Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kopalnia w Bogdance osiągnęła historyczny moment. Spod ziemi wyjechało już 200 mln ton węgla (foto)

Dziś rano kopalni w Bogdance wydobyta została 200-milionowa tona węgla. Załadowano ją do wagonu kolejowego i wysłano do elektrowni.

W czwartek, na polu Bogdanka podczas I zmiany na powierzchnię wyjechała 200-milionowa tona węgla. Jak wskazują władze kopalni, jest to historyczny moment, który świadczy zarówno o wzroście efektywności, stale wdrażanych innowacjach organizacyjnych i górniczych oraz o zaangażowaniu załogi.

Wszystko dlatego, iż pierwsze sto milionów ton węgla Bogdanka wyprodukowała po 30 latach fedrowania. Natomiast kolejne sto milionów zrealizowano już w znacznie krótszym czasie, a dokładnie po 11 latach. Podkreślono, iż ten imponujący wynik potwierdza, że jest to jedna z największych i najbardziej efektywnych kopalni w całej historii eksploatacji węgla kamiennego w Polsce.

– Dzisiejszy dzień to nie tylko kamień milowy w historii Bogdanki, ale także dowód ambicji i ciężkiej pracy wszystkich, którzy przyczynili się do budowy i rozwoju tej kopalni. To dzięki tej determinacji Bogdanka osiąga dziś rekordowo wysokie zyski jak i rekordowe, w porównaniu z branżą, wskaźniki efektywności wydobycia – mówi Artur Wasilewski, z-ca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-handlowych LW Bogdanka.

Historyczna, 200-milionowa tona węgla niebawem zostanie wykorzystana do produkcji energii elektrycznej. Została ona bowiem załadowana do wagonu kolejowego, który odjechał z kopalni bezpośrednio do elektrowni Kozienice. Spółka zapewnia, iż produkcja węgla w IV kwartale przebiega bardzo dobrze, a zaplanowane na ten rok wydobycie na poziomie 7 mln ton ma zostać zrealizowane.

Węgiel z Bogdanki, która rozpoczęła wydobycie w 1982 roku, trafia głównie do kluczowych odbiorców w kraju, z którymi spółka posiada długoterminowe kontrakty. W ostatnim czasie wznowiony został też eksport lubelskiego węgla na Ukrainę.

18 komentarzy

 1. Kasjan już poleciał ze stołka?

 2. Myślałem ,że mazanie po wagonach jest w Polsce karalne ? ?

 3. ,,Dziś rano kopalni w Bogdance wydobyta została 200-milionowa tona węgla.,, I dlatego trzeba ją zamknąć a potem sprzedać Niemcowi

  • Albo zatopić a potem skoczyć do niej, tak jak Wanda -prawdziwa Polka, co nie chciała Niemca, skoczyła Wisły.

 4. Brawo PiS!!!

 5. Moskal z kopalni górnikom lżej.

 6. Brawo Panie Premierze Tusk, dzięki takim szybkim działaniom, jest jeszcze dla kopalni szansa.

 7. Ile wyrobimy, tyle podzielimy….

 8. 200 mln to niezła norę w ziemi wykopali.

 9. Dzięki rządom PiS ta kopalnia jeszcze istnieje.

 10. I po uj ten węgiel jak to be dla Eko mądrych

Dodaj komentarz

Z kraju