Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Koziołek sarny przy jednej z ulic Lublina. Co robić, gdy spotkam dzikie zwierzę w mieście? (wideo)

Z widokiem dzików mieszkańcy Czechowa już się przyzwyczaili, a w ostatnim czasie otrzymaliśmy wiele zdjęć i nagrań z tymi zwierzętami w roli głównej. Dzisiaj otrzymaliśmy kolejne nagranie z udziałem innego dzikiego zwierzęcia, tym razem spacerującego w rejonie ul. Strzembosza.

Koziołka sarny zarejestrował nasz Czytelnik w rejonie ul. Strzembosza na os. Rudnik w Lublinie. Zwierzę było nieco zagubione, ponieważ szukało przejścia w rejonie ogrodzenia jednego z bloków mieszkalnych.

W ostatnim czasie dość często Czytelnicy rejestrowali na zdjęciach i filmach dość pokaźne stado dzików w rejonie ul. Północnej. Zwierzęta te nic sobie zbytnio nie robią z obecności ludzi.

Postępująca ingerencja miasta w naturalne siedliska dzikiej zwierzyny sprawia, że coraz częściej na terenie Lublina obserwujemy różne gatunki zwierząt, od dzików, poprzez sarny, lisy i łosie, skończywszy na bobrach czy borsukach.

Co robić, gdy spotkam dzikie zwierzę w mieście?

Gdy spotkasz w mieście zwierzę normalnie żyjące w lesie – lisa, sarnę, dzika, łosia lub inne zwierzę łowne, pamiętaj, że masz do czynienia ze zwierzęciem dzikim, którego zachowania nie można przewidzieć. Spłoszone zwierzę może zareagować silnym lękiem lub agresją i może zaatakować. Po spłoszeniu, uciekając w panice, może spowodować kolizję drogową lub inny wypadek. Może także w panice wyrządzić sobie krzywdę.

Miasto Lublin wdrożyło procedury postępowania z dzikimi zwierzętami, które mają zapewnić bezpieczeństwo zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Postępuj następująco:

 •  Jeśli napotkasz zwierzę łowne, które jest ranne lub stwarza zagrożenie bezpieczeństwa dla zdrowia, życia czy mienia ludzi, jak również siebie samego – poinformuj o tym Straż Miejską Miasta Lublin, pod numerami telefonu: 986 lub 81 466 50 20.
 • Jeśli znajdziesz martwe zwierzę – zgłoś to również do Straży Miejskiej Miasta Lublin, numery telefonu jak wyżej. Truchło zostanie uprzątnięte i poddane utylizacji na koszt Gminy Lublin.
 • Jeśli zostałeś pokąsany przez dzikie zwierzę – natychmiast zgłoś się do lekarza, następnie należy zgłosić ten fakt do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, tel. 81 532 97 05 i Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie, tel. 81 748 37 48.
 • Jeśli uczestniczyłeś w kolizji drogowej z udziałem dzikich zwierząt i pojazd został uszkodzony – roszczenia odszkodowawcze należy zgłaszać do Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie, ul. Krochmalna 13j, 20-401 Lublin, tel. 81 466 57 00, faks: 81 466 57 01, e-mail: [email protected].

 

 

(fot. wideo nadesłane Filip)

13 komentarzy

 1. walnąć cegłą

 2. Pogrodziły się waćpany w swoich gettach, bo to przecież ich dwa metry kwadratowe przynależne do klitki w kawalerce i zwierzaki nie mają jak przejść.

  • I człowiek potrafi się w tym pogubić. Często wejść się da ale wyjść już nie 😉

   • To ten sportowy matiz ze zdjęcia tak wystraszył koziołka, że nie wie którędy uciec z tego łagru.

 3. Rude to fałszywe

 4. Ostatni punkt w procedurach , lub moźe pierwszy ” peklowanie i grillowanie” ??

 5. Co robić?
  Nic nie robić i już

 6. Szukają jedzenia.

 7. A ja dzisiejszej nocy, spotkałem na drodze dwa rosłe byki z ponad metrowym porożem, opodal stało niezłe stadko łani. Poparzyliśmy na siebie i udali w swoich kierunkach.