Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto Lublin ponownie zagra w filmie. Tym razem w serialu

Lublin ponownie stanie się planem filmowym. Na ulicach naszego miasta zobaczymy aktorów w strojach z II połowy XIX wieku. Powstający serial „Matylda” to historia młodej dziewczyny ukazana na tle społeczno-politycznym tamtych czasów.

– Lublinianie po raz kolejny będą mieli okazję do oglądania i wyszukiwania w filmowych kadrach dobrze znanych im miejsc oraz spotkania ekipy filmowej na ulicach Starego Miasta. Lublin przyciąga uwagę producentów i reżyserów wieloma unikatowymi plenerami, umożliwiającymi osadzenie tu fabuł filmów zarówno współczesnych, jak i historycznych. Równie ważne jest wsparcie organizacyjne, jakiego udzielamy ekipom zdjęciowym, otwarcie i gotowość sprostania ich indywidualnym potrzebom – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Serial „Matylda” to saga o walce dobra ze złem. W tle rozgrywają się historyczne wydarzenia i zjawiska takie jak niedawne powstanie styczniowe, kolaboracja z zaborcą, emigracja zarobkowa czy emancypacja kobiet. Tytułowa bohaterka, 17-letnia dziewczyna, jest córką powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. Matylda to niespokojna dusza, ciekawa świata. Jej buntownicza natura sprawia, że musi szukać pomocy u najbliższej rodziny w urokliwym majątku na wsi.

Nowa produkcja Telewizji Polskiej w reżyserii Krzysztofa Langa ukazuje bohaterów o różnym statusie społecznym – od arystokracji i ziemiaństwa poprzez inteligencję pracującą oraz chłopów. W obsadzie zobaczymy m.in.: Małgorzatę Buczkowską, Dariusza Chojnackiego, Roberta Czebotara, Ireneusza Czopa, Urszulę Grabowską, Mirosława Haniszewskiego i Jędrzeja Hycnara. Tytułową rolę gra Maria Kowalska.

Produkcja otrzymała wsparcie Lubelskiego Funduszu Filmowego obejmujące m.in. pomoc przy wyszukiwaniu lokacji i organizacji planu na terenie miasta czy koordynację współpracy ze służbami. Zdjęcia na Starym Mieście realizowane będą we wrześniu.

(źródło UM Lublin)

10 komentarzy

 1. A gdzie w tym czasie będą zmotoryzowani parkować? Kolejny atak na kierowców z powodu jakiegoś głupiego filmu.

 2. W Polsce nie ma innego miasta oprócz Lublina, gdzie można nakręcać sceny z innej epoki.

 3. Czy rola dziedzica Pruskiego już obsadzona?

 4. Powinni nagrać tu film Ukraina po wojnie.

 5. Czy tylko smutne filmy,seriale w tym kraju?
  Powinno się pamiętać,ale ile można smucić…
  Żałość
  Raz Machulski zrobił komedie w Lublinie i to się miło oglądało….

 6. Pod tytułem „Miasto Desperacji”

 7. No wiadome, że Los Angeles z 2034 roku to to miasto nie zagra, chyba że w filmie postapo.

 8. Moszna iść na statystę. Ile płacą?

 9. To w końcu w filmie czy w serialu?

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo