Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Krzysztof Cugowski wśród kandydatów na Honorowego Obywatela Lublina

Wieloletni lider Budki Suflera, a także najbardziej utytułowany lubelski piłkarz są kandydatami na Honorowych Obywateli Lublina. Decyzję w tej sprawie podejmą na najbliższej sesji miejscy radni.

Grono Honorowych Obywateli Miasta Lublin niebawem może powiększyć się o kolejne dwie osoby. Do Konwentu Honorowych Wyróżnień, który rozstrzyga, czy dana osoba zasługuje na taki tytuł, wpłynęły dwie propozycje. Mowa o Krzysztofie Cugowskim oraz Władysławie Żmudzie. Obie kandydatury zostały pozytywnie zatwierdzone.

Teraz przygotowany zostanie odpowiedni projekt uchwały, który trafi pod obrady Rady Miasta. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni. Miasto Lublin posiada obecnie 20 Honorowych Obywateli. W tym gronie znajdują się: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, O. Hubert Czuma, Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, Prof. Giuseppe Guarnaccia, Ojciec Ludwik Wiśniewski, Ks. Prof. Andrzej Szostek, Tomasz Wójtowicz, Juliusz Machulski, Irena Hochman oraz Tadeusz Mysłowski.

Sylwetki Krzysztofa Cugowskiego raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Ten wybitny polski muzyk rockowy urodził się w Lublinie i przez całe życie związany jest z miastem. Od 1983 r. do 2014 r. współpracował z Budką Suflera, koncertując w Polsce i za granicą. Ma w swoim muzycznym dorobku 12 albumów studyjnych, 4 koncertowe i 5 składanek. Wśród nich znajduje się płyta „Nic nie boli tak jak życie”, która sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy, tym samym ustanawiając nadal niepobity rekord sprzedażowy polskiej fonografii. Od lat jest również zaangażowany w liczne akcje charytatywne i społeczne.

Z kolei Władysław Żmuda, urodził się w 1954 roku w Lublinie i jest najbardziej utytułowanym lubelskim piłkarzem, który w drużynie narodowej w latach 1973-1986 rozegrał 91 meczów. To jedyny polski piłkarz, który brał udział w czterech Mundialach: w 1974, 1978, 1982 i 1986 roku, zdobywając dla Polski dwa brązowe medale mistrzostw świata oraz srebrny podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Również od urodzenia związany jest z Lublinem, w którym uczył się i stawiał pierwsze kroki w sporcie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 22 na Bronowicach, a następnie do Szkoły Podstawowej nr 11, gdzie w szkolnej reprezentacji został zauważony przez ówczesnego zawodnika Motoru Lublin, Stanisława Świerka.

(fot. Budka Suflera/facebook, lublin112)

47 komentarzy

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo