Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Linią kolejki wąskotorowej mają jeździć drezyny rowerowe. To pomysł na kolejną atrakcję dla turystów

Znane m.in. z Bieszczad drezyny rowerowe mają się pojawić również w naszym regionie. Będzie można nimi jeździć po szlaku kolejki wąskotorowej. Projekt mający na celu utworzenie nowej atrakcji turystycznej powstał w powiecie opolskim.

Województwo lubelskie ma mieć kolejną atrakcję turystyczną. Chodzi o drezyny rowerowe, które obecnie można spotkać m.in. w Bieszczadach. Z uwagi na niewielką dostępność takich rozrywek w Polsce, cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem i w sezonie często są rezerwowane ze sporym wyprzedzeniem. W naszym regionie będzie można się nimi poruszać po szlaku Nadwiślańskiej Kolejko Wąskotorowej.

W środę w Opolskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów, które zaangażowały się w ten projekt. Chodzi o władze powiatów opolskiego i puławskiego oraz włodarzy gmin przez które przebiegają tory. Nie ukrywano, że to właśnie Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, czyli przedsięwzięcie łączące turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej, były inspiracją do stworzenia tego typu atrakcji również na Lubelszczyźnie.

W ramach projektu „Nadwiślańskie Drezyny Rowerowe” zaplanowano zakup 50 drezyn rowerowych czyli pojazdów działających na zasadzie rowerów na torach. Każdą z nich będą mogły podróżować cztery osoby. Do tego dochodzi również utworzenie na stacji w Karczmiskach strefy wypoczynku. W tym celu cztery wagony kolejowe przejdą renowację i zostaną zaadaptowane na wagony restauracyjne. Była też mowa o zakupie i montażu lornet obserwacyjnych na wieży widokowej oraz utworzeniu punktu informacji turystycznej wraz z pamiątkami związanymi z Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową.

– Projekt „Nadwiślańskie Drezyny Kolejowe” ma stanowić impuls dla rozwoju turystyki w powiecie opolskim. Jako Powiat Opolski chcemy stworzyć razem z takimi perełkami turystycznymi Lubelszczyzny jak Kazimierz Dolny i Nałęczów trójkąt turystyczny, który pozwoli turystom poznanie malowniczych terenów naszego regionu. Pomysł ten daje też wielkie możliwości przedsiębiorcom z branży gastronomiczno – hotelarskiej jakże poszkodowanym przez obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną w kraju – tłumaczy Starosta Opolski Dariusz Piotrowski.

Zaplanowano, że jeżeli wszystko uda się sprawnie przeprowadzić, to drezyny wyjadą na tory już na przełomie maja i czerwca. Na początek będzie można się nimi poruszać po obecnie wykorzystywanych odcinkach kolei wąskotorowej. Dostępne mają być trzy trasy, które zaczynać się będą i kończyć w Karczmiskach: do Polanówki, Opola Lubelskiego oraz do Poniatowej. Jednak w przyszłości drezynami będzie można dojechać również do Wąwolnicy a nawet Nałęczowa.

Linią kolejki wąskotorowej mają jeździć drezyny rowerowe. To pomysł na kolejną atrakcję dla turystów

Linią kolejki wąskotorowej mają jeździć drezyny rowerowe. To pomysł na kolejną atrakcję dla turystów

Linią kolejki wąskotorowej mają jeździć drezyny rowerowe. To pomysł na kolejną atrakcję dla turystów

(fot. TVP, Powiat Opolski)

20 komentarzy

  1. maszynista grot

    Autor tego 'projektu’ to urzędnik, którego poniosła fantazją ale nie ma totalnie pojęcia o czym pisze a wiadomo papier wszystko przyjmie. Przykład? Proszę bardzo – gdzie te 50 drezyn będą trzymane i na przykład kto je będzie konserwował? Kto będzie te pojazdy prowadził? Bo przecież nie kolejarze. A dać taki pojazd przypadkowym osobom gdzie po drodze kilka przejazdów kolejowych po drodze – mocno nieodpowiedzialne. Podpowiem że do Nałęczowa z Karczmisk jest 24 km a profil trasy jest wymagający – kto kiedykolwiek jechał ręczną drezyną pod nawet niewielką górkę wie o czym mówię, szczególnie polecam zerknąć jak wygląda ukształtowanie terenu pomiędzy Wąwolnicą a Nałęczowem. Restauracyjki w wagonach to rozumiem będzie standard budy z zapiekankami 30 lat temu w schyłkowym PRL? Gdzie tu węzeł sanitarny, gdzie bieżąca woda. Już widzę jak sanepid zamyka taki przybytek przy pierwszej kontroli. Polecam autorom posiedzieć w takim wagonie w środku lata na słońcu godzinkę lub dwa – naprawdę wyborne doznania. Takich kwiatków jest w tym projekcie więcej 🙂

Z kraju

Polityka i społeczeństwo