690 680 960

Lubelska jednostka OSP walczy o nowy samochód. Wszystko zależy od mieszkańców

Jedna z lubelskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, a zarazem jedyna, która w każdej chwili rusza na pomoc mieszkańcom, stara się o nowy wóz. Pojazd znacząco ułatwi im działania w akcjach, które nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu.

Z pewnością sporo osób nie wie, że Lublin posiada własne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Pierwsza z nich mieści się przy al. Warszawskiej, w Muzeum Wsi Lubelskiej. Tak naprawdę w tym przypadku chodzi o ekspozycję remizy OSP z Wilkowa wraz z wyposażeniem, jakiego używano na wsiach dziesiątki lat temu.

Druga z jednostek znajduje się na przeciwległym krańcu miasta, a dokładnie w dzielnicy Głusk. Istnieje ona już ponad 100 lat i przez większość tego czasu znajdowała się na terenie gminy Głusk. Kiedy w 1989 roku miejscowość ta została włączona do Lublina, to samo stało się z jednostką OSP.

W ostatnim czasie nastąpił jej znaczący rozwój. W szeregach znalazło się wiele młodych osób, dzięki czemu zaczęła ona prężnie działać. W ubiegłym roku strażacy z Głuska brali udział w 78 akcjach ratowniczo- gaśniczych, co okazało się rekordem od czasu założenia jednostki. Do tego włączali się w różnego rodzaju akcje społeczne m.in. chodzi o sprzątanie miasta czy też załadunek nakrętek w Lubelskim Hospicjum im. Małego Księcia.

Nie próżnowali również w wolnych chwilach. Wspólnymi siłami wyremontowali świetlicę oraz część strażnicy. Jednocześnie cały czas zdobywali sprzęt niezbędny w działaniach. Udało im się uzyskać dotację na butle do aparatów powietrznych, hełmy, pompę szlamową czy też specjalne buty.

W ich rozwoju pomogła też Rada Dzielnicy finansując zakup zestawu do ratownictwa medycznego, butów i kurtek, natomiast z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego zdobyli agregat prądotwórczy, pilarkę spalinową oraz pompy do wody brudnej. Zbierali nawet elektrooodpady, za które zakupili specjalny kombinezon niezbędny w działaniach związanych z osami czy szerszeniami.

W końcu w uznaniu zaangażowania strażaków Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej przekazała im w użytkowanie samochód ratowniczo – gaśniczy MAN. Pojazd, choć używany, to jednak sprawił, że jednostka przeniosła się do XXI wieku, gdyż do tej pory korzystała z mającego kilkadziesiąt lat stara.

Teraz druhowie, którzy cały czas w razie potrzeby niosą pomoc mieszkańcom miasta, starają się o nowy lekki samochód. Pojazd ten ułatwi im działania w przypadku akcji, które nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu. A takich jest coraz więcej.

Pomóc w tym mogą wszyscy mieszkańcy miasta. Zwłaszcza, że to nic nie kosztuje. Wystarczy oddać swój głos na projekt D-83 w budżecie obywatelskim. Jak podkreślają strażacy, atutem ich projektu jest to, iż skierowany jest on do wszystkich mieszkańców, a jego realizacja bezpośrednio wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa w mieście.

(fot. OSP Głusk)

5 komentarzy

  1. Panowie – samochód to weźcie od OSP MOTYCZ – oni i tak do pożarów nie jadą, mają ważniejsze przedsięwzięcia – imprezy organizują.

  2. Ile wójt przepuścił w tym roku na Andrzejki ?

  3. wszystko zalezy od mieszkancow .. czy zaglosują na pis

  4. od kiedy Lublin ma wójta?

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin