690 680 960

Leśnicy zaplanowali posadzenie 22 mln nowych drzew. Wszystko w tym roku (zdjęcia)

Dla leśników i pracowników zakładów usług leśnych rozpoczął się niezwykle intensywny okres. Ruszyło bowiem sadzenie drzew. Jak podkreślają, w miejsce każdego wyciętego drzewa sadzonych jest od kilku do nawet kilkunastu nowych.

W poszczególnych nadleśnictwach na terenie naszego regionu rozpoczęło się wielkie sadzenie drzew. Zaplanowano, że do końca roku na łącznej powierzchni ponad 3,5 tys. hektarów pojawi się do 22 mln nowych drzew. Kampanii odnowieniowo-zalesieniowej nie zatrzymały nawet występujące w ostatnim czasu opady śniegu.

Leśnicy wskazują, że w tym roku pogoda rzeczywiście daje się we znaki. Na początku, przez większość marca była susza. Kiedy sytuacja już się unormowała, to potem pojawiło się gwałtowne ochłodzenie, a wraz z nim ujemne temperatury i śnieżyce. W wyniku tego część prac trzeba było przesunąć w czasie, jednak akcja cały czas trwa.

W tym roku gatunki iglaste, czyli sosny a także jodły, świerki i modrzewie będą stanowiły jedynie blisko połowę spośród zaplanowanych do posadzenia drzew. Leśnicy bowiem poprzez postępującą przebudowę drzewostanów zwiększają udział w lasach drzew liściastych . Dlatego też najwięcej sadzonek stanowią dęby szypułkowe. Nie zabraknie też m.in. buków, olch, brzóz czy dębów bezszypułkowych.

Jak podkreśla Mirosław Waniewski, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej w Regionalnej Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, priorytetem jest systematyczne zwiększanie udziału drzew liściastych w lasach. Duża waga przywiązywana jest też do zwiększania leśnej bioróżnorodności. Co ważne jednak, wykorzystywane do tego celu są rodzime gatunki drzew.

– Każdego roku nasze lasy wzbogacają nowe nasadzenia drzew domieszkowych w tym biocenotycznych takich jak m.in. jawory, klony zwyczajne, lipy, wiązy i czereśnie ptasie, dzikie jabłonie, grusze czy też krzewy, które sadzimy z myślą o stwarzaniu jak najlepszych warunków do bytowania bogactwu przyrodniczemu naszych lasów w postaci wszelkich zwierząt, w tym szczególnie ptaków i pszczół, mając jednocześnie na uwadze potrzebę kształtowania krajobrazu leśnego – dodaje Mirosław Waniewski.

Jak podkreślają leśnicy, w miejsce każdego wyciętego drzewa sadzonych jest od kilku do nawet kilkunastu nowych. Z zaplanowanych nowych nasadzeń znaczna część będzie wykonana wiosną, jednak sporo prac pozostawionych zostanie na jesień. Ma to bezpośredni związek zarówno z cyklem produkcji szkółkarskiej prowadzonej przez nadleśnictwa, jak i obserwowanymi w ostatnich latach korzystnymi warunkami pogodowymi, jakie występują w tej porze roku.

(fot. Aleksandra Martyniuk, Nadleśnictwo Biłgoraj, Nadleśnictwo Janów Lubelski, Nadleśnictwo Strzelce)

24 komentarze

 1. Co z tego, że nasadzą te miliony drzewek, jak większość opi….li zwierzyna, część uschnie, bo zarośnie trawą i jeżyną, pozostałe zeżre robactwo, bo wycinane są drzewa zdrowe, a chore zostają.

  • Dziadek ze Slamsowa

   Bo tak to widzisz, w Polsce jest tak: robi się wielkie halo pod publiczkę, sadzi się, a potem zapomina się co, kiedy, gdzie iw jakim celu się robiło…
   Zaprzepaszcza się cały wkład pracy i pieniędzy, ale okcja była ? A no była…

  • Ty dziadu chyba już ze 20 lat nie wyjeżdzałś poza granicę swojej obśmierdłej wielkiej murowanej wsi zwanej miastem,skoro nie wiesz jak teraz przebiegają nasadzenia w lasach.Umiesz tylko szklaowac zęby zabłysnąc na chwile w necie.

 2. Gondol Jerzy Znadwisły

  Tak powinno być praktykowane od dawna – wycieli jedno na to miejsce powinno być posadzone 3-5 drzewek.
  Od kilku lat jestem właścicielem 250 hektarów Alaski (US), wiekszość zalesiona, las mój, ale jak potrzebowalem drewna na budowę kilku domków i domów, to musiałem zgłosić ilość wyciętych drzew i zostałem zobowiązany, żeby w terminie trzech lat, w miejscu dla mnie dogodnym, posadzić 3 nowe drzewka, za 1 wycięte.
  Odwołanie nie przysługiwało. Wykonałem.
  I tak powinno być w Polsce.

 3. Jak widać za okrągłokorytowego rządu jest tak samo jak za poprzednej epoki-główną siłą roboczą przy sadzeniu jest dziatwa szkolna.Ona będzie miała satysfakcję że sie zje… do ostanich potów a nadleśnictwo będzie miało kapuchę.Sprytne!

 4. Mieszkam na Roztoczu chodzę czasem po lesie i widzę jak las jest przetrzebiony .Nie ma w ogóle praktycznie grubych sztuk wszystko młody las 50/60 lat ale tną bez pardonu , ale mondrzejsze o tym nie wspominać .A z sadzenia robią wielkie halo.

Kursy walut

 • USD 4.1887zł -0.18%
 • GBP 5.2109zł -0.04%
 • EUR 4.479zł -0.25%
 • CHF 4.6211zł -0.19%

Polub nas