Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

Miał być Zetor w okazyjnie cenie. Nie ma ciągnika, nie ma też pieniędzy

Mieszkaniec Bychawy natrafił na ogłoszenie na portalu Marketplace dotyczące sprzedaży ciągnika rolniczego. Nie widząc pojazdu oraz sprzedającego wpłacił 38 tysięcy złotych na wskazane przez niego konto. Niestety do dziś pojazd do niego nie dotarł, pieniądze zaś przepadły.

Do dyżurnego bychawskiej jednostki policji zgłosił się 44-latek z Bychawy,. Mężczyzna oznajmił, że został oszukany podczas transakcji internetowej.

Pokrzywdzony relacjonował, że na platformie Marketplace znalazł ogłoszenie dotyczące sprzedaży ciągnika rolniczego marki Zetor. Cena wydawała mu się bardzo atrakcyjna, dlatego też zainteresował się ofertą. Drogą mailową otrzymał instrukcje zapłaty za pojazd. 44-latek wpłacił na wskazane konto 38 tysięcy złotych. W tej kwocie opłacony miał być również transport ciągnika z Hiszpanii.

Mężczyzna był zapewniany, że jeśli nie dojdzie do przekazania ciągnika, pieniądze zostaną mu zwrócone. Po dokonaniu przelewu, kontakt ze sprzedającym był utrudniony, a ostatecznie się urwał.

Nie daj się oszukać!

Oszustwo podczas internetowych zakupów jest niestety coraz powszechniejsze, dlatego ważne jest, abyś był/a czujny/a i ostrożny/a podczas dokonywania zakupów online. Poniżej przedstawiamy kilka rad, które pomogą Ci uniknąć oszustw podczas zakupów w Internecie:

 1. Kupuj tylko od zaufanych sprzedawców – przed dokonaniem zakupu sprawdź opinie na temat sklepu lub sprzedawcy w Internecie. Warto również sprawdzić, czy sklep ma aktualną politykę zwrotów i gwarancji.
 2. Uważaj na zbyt atrakcyjne oferty – jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa, to najprawdopodobniej tak właśnie jest. Oszuści często używają atrakcyjnych ofert, aby przyciągnąć ludzi do dokonywania zakupów.
 3. Sprawdź, czy strona internetowa jest bezpieczna – przed podaniem swoich danych osobowych lub dokonaniem płatności upewnij się, czy strona, na której dokonujesz zakupów, jest bezpieczna. Możesz to sprawdzić po ikonie kłódki w pasku adresu przeglądarki.
 4. Nie podawaj swoich danych osobowych – nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak hasła czy numer karty kredytowej, poza bezpieczną stroną internetową.
 5. Nie otwieraj podejrzanych linków – jeśli otrzymasz podejrzany e-mail z prośbą o dokonanie płatności lub kliknięcie na podejrzany link, to nie rób tego. Oszuści często wysyłają fałszywe e-maile, które wyglądają na oficjalne.
 6. Bądź czujny i zwracaj uwagę na nieprawidłowości – jeśli coś wydaje Ci się podejrzane, to lepiej nie ryzykować i nie dokonywać zakupu. Zwracaj uwagę na nieprawidłowości, takie jak błędy ortograficzne czy niewłaściwe adresy e-mail.

Pamiętaj, że ostrożność podczas internetowych zakupów jest kluczowa. Przed dokonaniem zakupu warto kilka razy się zastanowić, czy oferta jest rzeczywiście atrakcyjna i czy sprzedawca jest godny zaufania.

(fot. Policja Lublin)

21 komentarzy

 1. W ogóle nie jest mi żal takich.

 2. Najlepsze że nieroby z policji nic z tym nie robią, wolą pilnować warszawskich schodów lub obstawiać norę karakana.
  Na olx są trafne ogłoszenia, ludzie padają ich ofiarą, psiarnia miała zgłaszane które oferty są lipne i co zrobili przez pół roku?
  Nic, ogłoszenia dalej się pojawiają i sprawcy dalej nieuchwytni.
  Tylko kocie mordy robić i miauczeć o podwyżki.

  • Brawo ja a może wina jest po drugiej stronie ,barany które myślą że złapali byka za rogi ,szukają okazji więc mają durniów nie brakuje jak są na tyle głupi ich sprawa

  • Chłopie trzeba byc albo bogatym albo naprawdę nie ogarniętym wpłacając kwotę nie widząc ciągnika? pozatym jak wprowadza elektroniczny pieniądz wyczyszczą Ci kiedyś konto do zera, a oszustów zawsze będzie pełno, pozatym

 3. Trzeba być skończonym…..żeby wpłacić jakąkolwiek sumę niewiadomo gdzie.

 4. Moze Zetorka dopiero w Nigerii [***] skladaja? Podac mu nr. konta? 44 lata a glupi jak……ze tez takiego do neta dopuscili.

 5. Będzie musiał nadrobić burakami ,albo na manifestacjach

Z kraju