Wtorek, 16 lipca 202416/07/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie lotnisko obchodzi 10 urodziny. Był tort, wspomnienia i plany na przyszłość (zdjęcia)

Za kilka dni minie 10 lat od czasu, kiedy na lubelskim lotnisku wylądował pierwszy pasażerski samolot. Z tej okazji na pasażerów czekał tort, a dla firm i osób zaangażowanych w powstanie i rozwój portu, zorganizowano uroczystą galę.

W poniedziałek Port Lotniczy Lublin zorganizował swoje 10 urodziny. Dokładnie tyle czasu minęło od uruchomienia pasażerskiego lotniska w Świdniku. Pierwszy rejsowy samolot wylądował na płycie 17 grudnia 2012 roku. Był to Boeing 737-800, maszyna linii lotniczych Ryanair o godzinie 13:25 przyleciała londyńskiego lotniska Stansted. Od tego czasu z usług lotniska skorzystało ponad 2,8 mln pasażerów i wykonano blisko 37 tys. operacji lotniczych.

Prezes Portu Lotniczego Lublin Andrzej Hawryluk wyjaśniał, że lotnisko jest jednym z impulsów rozwoju regionu i przez te lata stało się swego rodzaju bramą na świat. Otworzyło możliwości dla wielu firm produkcyjnych i handlowych w województwie i znacząco wpłynęło na rozwój turystyki. Przypomniał, że obecnie pasażerowie mogą latać do Dublina, Eindhoven, Londynu czy Oslo, a także do Warszawy i Gdańska. Wiosną dojdzie do tego połączenie z Mediolanem. W przyszłym roku zaplanowano obsłużenie ponad 400 tys. pasażerów, przekroczona zostanie także liczba 3 mln podróżnych od początku istnienia lotniska. Natomiast ten rok ma zostać zamknięty liczbą 330 tys. pasażerów.

Wspomniano również trudne dla lotniska czasy związane z pandemią. Po wstrzymaniu ruchu pasażerskiego, obsługiwano tylko loty humanitarne i specjalne. Wtedy też zapadła decyzja, aby szukać innych źródeł przychodów. Postawiono m.in. na transporty cargo. Obecnie usługa ta jest w fazie rozwoju, jednak liczba przewozów z miesiąca na miesiąc wzrasta. W ubiegłym tygodniu podpisana została na budowę nowych magazynów cargo. Inwestycję w ciągu 16 miesięcy ma zrealizować firma z Łęcznej. Do tego dochodzi biznes lotniczy, czyli General Aviation. W przyszłym roku ma powstać hangar do obsługi tego typu samolotów. Pomieści on 12 niewielkich biznesowych maszyn.

Pomimo tego, że lubelskie lotnisko wraca do normalnego funkcjonowania a ruch pasażerów do czasu sprzed pandemii, wyniki finansowe portu, nie są najlepsze. W ubiegłym roku osiągnęło ono 19 mln zł straty, w tym roku kwota ta będzie jeszcze wyższa. Jednak jak wskazuje Andrzej Hawryluk, powodem jest wzrost kwoty odsetek od spłacanych obligacji. Po wzroście stóp procentowych, zamiast 7 mln zł, wynoszą one dwa razy więcej, czyli 14 mln zł. Jeżeli chodzi po pozostałe koszty, są one niższe od ubiegłorocznych o ok. 10 proc.

Z okazji rocznicy, na pasażerów dzisiejszego połączenia z Dublina czekał tort. Zorganizowano też uroczystą Galę Jubileuszową, na którą zaproszono przedstawicieli firm i osób, które przyczyniły się do powstania lotniska, jak też wspierają je w jego funkcjonowaniu.

Lubelskie lotnisko obchodzi 10 urodziny. Był tort, wspomnienia i plany na przyszłość (zdjęcia)

Lubelskie lotnisko obchodzi 10 urodziny. Był tort, wspomnienia i plany na przyszłość (zdjęcia)

Lubelskie lotnisko obchodzi 10 urodziny. Był tort, wspomnienia i plany na przyszłość (zdjęcia)

(fot. UM Lublin)

25 komentarzy

  1. W radio Lublin było głośno o tej fecie. Padło stwierdzenie że w Porcie lotniczym słyszy się ukraiński język, jakby innych języków świata tam nie słyszano, ciekawe że innych podróżnych już tam nie ma?

  2. To był WIZZAIR panie redaktorze

  3. a za Pruszkowskiego było wspaniale , cisza spokój przez dwie kadencje pensyjka wpływała , domek się budował i można się w końcu było przeprowadzić z dziupli na Przyjaźni . I o to pissowcom chodzi najważniejsza ich kieszeń

  4. Był tort,a mi to nawet ćwierć kawałka nie zostawili zgredy !

  5. I to by była ostatnia impreza na tym lotnisku ,ciesza sie ze od marca beda loty do mediolanu ale za to likwiduja eindhoven i oslo to jest celowa robota zarzadu do likwidacji lotniska

  6. Czego narzekacie lotnisko musi kosztować a wy pakujcie się i jazda bo akcja przesiedleńcza trwa w najlepsze.

  7. Pewnie tort miał być dla tych z Londynu… ale samolot nie przyleciał.

  8. Wszystko na pokaz, pracownicy nic nie dostali, nawet dodatku świątecznego , po raz pierwszy ma nie być … Nawet ZFŚS nie ma , wspaniały pracodawca …

Z kraju

Sport