Sobota, 20 lipca 202420/07/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto Lublin: Około 1000 zgłoszeń w zakresie uszkodzonych drzew. Największe straty w północno-zachodniej części miasta (zdjęcia)

Miasto Lublin we wtorek po południu poinformowało o skali zniszczeń i postępach prac przy usuwaniu skutków nocnej nawałnicy. W terenie pracuje 13 kilkuosobowych brygad i ponad 40 specjalistycznych pojazdów. Do odwołania został zamknięty Ogród Saski, gdzie uszkodzeniu uległo 30 drzew.

– Do tej pory otrzymaliśmy około 1000 zgłoszeń w zakresie uszkodzonych drzew. Prace koncentrują się przede wszystkim na usuwaniu połamanych gałęzi i konarów drzew z jezdni i chodników. Nawałnica wyrządziła ogromne spustoszenie wśród drzew, dlatego będziemy sukcesywnie uzupełniać miejski drzewostan nowymi nasadzeniami – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Największe straty w północno-zachodniej część miasta

Najbardziej ucierpiały dzielnice: Zemborzyce, Czuby, Rury, Czechów i Śródmieście. Nie oznacza to jednak, że w innych częściach miasta burza nie wywoła szkód. W zakresie zalegających konarów gałęzi oraz udrożnienia wpustów kanalizacji deszczowej, uprzątnięto już ponad 40 ulic w mieście, w ramach bieżącego oczyszczania miasta. Równolegle prace koordynowane są przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni. Prace prowadzone są również przy pomnikach przyrody oraz na prywatnych posesjach. W pierwszej kolejności realizowane są w miejscach, gdzie powalone drzewa czy też ich konary zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców oraz użytkowników ruchu drogowego, stanowiąc kolizję z jezdnią lub chodnikiem.

Ucierpiał drzewostan Ogrodu Saskiego

Uszkodzeniu uległo około 30 drzew. Prace porządkowe prowadzone będą jeszcze w najbliższych dniach. W ramach inwentaryzacji stwierdzono dodatkowych 10 drzew, których stan wymaga usunięcia i w tym celu uzyskania zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tym samym, ze względów bezpieczeństwa park pozostaje zamknięty do odwołania. Połamane drzewa stwierdzono także w Parku Ludowym, natomiast skala zniszczeń jest znacznie mniejsza niż w Ogrodzie Saskim. Jedno z drzew upadło na plac zabaw.

Uszkodzona sygnalizacja świetlna

W wyniku burzy stwierdzono uszkodzenia 21 sygnalizacji. W większości lokalizacji silny wiatr wygiął kasety świetlne, dodatkowo w pojedynczych przypadkach nastąpiło uszkodzenie sterownika, poprzez połamane drzewa, które spadły na konstrukcję sygnalizacji świetlnej. Światła na 10 skrzyżowaniach zostały już naprawione. Pozostała część świateł jest sukcesywnie naprawiana lub będzie w najbliższym czasie.

Dotyczy to poniższych lokalizacji:
– al. Warszawska – zjazd na al. Solidarności w stronę centrum,
– Jana Pawła II – Gęsia,
– Jana Pawła II – Roztocze,
– Filaretów – Zana,
– al. Kraśnicka – Raszyńska,
– al. Kraśnicka – Roztocze,
– Zelwerowicza – Staczyńskiego,
– Zelwerowicza – Koncertowa,
– Zelwerowicza – Choiny,
– Szeligowskiego – Młodej Polski,
– Bohaterów Monte Cassino – Zana – Wileńska.

Uszkodzone znaki oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu

W trakcie wykonanych przeglądów stwierdzono uszkodzenie 200 barier typu U-14 oraz 100 znaków drogowych. Większość z nich już naprawiono. Pozostałe czekają na usunięcie powalonych drzew. Wówczas może się okazać, że pojawi się konieczność dodatkowych napraw płotków wygrodzeniowych, poręczy schodów terenowych i barier energochłonnych.

Najnowsze dane straży pożarnej na godziną 14:30

Działania prowadzone w związku z usuwaniem skutków burzy:
– 191 zakończonych interwencji
– aktualnie prowadzone działania w 34 lokalizacjach
– 217 zgłoszeń oczekujących na podjęcie działań ratowniczych
– 26 uszkodzonych budynków
– aktualnie 35 zastępów PSP i OSP zaangażowanych w prowadzenie działań ratowniczych

(fot. lublin112.pl, nadesłane Czytelnicy, KM PSP Lublin)

9 komentarzy

 1. Pochwala dla prezydenta lublina ze chciał jak najwięcej wyciąć tych sppruchnialcow ale ludziom nigdy nie dogodzi a i ile strat materialnych jest mniej a mogło by być jeszcze mniej strat materialnych gdyby nie chamowano realizacji prezydenta lublina i chwała mu za to co mógł to zrobil

 2. Stanislaw z Adampola

  A w Świtniku był względny spokój.

 3. Nie brygad a zastępów.
  Pozdrowienia

  • „M” – widzę, że nie nadążasz za aktualnym trendem.
   I wcale się nie dziwię – to świadczy, że jeszcze jesteś normalny ale wkrótce będziesz na marginesie.
   Teraz jest opcja aby brygada składała się z kilku osób.
   A z ilu osób będzie się składał pułk?
   I pomyśl tylko ile wtedy będziemy mogli mieć dywizji?
   Za chwilę będziemy militarnym mocarstwem na świecie a ty narzekasz…. 🙂

 4. Gdzie są teraz 'zieloni’? Ci sami którzy przywiązywali się na racławickich do drzew!!! Niech sprzątają to co wcześniej blokowali przed wycinką.

  • So_Many_Braindead

   Ja bym nie czekał na kolejną wichurę – niech wytną wszystkie dzrzewa w mieście – po co ryzykować…
   Przy okazji budować będzie łatwiej 😉

 5. A gdzie był dziś WOT ? czekali na wezwanie smsem ?

Z kraju

Sport