Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelski Dom Dziecka będzie miał własną energię elektryczną. Otrzymał w prezencie instalację fotowoltaiczną

Wyjątkowy prezent trafił do jednego z lubelskich Domów Dziecka. Będzie on służył przez 20 lat, a w tym czasie placówka ma ponosić znacznie mniejsze koszty energii. Zaoszczędzone środki trafią zaś na inne potrzeby.

Już od lutego mieszkańcy Domu Dziecka im. J. Korczaka przy ul. Sierocej 15 w Lublinie będą mogli korzystać z darmowej energii elektrycznej. Wszystko dzięki instalacji fotowoltaicznej, która na początku stycznia została zamontowana na dachu zabytkowego budynku. Jednak instalacja to nie tylko dostęp do prądu, ale przede wszystkim polepszenie ich codziennych warunków życia. Dzięki fotowoltaice placówka będzie mogła zaoszczędzić nawet 150 tys. zł w ciągu kolejnych 20 lat, a środki te spożytkować na inne niezbędne potrzeby.

Co ważne, Dom Dziecka nie wydał na instalację ani grosza. Całość jest prezentem od lubelskiej firmy Vosti, zajmującej się właśnie doradztwem i sprzedażą zestawów fotowoltaicznych do domów i firm.

– Zamontowanie instalacji pozwoli nam w dłuższym okresie czasu na obniżenie rachunków za prąd prawie o połowę. Budynek naszego domu ma ponad 120 lat i stale wymaga remontów, zaoszczędzone pieniądze pozwolą nam na przeprowadzenie części z nich, na odświeżanie i dekorowanie sypialni czy wyposażenie pomieszczeń rekreacyjnych dla dzieci – tak, by ten Dom stawał się dla nich jeszcze bardziej przyjazny. Oszczędności to także umożliwienie naszym podopiecznym wyjazdów wakacyjnych czy feryjnych, możliwości związane z rozwojem zainteresowań oraz zapewnieniem dzieciom dodatkowej pomocy w nauce w postaci korepetycji. To także tak zwykłe i prozaiczne rzeczy jak możliwość kupienia lepszych butów czy bluzy znanej firmy. Bo one, tak jak inni nastolatkowie, chcą czuć się fajnie w swoich rzeczach, wyglądać modnie i niczym się od nich nie różnić – mówi Ewa Głowacka, Dyrektor Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Lublinie.

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana przez Vosti zbudowana jest z 30 sztuk modułów monokrystalicznych w technologii „Half Cut”. Wykorzystano produkt wysokiej jakości, dzięki czemu zastosowane w nich technologie pozwolą na wysoki współczynnik sprawności. To wszystko zaś przełoży się na ilość wyprodukowanej energii. Specyfikacja instalacji wskazuje, że przez najbliższe 20 lat Dom Dziecka będzie miał zapewnioną bezpłatną energię ze słońca.

– Po zakończonym montażu Vosti zajęło się kompletem dokumentacji, zgłoszeniem instalacji do zakładu energetycznego oraz do państwowej straży pożarnej. Czynności te są konieczne, aby instalacja mogła zostać uruchomiona – mówi Artur Czarnik, Kierownik Techniczny w Vosti.

Firma przekazując instalację fotowoltaiczną podkreśliła, że mając na uwadze trudne czasy jakie nastały, jak też to, że wiele osób właśnie przez to jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje wsparcia, postanowiła pomóc tak jak najlepiej potrafi. Choć fizycznie zapewniła energię ze słońca, to jednak tak naprawdę chciała w ten sposób podzielić się dobrą energią płynącą z życzliwości, serca i kontaktu z drugim człowiekiem.

Lubelski Dom Dziecka będzie miał własną energię elektryczną. Otrzymał w prezencie instalację fotowoltaiczną

Lubelski Dom Dziecka będzie miał własną energię elektryczną. Otrzymał w prezencie instalację fotowoltaiczną

Lubelski Dom Dziecka będzie miał własną energię elektryczną. Otrzymał w prezencie instalację fotowoltaiczną

(fot. nadesłane)

16 komentarzy

 1. proponuję zorganizować akcję, firmy remontowe, meblowe sieciówki itp itd prezentują co mogą a za to mają reklamę, zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na dzieci (lepsze jedzenie, zabawki edukacyjne i pluszowate, ubrania, korepetycje i czego tam jeszcze potrzebują, żeby łatwiej im było podczas opuszczania placówki) Może taka nagłośniona akcja sprawiłaby, że część z nich znajdzie dom.

  • Gęś na podwójnym smalcu ?

   Obudzi sie taki, przeczyta newsy i nagle olsnienie i wymienia przykladowe rzeczy, ktore pasuja.
   Pojdz dowiedz sie, nie udawaj „mundrego”
   Jestes przewidywalny.
   Takich jak Ty czyta sie jak otwarta ksiazke

   Wez idz zajmij sie morsowaniem

   • Lepiej siedzieć na piz i nic nie robić jak ty. W artykule jest napisane, na co chcą zaoszczędzone pieniądze wydać a te rzeczy mogą firmy im dać i odpisać od podatku. A morsowanie to twoja specjalność także, zanurz swój pusty, negatywny łep na 10min najlepiej w Wiśle i daj ludziom działać

 2. Super.

 3. Potrzebne im te panele jak drzazga w siusiaku, tylko dziuruf narobili w dachu teraz bedzie im na glowy padalo.

  • Gęś na podwójnym smalcu ?

   Dobra, skoro błagasz o skomentowanie swojego komcia, to informuje, ze od momentu w ktorym Cie pogonili z firmy, robota idzie lepiej, organizacja pracy sie poprawila, nie ma juz czarnej owcy ktora chodzi i biadoli
   A Ty wstawaj tawaj teraz o 5 i dyndaj za 49 zl dniowki.
   Grunt, ze nachlany jestes i tylko czekam kiedy do Ciebie dotrze, ze to droga do nikad.
   Hasztag #heheszki

 4. Gęś na podwójnym smalcu ?

  Zaoszczędzone środki trafią zaś na inne potrzeby.

  Jedyna potrzeba to jedzenie i ciepla woda. Uczyc sie ucza, zreszta kazdy orze jak moze, ale co prawda to prawda
  Jedzenia trzeba, a nie komputery najnowszej generacji.

 5. Jak nibedzie slonca to bendo swieczkami swicic?

 6. super…może na tej podstawie ci, którzy ciągle pytają kiedy się to zwróci policzą sobie…wprawdzie będą musieli zapłacić za 10kW ok 45 000…ale na dodatek będą ok 75 000 do przodu…ja np dużo więcej…bo na ogrzewanie praktycznie nie wydam kasy…więc mnie jakieś 100 000 zostanie przez ten czas w kieszeni

 7. Super brawo Vosti

 8. Dom dziecka, a dookoła prawie nic poza parkingiem i garażami. 90% terenu zakostkowane. Gdyby dałoby się jeszcze drzwi wejściowe poszerzyć, żeby do holu wjechać.

 9. 500+ miało rozwiązać domy dziecka. A tu masz…., oprócz domu dziecka są jeszcze dzieci.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo