Miasto Lublin: Około 1000 zgłoszeń w zakresie uszkodzonych drzew. Największe straty w północno-zachodniej części miasta (zdjęcia)
15:26 17-08-2021

– Do tej pory otrzymaliśmy około 1000 zgłoszeń w zakresie uszkodzonych drzew. Prace koncentrują się przede wszystkim na usuwaniu połamanych gałęzi i konarów drzew z jezdni i chodników. Nawałnica wyrządziła ogromne spustoszenie wśród drzew, dlatego będziemy sukcesywnie uzupełniać miejski drzewostan nowymi nasadzeniami – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Największe straty w północno-zachodniej część miasta
Najbardziej ucierpiały dzielnice: Zemborzyce, Czuby, Rury, Czechów i Śródmieście. Nie oznacza to jednak, że w innych częściach miasta burza nie wywoła szkód. W zakresie zalegających konarów gałęzi oraz udrożnienia wpustów kanalizacji deszczowej, uprzątnięto już ponad 40 ulic w mieście, w ramach bieżącego oczyszczania miasta. Równolegle prace koordynowane są przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni. Prace prowadzone są również przy pomnikach przyrody oraz na prywatnych posesjach. W pierwszej kolejności realizowane są w miejscach, gdzie powalone drzewa czy też ich konary zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców oraz użytkowników ruchu drogowego, stanowiąc kolizję z jezdnią lub chodnikiem.
Ucierpiał drzewostan Ogrodu Saskiego
Uszkodzeniu uległo około 30 drzew. Prace porządkowe prowadzone będą jeszcze w najbliższych dniach. W ramach inwentaryzacji stwierdzono dodatkowych 10 drzew, których stan wymaga usunięcia i w tym celu uzyskania zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tym samym, ze względów bezpieczeństwa park pozostaje zamknięty do odwołania. Połamane drzewa stwierdzono także w Parku Ludowym, natomiast skala zniszczeń jest znacznie mniejsza niż w Ogrodzie Saskim. Jedno z drzew upadło na plac zabaw.
Uszkodzona sygnalizacja świetlna
W wyniku burzy stwierdzono uszkodzenia 21 sygnalizacji. W większości lokalizacji silny wiatr wygiął kasety świetlne, dodatkowo w pojedynczych przypadkach nastąpiło uszkodzenie sterownika, poprzez połamane drzewa, które spadły na konstrukcję sygnalizacji świetlnej. Światła na 10 skrzyżowaniach zostały już naprawione. Pozostała część świateł jest sukcesywnie naprawiana lub będzie w najbliższym czasie.
Dotyczy to poniższych lokalizacji:
– al. Warszawska – zjazd na al. Solidarności w stronę centrum,
– Jana Pawła II – Gęsia,
– Jana Pawła II – Roztocze,
– Filaretów – Zana,
– al. Kraśnicka – Raszyńska,
– al. Kraśnicka – Roztocze,
– Zelwerowicza – Staczyńskiego,
– Zelwerowicza – Koncertowa,
– Zelwerowicza – Choiny,
– Szeligowskiego – Młodej Polski,
– Bohaterów Monte Cassino – Zana – Wileńska.
Uszkodzone znaki oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu
W trakcie wykonanych przeglądów stwierdzono uszkodzenie 200 barier typu U-14 oraz 100 znaków drogowych. Większość z nich już naprawiono. Pozostałe czekają na usunięcie powalonych drzew. Wówczas może się okazać, że pojawi się konieczność dodatkowych napraw płotków wygrodzeniowych, poręczy schodów terenowych i barier energochłonnych.
Najnowsze dane straży pożarnej na godziną 14:30
Działania prowadzone w związku z usuwaniem skutków burzy:
– 191 zakończonych interwencji
– aktualnie prowadzone działania w 34 lokalizacjach
– 217 zgłoszeń oczekujących na podjęcie działań ratowniczych
– 26 uszkodzonych budynków
– aktualnie 35 zastępów PSP i OSP zaangażowanych w prowadzenie działań ratowniczych
Galeria zdjęć





Galeria zdjęć





Galeria zdjęć





(fot. lublin112.pl, nadesłane Czytelnicy, KM PSP Lublin)
Pochwala dla prezydenta lublina ze chciał jak najwięcej wyciąć tych sppruchnialcow ale ludziom nigdy nie dogodzi a i ile strat materialnych jest mniej a mogło by być jeszcze mniej strat materialnych gdyby nie chamowano realizacji prezydenta lublina i chwała mu za to co mógł to zrobil
szkoda że tylko i wyłącznie tam gdzie jego znajomi chcą stawiać swoje deweloperskie inwestycje
A w Świtniku był względny spokój.
Nie brygad a zastępów.
Pozdrowienia
„M” – widzę, że nie nadążasz za aktualnym trendem.
I wcale się nie dziwię – to świadczy, że jeszcze jesteś normalny ale wkrótce będziesz na marginesie.
Teraz jest opcja aby brygada składała się z kilku osób.
A z ilu osób będzie się składał pułk?
I pomyśl tylko ile wtedy będziemy mogli mieć dywizji?
Za chwilę będziemy militarnym mocarstwem na świecie a ty narzekasz…. 🙂
Gdzie są teraz 'zieloni’? Ci sami którzy przywiązywali się na racławickich do drzew!!! Niech sprzątają to co wcześniej blokowali przed wycinką.
Ja bym nie czekał na kolejną wichurę – niech wytną wszystkie dzrzewa w mieście – po co ryzykować…
Przy okazji budować będzie łatwiej 😉
A gdzie był dziś WOT ? czekali na wezwanie smsem ?
Podobno w Chełmie , tam był lekki deszczyk.