się przeciwko podniesieniu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Miasto wnosiło, aby kwota ta wzrosła o blisko 7 złotych, z obecnych 22 zł od osoby, do 28,70 zł. Oczywiście chodzi o odpady segregowane. Za zmieszane opłata miałaby wynosić 60 zł od osoby. Rodziny wielodzietne miałyby płacić 110 zł miesięcznie.

Jak wyjaśniała Beata Kozik, Wiceprezydent Miasta Puławy, projekt uchwały powstał na skutek rosnących kosztów utrzymania systemu odbioru odpadów. Zajmujący się tym Zakład Usług Komunalnych wystawia miastu faktury, których wartość nie bilansuje się z kwotą, jaka pochodzi z opłat od mieszkańców. Różnica, która w tym roku oszacowano na 2 mln złotych, będzie musiała zostać pokryta z miejskiej kasy.

– Aby to uczynić, miasto musi mieć na to środki. Jeśli nie podniesiemy opłaty, to nie zrealizujemy inwestycji czy wydarzeń kulturalnych, gdyż z czegoś będziemy musieli te pieniądze przesunąć. Opłata za odbiór odpadów nie była podnoszona od 2019 roku – wyjaśniała Beata Kozik odpierając jednocześnie zarzuty, że prezydent powinien znacznie wcześniej o to wnioskować. Tłumaczyła, że Paweł Maj nie zrobił tego w trosce o mieszkańców, jak też z uwagi na pandemię. Nikt bowiem nie wiedział, jak wpłynie ona na finanse miasta.

Wtórował jej radny Ignacy Czeżyk wyjaśniając, że jeżeli opłaty nie zostaną podniesione, to wszyscy bardzo boleśnie doświadczą tego, co nadejdzie już niebawem. Apelował do pozostałych radnych, aby przyjęli uchwałę, gdyż jest ona niezbędna dla porządku i ładu zewnętrznego, a także „odpowiedzialności dla jednych przed bogiem, dla innych wobec przyrody”.

Wiceprezydent wskazywała, że Puławy są pięknym, zielonym i czystym miastem, czym można się pochwalić. Powstało też wiele miejsc zielonych, w których mieszkańcy mogą odpoczywać. Jednak utrzymanie tego wszystkiego kosztuje. Podkreśliła, że wszystkim zajmują się ludzie, a koszty pracy rosną. Prosząc radnych o zagłosowanie na tak dodała, że podwyżka dotknie każdego, jednak wszyscy wspólnie powinni być odpowiedzialni za miasto.

– Nikt nie chce podwyższać cen śmieci. My nie mamy tarcz antyinflacyjnych, to robią ludzie, rosną ceny sprzętu, części zamiennych. Paliwo drożeje, to trzeba wieść na wysypisko i też za to zapłacić. Niepodwyższenie cen będzie się wiązało z ograniczeniem świadczonych usług.(…) Ludzie nie są w stanie pracować za darmo i wozić śmieci za darmo – wyjaśniał prezydent Puław Paweł Maj

W odpowiedzi radna Ewa Wójcik wyjaśniła prezydentowi, dlaczego zagłosuje na nie. Zarzuciła Pawłowi Majowi, iż nie umie on przejść do porządku dziennego nad pewnymi zdarzeniami. Przypomniała, że kiedy ona prosiła o posunięcia oszczędnościowe i racjonalizatorskie w systemie oświaty, jak też zrozumienie tego problemu, prezydent miał „torpedować” jej apele. Ostatecznie za przyjęciem uchwały zagłosowało 7 radnych, 11 było przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Władze miasta wskazują, że decyzja radnych pociągnie za sobą ograniczenia w inwestycjach czy też wydarzeniach, jakie są organizowane w Puławach. Część środków, jakie były na ten cel przeznaczone, trzeba będzie przesunąć aby pokryć koszty zbiórki odpadów.

(fot. lublin112.pl)

8 komentarzy

 1. z miejskiej kasy? a skąd miasto ma pieniądze?
  nie zapłacą mieszkańcy, więc zapłacą mieszkańcy – taka logika. i takie dzbany bez podstaw ekonomii miastem rządzą?

 2. Czy „lublin112” mógłby nie straszyć mieszkańców Lublina? 🙂
  Zmieńcie „TAG” z Lublin na Puławy 🙂

 3. Paliwo drożeje? Przecież ma stanieć, więc ten argument wyssany z palca.

 4. I skąd teraz brać na podwyżki dla prezesów, sekretarek, rad nadzorczych, za co tworzyć plany rozwoju?

  • przecież firma od odpadów dostaje całą kwotę, a podwyżki opłat finansuje urząd miasta. nie czytasz ze zrozumieniem?

 5. no to wies kurów ma stawki jusz od kilku lat 28zł od osoby

Kursy walut

 • USD 4.0202zł 0.73%
 • GBP 5.0656zł 0.47%
 • EUR 4.3382zł 0.34%
 • CHF 4.5982zł 0.64%

Polub nas