Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lasów ma być znacznie więcej. Ruszył wykup gruntów pod zalesienia

Z roku na rok lasów w Polsce ma przybywać. Aby tak się stało, leśnicy rozpoczęli wykup gruntów, które będzie można zalesić.

Na Lubelszczyźnie, podobnie jak w całym kraju, Lasy Państwowe ogłosiły chęć zakupu gruntów. Mają być na nich tworzone nowe lasy. Przede wszystkim chodzi o tereny sąsiadujące do istniejących już lasów, lub też obszarów zarządzanych przez poszczególne nadleśnictwa. Ważna jest także możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej. Do tego dochodzą też działki otoczone terenami gospodarowanymi przez leśników, których to szczególnie we wschodniej części kraju nie brakuje.

Jak wyjaśnia Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych, obecnie lasy stanowią już niemal 30 procent powierzchni Polski. Tym samym, pod tym względem, jesteśmy w czołówce europejskich państw. Do tego z roku na rok powierzchnia lasów się zwiększa. Patrząc na strukturę własności, to większość, gdyż 77 proc. terenów leśnych, jest zarządzanych przez Lasy Państwowe. Praktycznie cała reszta należy do osób prywatnych. W tym przypadku jest to blisko 1,8 mln ha.

– Kupujemy nowe grunty pod zalesianie, aby tych lasów, naszego dziedzictwa, było jeszcze więcej, bowiem las to prawdziwy skarb. Tym samym Lasy Państwowe realizują założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, opracowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Do 2050 roku lesistość Polski zwiększy się do 33 procent – dodaje Józef Kubica.

Kwota, jaką można otrzymać za grunty przeznaczone do zalesienia uzależniona od wielu czynników. Chodzi m.in. o położenie i kształt działki, gatunki drzew, które na niej rosną, wiek drzewostanu i stan sanitarny. Każda z tego typu działek będzie wyceniana przez rzeczoznawcę majątkowego. Środki na wykup gruntów pochodzą funduszy własnych nadleśnictwa lub, w przypadku ich braku, z funduszu leśnego.

(fot. lublin112.pl)

30 komentarzy

 1. Niech zalesiają tam gdzie wycieli drzewa.

 2. Lasy sadzi się tylko i wyłącznie do pozyskiwania drewna ale pustaki tego nie wiedzą.

 3. Pewnie cena 1zł za ar….

 4. Dziadek ze Slamsowa

  Lasów ma być znacznie więcej, bo jak Polacy zaczną wracać na drzewa, musi wystarczyć dla każdego.
  A należy się liczyć z tym, że może i uchodźcy zechcą… 😆

 5. ,aa,boKrzycho.paPj

  „Las ” – pustaku las sadzą bo będzie tlen, turyści,drewno i więcej zwierzyny i ptactwa dla kłusowników,a ponadto lasy to naturalne zapory wyhamowują nawałnice i huragany.Ales ty ograniczony.

 6. ,aa,boKrzycho.paPj

  Wytnij wszystkie drzewa w Lublinie,to w czasie upałów ludzie umierali by jak muchy.Ales ty ograniczony

 7. ,aa,boKrzycho.paPj

  W Polsce powinno być 40 procent powierzchni na której są lasy ,ale jest dużo mniej