Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie bez smogu. W dzielnicach miasta odbędą się spotkania w sprawie wymiany kopciuchów

Szczegóły uchwały antysmogowej, czy też informacje o dotacjach na wymianę pieców węglowych będą poruszane podczas spotkań z mieszkańcami, jakie organizuje Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Na początek Węglin, potem Kośminek, Ponikwoda, Zadębie a także szereg miejscowości poza miastem.

W poniedziałek, 16 października, o godz. 18.00 w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” przy ul. Judyma w Lublinie odbędzie się spotkanie informacyjne skierowane do właścicieli domów jednorodzinnych ogrzewanych kotłami na węgiel i drewno. Będzie ono poświęcone przepisom na temat ogrzewania węglem i drewnem, jakie obowiązują w naszym regionie. Przedstawione zostaną także szczegóły programu Czyste Powietrze. Oferuje on bowiem dotacje w kwocie nawet do 135 tys. zł na wymianę ogrzewania i termomodernizację budynków. Kolejne zaplanowano na 23 października w filii MBP nr 40 przy ul. Sławin 20.

Uchwała antysmogowa została przyjęta przez Sejmik Województwa Lubelskiego na początku 2021 roku. Dokument ten ma na celu skuteczną walkę o poprawę jakości powietrza w naszym regionie. Prace nad przepisami trwały od kilku lat, postulowali o nie również ekolodzy podkreślając, że Lubelszczyzna jaki jeden z nielicznych regionów w kraju wciąż nie zadbała o tę sprawę.

Podstawowym celem ustawy antysmogowej jest likwidacja w całym województwie lubelskim tzw. „kopciuchów” jak również kotłów bezklasowych oraz tych pierwszej i drugiej klasy. Zgodnie z przyjętą uchwałą ma to nastąpić do 2023 roku. W dalszej kolejności mają być usuwane kotły 3 i 4 klasy. W tym przypadku określono na to termin maksymalnie do 2027 roku. Z kolei osoby eksploatujące urządzenia 5 klasy będą miały 9 lat na ich wymianę.

W związku z tym Towarzystwo dla Natury i Człowieka przeprowadzi w poszczególnych dzielnicach spotkania informacyjne na ten temat. W programie przedstawione zostaną szczegóły uchwały antysmogowej, w tym właśnie terminy wymiany kotłów, a także dopuszczalne paliwa czy też przepisy budowlane. Do tego dochodzą zasady dofinansowania w programie Czyste Powietrze takie jak limity, progi dochodowe, poziomy dofinansowania, sposoby składania wniosków, audyt energetyczny czy dopuszczalne technologie. Zaplanowano również dyżur ekspercki a wiec możliwość indywidualnych konsultacji z doświadczonym specjalistą.

W przyszłym miesiącu spotkania zaplanowano w dzielnicach Kośminek, Ponikwoda, Zadębie oraz w innych miejscowościach regionu

19 komentarzy

 1. „Kopciuchy” mają tą wadę,że można sobie do nich nagromadzić drewna ze swoich posiadłości lub wyrobić galezowke w lesie i tym samym uszczuplic znacznie dochody państwowych molochów energetycznych.

  • Tak samo jak kominki oraz kotły zgazowujące drewno piątej kategorii. Ciekawe czy 10 lat temu też tak na wszystko narzekałeś?

 2. W krajach trzeciego świata palą śmieci i to jest normalne. Najlepiej czepić się najmniejszych i najbiedniejszych!

 3. Dotacje jak to fajnie brzmi i tyle w realu

 4. O czym mowa, Polska nawet nie produkuje 1% dwutlenku węgla na świecie.
  Ta cała ekologia to śpiewka dla idiotów.

 5. Może zwrócicie uwagę na zatruwacza powietrza u zbiegu Ealecznych i Węglarza. Skubany, co zimę robi taki smog, że przez okolicę trzeba iść albo na wdechu albo w masce pgaz. Straż Miejska wie o problemie czy owszem, wiedzieć nie chce?

 6. Wymienić kopciuchy ale na cooo !??? Na Atom !? konkretnie co w zamian oferuje panstwo

 7. Całą zimę będę palił papą.

 8. Kopciuchom należy zakazać palenia papierosów i ogólnie każdego tytoniu a elektrokopciuchom zakazać palenia elektropapierosów. Najwięcej dymu przez cały rok jest z tytoniu a nie z sezonowych pieców. Zakazać też grillowania.

 9. wyznawcy piss już gromadzą gumiaki i papę

 10. Tylko nie rozgarnięty tłuk i skończony brudas pali w kopciuchu w swojej chatce z goowna. Normalni ludzie, których stać na wybudowanie domu nigdy by pieca na paliwo stałe nie zamontowali, tylko biedota w slamsach tak żyje w myśl zasady czemuś biedny boś głupi czemuś głupi boś biedny, tyle w temacie kopciuchów.

Dodaj komentarz