Ktoś podrzucił eternit do kontenera na os. Nałkowskich. – Ustalamy sprawcę tego procederu
09:08 07-04-2018 | Autor: redakcja
W minioną niedzielę otrzymaliśmy od naszego Czytelnika zgłoszenie, że w kontenerze na gruz, na osiedlu Nałkowskich, na placu składowym spółdzielni znajdują się płyty eternitowe. Pan Irek zasygnalizował, że płyty leżały niezabezpieczone, niezgodnie z przepisami dotyczącymi zagospodarowania odpadów zawierających azbest.
O sprawę zapytaliśmy Spółdzielnię Mieszkaniową im. W.Z. Nałkowskich, właściciela terenu.
– W chwili obecnej spółdzielnia jest na etapie remontu ogrodzenia przewidzianego jako zabezpieczenie placu składowego na odpady budowlano-remontowe w rejonie Samsonowicza 55. Na dzień dzisiejszy, dotychczasowe ogrodzenie zostało zdemontowane. Otwarta przestrzeń umożliwia osobom postronnym dostęp do tego terenu. Bardzo często, w ten oto sposób dochodzi do podrzucania przez osoby spoza osiedla, przedmiotów których nie potrafią pozbyć się w sposób zgodny z obecnie obowiązującymi przepisami w tym zakresie, a posuwają się do najbardziej prymitywnych zachowań jakimi jest wywiezienie tego typu odpadów do lasu, rowu, czy też korzystają z jakiejkolwiek nadarzającej się dogodnej okazji. Tego typu zachowania świadczą tylko o braku kultury i obycia a także o niedojrzałości intelektualnej pozwalającej funkcjonować w obecnych realiach życia codziennego. Spółdzielnia Mieszkaniowa Nałkowskich pragnie zapewnić, że płyty eternitowe przedstawione na zdjęciach, nie stanowią naszej własności jak również nie pochodzą z żadnych obiektów znajdujących się w naszej administracji, zostały one podrzucone przez nieznane nam osoby. Tym samym pragniemy poinformować, że podejmiemy kroki związane z ustaleniem sprawcy tego procederu – poinformował nas Mariusz Olszowy ze Spółdzielni Mieszkaniowej im. W.Z. Nałkowskich w Lublinie.
Dlaczego eternit (azbest) jest szkodliwy?
Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są włókna azbestu, których sami nie jesteśmy w stanie zobaczyć, o długości powyżej 5 µm, średnicy maks. 3 µm i o stosunku długości do średnicy powyżej 3 do 1. Włókna te podczas oddychania wnikają głęboko o układu oddechowego i pozostają w nim powodując trwałe szkody, w tym wywołują choroby nowotworowe.
Mogą także przyczyniać się do rozwoju nowotworów innych narządów, np. krtani, żołądka, jelit, trzustki, jajnika a także powstania chłoniaków. Co istotne okres oddziaływania włókien azbestowych i rozwoju chorób jest długi. W chwili obecnej azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Włókna azbestowe każdego roku na świecie powodują śmierć około 100 tysięcy osób.
W związku z tym powstały bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące zbiórki eternitu, jego składowania, transportu oraz unieszkodliwiania. Należy pamiętać, że tylko firma z odpowiednimi uprawnianiami może się zajmować się azbestem. Nie wolno go demontować samodzielnie, a tym bardziej wyrzucać do pojemników przeznaczonych na odpady komunalne, czy do kontenerów na gruz. Grożą za to wysokie kary.
2018-04-07 09:42:18
(fot. nadesłane Irek)
Jedna wielka bajka kiedys nikomu nie przeszkadzal eternit A pan Irek.to chyba sensacji szuka trzeba bylo od razu do wydarzeń na Polsacie zglosic
Wezmę kilka sztuk, zrobię dzieciom domek na wsi.
A ja całe życie bawiłem się eternitem i jestem zdrowy.
No właśnie widzimy.
ach to ty jesteś tym półprzygłupim (cały przygłup to byłby komplement) trollem, z którego śmieje się nieustannie internet 😛 😀
wystarczy sprawdzić kto w okolicy wyremontował dach, a potem już łatwizna
I co Sherloku, za kratki wsadzisz wszystkich co sobie dach wyremontowali, czy odciski palców z eternitu pościągasz? A może posadzisz wszystkich na wariograf?
komisje śledcza trzeba powołać normalnie żal kogo to obchodzi?
bardziej szkodliwe są parówki z biedry
straszne na dachach też sa niezabezpieczone co za pierdoły z tym eternitem….
Na wsiach eternit nadal jest popularny. Jest problem jeśli chodzi o utylizację bo w przypadku nawet wymiany dachu (są różne przypadki losowe) trzeba zapłacić sporo hajsu za wywóz eternitu. Tutaj bardziej głupio, że ktoś podrzucił komuś śmieci ale w gruncie rzeczy nie wiadomo co z tym robić.
nieprawda – gmina ma zabrać eternit nieodpłatnie.
Nieprawda – firmy zajmujące się odbiorem biorą po kilka złotych za metr kwadratowy. Miałem stary, duży (30 mkw) garaż kryty eternitem i przy wymianie poszycia dachowego (5 czy 6 lat temu) kosztowało mnie to chyba 150 za demontaż i jeszcze trochę ponad 100 złotych za utylizację.
Przy koszcie nowego poszycia – sprawa groszowa. No, ale jak Janusz albo jakiś Dziad-Bud „przyoszczędzi” to jest za co potem pić. Żeby ich tylko złapali, to pójdzie im w pięty zdrowo, bo za samo wyrzucenie jest do 5 tysięcy (a „oberwać” można jeszcze za niezgodny z przepisami demontaż).
No to przepłaciles, jednym słowem się zfrajerowales Kubusiu.
No tak, zawsze mogłem komuś podrzucić.
A zdjąć samodzielnie, wdychając pył przy okazji.
Straciłem 250 złotych!!!
Jeśli ktoś nie wie to powinien dowiedzieć się a nie iść na łatwiznę i po chamsku robić śmietnik innym osobom.
No cóż, żenada. Ale wystarczy przejechać się rowerem po podmiejskich lasach – rok temu spotkałem na drodze taką wieżyczkę z eternitu, na wysokość ze 2metry.
a rury azbestowe do wody to już bezpieczne…
Bo azbest jest niebezpieczny w momencie gdy pyli. Przy zdejmowaniu polewą się go wodą. Rura z wodą jest ok