Lubelscy Terytorialsi doskonalą umiejętności bojowe na poligonie. Część ćwiczy w lubelskich lasach (zdjęcia)

W miniony weekend, blisko 300 żołnierzy z 2 Lubelskiej Brygady OT wyruszyło na poligon do Nowej Dęby w województwie podkarpackim. Głównym założeniem programowym tegorocznych ćwiczeń jest doskonalenie zdolności bojowych terytorialsów.

Rozpoczęła się letnia edycja szkolenia zintegrowanego w 2 Lubelskiej Brygadzie OT. Jako pierwsi ćwiczenia rozpoczęli Terytorialsi z 24 chełmskiego batalionu lekkiej piechoty oraz kompania dowodzenia i pluton ogniowy. W drugiej turze, tj. w terminie 17-30.08., na poligon wyruszą żołnierze OT z batalionów lubelskiego, bialskiego i zamojskiego.

Podczas trwającego dwa tygodnie zgrupowania poligonowego, żołnierze będą ćwiczyć w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, jak również w oparciu o szeroką infrastrukturę i bazę szkoleniową w stałych rejonach odpowiedzialności (SRO) poszczególnych batalionów. Wpłynie to pozytywnie, na jakość realizowanych zadań oraz wysoki poziom całego szkolenia zintegrowanego.

Będzie to czas wytężonej nauki, wyrównywania poziomu wyszkolenia i doskonalenia indywidualnych umiejętności bojowych, w ramach funkcji pełnionych w 12-osobowych sekcjach lekkiej piechoty. Istotnym elementem tych ćwiczeń będzie nauka współdziałania, komunikacji i synchronizacji w zespole tak, aby w przyszłości, żołnierze potrafili współdziałać ze sobą w warunkach bojowych.

Na poligonie w Nowej Dębie będą realizowane takie zadania jak: rzut granatem bojowym, strzelania z moździerzy, granatników przeciwpancernych, czy broni snajperskiej. Terytorialsi będą również intensywnie szkolić się w koszarach, na strzelnicach i tzw. pasach taktycznych, m.in. Guardian, Hubale, Srebrzyszcze, Sitaniec-Wolica. Z kolei w SRO będą doskonalić umiejętności z taktyki, topografii, łączności, ratownictwa pola walki, maskowania i bytowania w rejonie działania. Ćwiczenia odbędą się w kilkunastu lokalizacjach, m.in. w Nadleśnictwie Lubartów: Lasy Kozłowieckie, Lasy Firlej, Michów, Ostrów Lubelski, w Nadleśnictwie Świdnik: Lasy Głusk, Jabłonna, Strzyżewice, Lasy Dąbrowa, okolice Parczewa.

Szkolenia zintegrowane organizowane na poligonach oraz w SRO, obok ćwiczeń podstawowych, wyrównawczych i rotacyjnych, są jedną z form podnoszenia umiejętności indywidualnych i zespołowych terytorialsów. Każdy żołnierz WOT minimum raz w roku zobligowany jest uczestniczyć w takim szkoleniu.

(fot. LBOT)

Zobacz również

16 komentarzy

 1. No to do boju ruskie trolle. WOT Macierewicza solą wam w oku.

  • Bardzo dobrze, niech ćwiczą, przydadzą się gdy stetryczały dziadek wkurzy tak mocno Ameryke, Unię Europejską i Federację Rosyjską, że postanowią najechać na nasze tereny.

  • NIE SOLĄ W OKU TYLKO SMRODEM HISTORII

 2. Najbardziej ofiarne wojsko.

  • Też tak sądzę, w większości są to „ofiary losu”.

  • nie ofiarne wojsko tylko znajdy zasmarkane, jak to , to wygląda , wypisz wymaluj wojak Szwejk połączony z Jasiem Fasolą. ąż żal du…p ę ściska jak się patrzy na tą zgraję obdartusów

 3. Mech rośnie na pòlnocnej stronie drzew,ognisko można rozpalić rozbitym ajfonem,grzyby tròjace są nieszkodliwe dla ślimakòw.

 4. Idę na grzyby. Może mnie nie postrzelą.

 5. ej wy lenie i obiboki spadac na szczaw io wynocha z lasów, teraz jest sezon na grzyby a nie na zabawę w podchody, idźcie do wujka Macierewicza na misiewiczowski poligon, ” LASY WPOLNE OD TERYTORIALSÓW I INNYCH PISOWSCÓW A TAKŻE WOOLNE OD LESNIKÓW RŻNĄCYCH DRZEWA „

 6. Zakopywać zmarłych poszczepiennych chyba żeby nikt nie widział. Albo antyszczepionkowców.

 7. Jaka walka w lesie, Ci co poszli do WOT to mięso armatnie. W XXI w. walk przykład Syria Aleppo itp.

 8. Będzie jak znlazł…tłumić 4 falę.

 9. Jak stacjonowali w Anmopolu i ktoś petardami dla żartów strzelał to dzwonili na policję po pomoc. Ot cały WOT!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!