690 680 960

Lubelscy Terytorialsi wspierają walkę z koronawirusem na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce (zdjęcia)

Ponad 160 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest aktualnie zaangażowanych w działania antykryzysowe poza województwem lubelskim. W ramach operacji „Odporna Wiosna” dzielą się swoim doświadczeniem i wspierają wysiłki kolegów z innych brygad w walce z koronawirusem, m.in. na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce.

Pierwsza grupa lubelskich Terytorialsów została skierowana na Śląsk już 4 kwietnia br. Przez miesiąc ponad 120 żołnierzy z batalionów z Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa wspierało działania kolegów z 16 Dolnośląskiej Brygady OT w walce z koronawirusem. Pełnili służbę, m.in. we Wrocławiu, Oleśnicy, Dzierżoniowie, Bolesławcu, Głogowie i Lubaniu. Ich zadania polegały przede wszystkim na wsparciu tamtejszych służb mundurowych i personelu medycznego. Kolejna grupa żołnierzy 2 LBOT wyruszy do Wrocławia już w najbliższą niedzielę, 17 maja br.

Z kolei w Gliwicach i Bytomiu od kilku dni działają żołnierze OT z Dęblina, Chełma i Zamościa. Wspólne z 13 Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej pobierają wymazy od górników i ich rodzin, wspierają prace mobilnego punktu poboru wymazów metodą „drive-thru”, pracują przy rozładunku i dystrybucji żywności, środków ochronnych dla personelu medycznego, DPS-ów i ośrodków pomocy społecznej, a także kolportują maseczki wśród mieszkańców.

– Terytorialsi działają w swoim SRO, ale w związku z trudną sytuacją na Śląsku poczuliśmy się zobowiązani i wspieramy naszych kolegów. To jest właściwa droga, aby zacieśniać współpracę między Terytorialsami, aby budować nowe relacje i wymieniać się doświadczeniami. W przyszłości może być taka sytuacja, że to region lubelski będzie potrzebował pomocy, wówczas będziemy mogli liczyć na ich pomoc – mówi ppor. Marcin Wójtowicz z 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma, który aktualnie pełni służbę w Gliwicach.

Żołnierze 2 LBOT obecni są również w Wielkopolsce – 40 żołnierzy z 24 blp z Chełma pełni służbę w Skwierzynie w województwie lubuskim. To SRO 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Z kolei grupa Terytorialsów z Zamościa i Białej Podlaskiej wspólnie z 7 Pomorską Brygadą OT działają w Gdyni i Słupsku.

– Wspieramy mobilne zespoły wymazowe, bierzemy udział w patrolach wspólnie z Policją, zajmujemy się dystrybucją żywności, a także pomagamy służbom medycznym w szpitalach, np. przy mierzeniu temperatury – wymienia zadania kpr. Patrycja Słupska z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej.

W sumie od początku operacji „Odporna Wiosna” w działania poza granicami naszego województwa jest zaangażowanych już blisko 300 żołnierzy 2 LBOT.

(fot. LBOT)

3 komentarze

  1. ..wygląda na to że pomysł stworzenia WOT nie był tak głupi jak powszechnie przedstawiały jedynie słuszne media..

  2. Walczyć to trzeba z głupotą i bezczelnością ludzi a jak wiadomo z tym nikt jeszcze nie wygrał.Do delikatesów na ul.Narutowicza weszła dziewczyna ubrana jak na plaże połowę du.y było jej widać i kolczyk w nosie twarz sina z zimna albo z wysokiej temperatury, jak była na ulicy to miała maseczkę a jak weszła do sklepu to ją zdjęła.Na prośbę jednego z klientów o założenie maski wywróciła oczami i nic nie zrobiła.

Kursy walut

  • USD 4.5111zł 0.02%
  • GBP 5.4497zł -0.08%
  • EUR 4.6884zł -0.23%
  • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…