Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Ktoś podrzucił eternit do kontenera na os. Nałkowskich. – Ustalamy sprawcę tego procederu

Nasz Czytelnik zaalarmował nas, że w kontenerze na os. Nałkowskich znajdują się płyty eternitowe. Jak się okazało płyty zostały podrzucone na teren osiedla.

W minioną niedzielę otrzymaliśmy od naszego Czytelnika zgłoszenie, że w kontenerze na gruz, na osiedlu Nałkowskich, na placu składowym spółdzielni znajdują się płyty eternitowe. Pan Irek zasygnalizował, że płyty leżały niezabezpieczone, niezgodnie z przepisami dotyczącymi zagospodarowania odpadów zawierających azbest.

O sprawę zapytaliśmy Spółdzielnię Mieszkaniową im. W.Z. Nałkowskich, właściciela terenu.

– W chwili obecnej spółdzielnia jest na etapie remontu ogrodzenia przewidzianego jako zabezpieczenie placu składowego na odpady budowlano-remontowe w rejonie Samsonowicza 55. Na dzień dzisiejszy, dotychczasowe ogrodzenie zostało zdemontowane. Otwarta przestrzeń umożliwia osobom postronnym dostęp do tego terenu. Bardzo często, w ten oto sposób dochodzi do podrzucania przez osoby spoza osiedla, przedmiotów których nie potrafią pozbyć się w sposób zgodny z obecnie obowiązującymi przepisami w tym zakresie, a posuwają się do najbardziej prymitywnych zachowań jakimi jest wywiezienie tego typu odpadów do lasu, rowu, czy też korzystają z jakiejkolwiek nadarzającej się dogodnej okazji. Tego typu zachowania świadczą tylko o braku kultury i obycia a także o niedojrzałości intelektualnej pozwalającej funkcjonować w obecnych realiach życia codziennego. Spółdzielnia Mieszkaniowa Nałkowskich pragnie zapewnić, że płyty eternitowe przedstawione na zdjęciach, nie stanowią naszej własności jak również nie pochodzą z żadnych obiektów znajdujących się w naszej administracji, zostały one podrzucone przez nieznane nam osoby. Tym samym pragniemy poinformować, że podejmiemy kroki związane z ustaleniem sprawcy tego procederu – poinformował nas Mariusz Olszowy ze Spółdzielni Mieszkaniowej im. W.Z. Nałkowskich w Lublinie.

Dlaczego eternit (azbest) jest szkodliwy?

Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są włókna azbestu, których sami nie jesteśmy w stanie zobaczyć, o długości powyżej 5 µm, średnicy maks. 3 µm i o stosunku długości do średnicy powyżej 3 do 1. Włókna te podczas oddychania wnikają głęboko o układu oddechowego i pozostają w nim powodując trwałe szkody, w tym wywołują choroby nowotworowe.

Mogą także przyczyniać się do rozwoju nowotworów innych narządów, np. krtani, żołądka, jelit, trzustki, jajnika a także powstania chłoniaków. Co istotne okres oddziaływania włókien azbestowych i rozwoju chorób jest długi. W chwili obecnej azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Włókna azbestowe każdego roku na świecie powodują śmierć około 100 tysięcy osób.

W związku z tym powstały bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące zbiórki eternitu, jego składowania, transportu oraz unieszkodliwiania. Należy pamiętać, że tylko firma z odpowiednimi uprawnianiami może się zajmować się azbestem. Nie wolno go demontować samodzielnie, a tym bardziej wyrzucać do pojemników przeznaczonych na odpady komunalne, czy do kontenerów na gruz. Grożą za to wysokie kary.

29920297_1844748812255220_1671145914_n (1) 29856060_1844748768921891_403728735_n (1) 29852973_1844748715588563_2093816179_n (1)

2018-04-07 09:42:18
(fot. nadesłane Irek)

Autor: redakcja

32 komentarze

 1. Do lasu źle, na składowisko nie przyjmują… do kontenera źle…

 2. widać, że osoby które do tej pory się wypowiedziały były karmione eternitem w dzieciństwie, bimmer to napewno do teraz, pierw się nim pdciera a poźniej zjada

 3. Czytajcie co spożywacie, te substancje z E to eternit naszych czasów .

 4. W moim bloku na Czubach(i kilku obok) do tej pory jest eternit na balkonach i spoldzielnia nic z tym nie robi :/

  • Bo jest zabezpieczony w postaci „pomalowania go farbą”. Taką odpowiedź otrzymasz w spółdzielni Mieszkanko.

 5. Panie Irku zajmij się Pan swoją babą o ile pan ją masz bo niedługo będziesz Pan sprawdzał i uprzejmie donosił jakiej twardości sąsiad kupę zrobił

  • Czyli można wnioskować że jak panu/pani po podrzucą to nikogo nie piwiadomisz i zrobisz sobie domek aby wdychać pył skoro jest nie szkodliwy

 6. Pisanie o kimś takim „Czytelnik” przez duże C jest większym nadużyciem niż wrzucenie tego eternitu do kontenera. To zwyczajny konfident, któremu bardzo przeszkadzało że ktoś inny kulturalnie wyniósł eternit do kontenera, tym bardziej że to kontener na odpady budowlane, a nie na zwykłe odpady komunalne. Najwyraźniej osiedlowy kapuś wolałby spotkać ten eternit na spacerze w lesie. I na pewno takim kapowaniem przyczynia się do tego, że eternitu w lasach będzie pod dostatkiem. Kolejny nadgorliwiec, tak jak ten co na monitoringu wypatrzył spotkanie młodzieży na dachu. Obaj siebie warci.

 7. Zdjęcia satelitarne google maps powinny pomóc

 8. Idiotyzm, ten cały demontaż azbeztu – azbezt w postaci nienaruszonych płyt nie robi żadnych szkód. Największe szkody czyni azbezt w postaci pyłów (czyli taki co go otrzymujemy podczas demontażu…) Powinni powołać komisję śledczą, która zbadałaby lobby, które wymogło całą tą durną ustawę azbestową…

 9. Niedaleko przy wojennej rozbierali budynek z takich płyt.
  Tam gdzie budują drogę