Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Meteorolodzy ostrzegają przed roztopami oraz wezbraniem rzek

Wraz z wzrostem temperatury powietrza, utrzymująca się pokrywa śnieżna w dalszym ciągu będzie topnieć. To z kolei sprawi, że w rzekach podniesie się poziom wody.

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało kilka ostrzeżeń dla naszego regionu. Pierwsze, obejmujące cały obszar województwa lubelskiego, dotyczy wzrostu temperatury powietrza, co ma powodować odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura maksymalna ma wynieść nawet 13°C. Sytuacja taka ma się utrzymywać przez kilka kolejnych dni.

To oznacza, że w rzekach zacznie przybywać wody. Z tym związane są kolejne ostrzeżenia. Jak wyjaśnia synoptyk IMGW-PIB Aleksandra Chamerlińska-Kulka, w związku ze spływem wód roztopowych oraz piętrzeniem wody przez lód, na Krznie w profilu Malowa Góra prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanu ostrzegawczego.

Podobna sytuacja dotyczy rzeki Bug na odcinku od gminy Mircze w powiecie hrubieszowskim, aż po Krzyczew w powiecie bialskim. Tutaj prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych w Dorohusku i we Włodawie.

Z kolei dla części powiatu ryckiego, od Dęblina w stronę województwa mazowieckiego, w wyniku spływu wód roztopowych i utrzymującego się piętrzenia lodowego ma wzrastać stan wody w Wiśle.

Meteorolodzy ostrzegają przed roztopami oraz wezbraniem rzek

Meteorolodzy ostrzegają przed roztopami oraz wezbraniem rzek

Meteorolodzy ostrzegają przed roztopami oraz wezbraniem rzek

Meteorolodzy ostrzegają przed roztopami oraz wezbraniem rzek

(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

 1. Jasny Gwint !!!

  Należy też dodać, że ta głęboka woda jest zimna, kąpiele sa raczej niewskazane, chyba, że ktoś nagle zechce rozstać się z tym światem – w zimnej wodzie stabilizacja następuje znacznie szybciej.

 2. wilbiciel prezesa

  dobrze,że jest komunikat . Do większości elektoratu gnoma nie dociera, że jeśli jest ciepło to topnieje lód, śnieg i wskutek tego podnosi się poziom wód w rzekach.
  Służba podległa wicepremierowi ds. bezpieczeństwa stanęła na wysokości zadania.
  Viva nasz ukochany prezes, tylko dzięki niemu wiemy, ze może być powódź.

 3. Pan Dyrdymałko Eustachy (starszy)

  Nas przecież prawdziwych Polaków ciągle coś zaskakuje, a to, że co roku zima, że w zimie pada śnieg, bywa mróz, że jest ślisko, że nie odgarnęli, że nie posypali, że jeden się poślizgnął i wpadł do rowu, a inny tak jak stał tak złamał nogę…
  A jak nie daj Boże, zrobi się cieplej, zaskakuje nas, że to co przedtem zamarzło zaczyna się topić, że wody w rzekach i bajorach przybywa…
  A nie bierze się pod uwagę, że ci którzy zamierzają skoczyć z mostu już nareszcie mogą normalnie się utopić, a nie zabić, waląc makówami o lód.